středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Křest publikace Cesty loutek
© Iva Kovářová



Královéhradecký kraj oslavil úspěch v UNESCO vydáním publikace Cesty loutek

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Vyvrcholením letošního Roku loutkářství v Královéhradeckém kraji se stala publikace Cesty loutek. Její křest se uskutečnil v nově otevřeném prostoru Suchardova domu v Nové Pace (24. 11.) za účasti autorky, publicistky Lenky Jaklové, zástupců Královéhradeckého kraje i východočeských loutkářů. Slavnostní událost se konala téměř rok poté, co české a slovenské loutkářství bylo zapsáno do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Autor článku: 
jal

Publikace je poctou řezbářům a kočovným loutkářům, kteří působili ve východních Čechách od poloviny 18. století, ale i jejich potomkům a následovníkům.  Představuje mj. prvního historicky doloženého českého loutkáře Jana Jiřího Bráta ze Studnice u Náchoda (1724-1805), zakladatele rodinné dynastie křižující Evropu, a uvádí tak na pravou míru obrozeneckou legendu o loutkáři-buditeli Matěji Kopeckém (1775-1847). Na cestách po Královéhradeckém a Pardubickém kraji autorka objevuje i méně známé expozice historických loutek (Humprecht, Kuks, Dobruška, Kvasiny) a zároveň připomíná loutkáře, ať už amatéry či profesionály, jejichž zásluhou loutky dodnes baví a dojímají své diváky.

Čtivý text doprovázejí originální fotografie „oživlých loutek“ od Jana Pohribného, grafická úprava je dílem akad. malíře Pavla Hracha. „Přáli jsme si vytvořit knížku přitažlivou pro děti i dospělé, pro českého i zahraničního turistu,“ uvedla publicistka Lenka Jaklová a upřesnila. „Je pro nás velkou poctou, že ji můžeme představit právě v Nové Pace, kde po několik století působila proslulá dynastie řezbářů – Suchardů, na což jsou místní občané právem hrdi.“

„Tato publikace navazuje na zápis fenoménu českého a slovenského loutkářství do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, k němuž jsme my, Východočeši, dali podnět už v roce 2011. Je to ohromný úspěch, který motivuje i současné tvůrce,“ uvedl radní Pavel Hečko, zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruch, a dodal. „Loutky nás dospělé propojují s dětstvím a dětem zprostředkovávají svět fantazie, nezbytný i v dnešním přetechnizovaném a globalizovaném světě.“

Publikace, vydaná Královéhradeckým krajem, byla vytvořena v rámci projektu „Zvýšení atraktivity Královéhradeckého kraje“ podpořeného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj CR.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024