pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Dětské pěvecké sbory míří do Uničova

UNIČOV: Ve dnech 24.‒26. května 2019 se v Uničově uskuteční 29. celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů, která je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru „sborový zpěv“ v celé České republice.

Autor článku: 
Josef Dušek

V letošním roce se na všech 14 krajských postupových přehlídkách představilo celkem 152 sborů (přes 5000 dětí). Nejpočetnější zastoupení dětských pěveckých sborů bylo v Moravskoslezském a Libereckém kraji.

Koncertní síň města Uničov přivítá na svém pódiu celkem 14 sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách a 1 sbor, který se přehlídky zúčastní jako host. Posluchači mohou shlédnout celkem čtyři přehlídkové koncerty. V pátek 24. května se na večerním zahajovacím koncertě představí sedm sborů. V sobotu 25. května se v dopoledních hodinách uskuteční koncert, na kterém bude zpívat dalších sedm sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách. Na odpoledním koncertu vystoupí jako host vynikající dětský pěvecký sbor Severáček z Liberce pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. Večerní závěrečný koncert všech zúčastněných sborů začne v 18.00.

Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou všechny sbory slyšet při společném zpěvu
na Masarykově náměstí v sobotu v 15.00 společně s Dechovým orchestrem Haná.

Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů se koná pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka a z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ji pořádá NIPOS (útvar ARTAMA) a Městské kulturní zařízení Uničov. Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby www.amaterskatvorba.cz.

 

 

23. Divadelní Flora

OLOMOUC: Jedna z nejprestižnějších a nejprogresivnějších akcí svého druhu v České republice stratuje 15. 5. 2019. Jde o největší prezentaci živého umění na území Olomouckého kraje a dlouhodobě nejvýznamnější divadelní přehlídku na Moravě, která za dvě dekády existence představila v univerzitním městě tvorbu předních souborů a inscenátorů z více než tří desítek zemí.

od 15.05.2019 do 26.05.2019
Autor článku: 
luk

Od 15. do 26. května bude Olomouc po třiadvacáté hostit festival Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne na desítce scén okolo devadesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů.
Pořadatelé Flory, jejíž motto letos zní „Šepoty a výkřiky“, očekávají, že ji v druhé polovině května navštíví přes deset tisíc diváků.

Festivalový program orámuje hostování renomovaných německých souborů – vůbec poprvé do Olomouce dorazí drážďanská činohra a legendární Berliner Ensemble.

„Věřím, že inspirativní ozvěna festivalového leitmotivu bude intenzivně rezonovat na všech festivalových jevištích a že křehké, intimní herecké zpovědi i naléhavé, často až apelativně laděné výpovědi budou publikum zneklidňovat i dojímat, vyburcují je z letargie, podnítí jeho obrazotvornost a zjitří jeho senzitivitu,“ komentuje dramaturgii festivalu jeho ředitel Petr Nerušil.

 

Podrobnosti v přiložené TZ

V květnu proběhne dvoudenní taneční soutěž Grand Prix Dance Olomouc

OLOMOUC: V květnu zamíří do Olomouce baletní naděje z celé České republiky. Uskuteční se zde pátý ročník taneční soutěže Grand Prix Dance Olomouc. Akce si v uplynulých letech rychle získávala přízeň dětí soutěžících v klasickém i moderním tanci. O organizaci se stará Baletní studio při Moravském divadle Olomouc. Olomoucká taneční soutěž je určena pro účastníky od 4 do 18 let. Ti před porotou předvedou svůj um v klasických i moderních tancích. Budou přitom vystupovat sólově i ve skupinových choreografiích.

od 11.05.2019 do 12.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Zájem účastníků už přesáhl možnost zorganizovat celou soutěž během jediného dne. Od letoška proto bude dvoudenní. Zakladatelku a ředitelku Baletního studia Jitku Weiermüllerovou to těší. „Bereme to jako ocenění naší dosavadní práce a možnost propagovat Moravské divadlo, město Olomouc i celý Olomoucký kraj," říká Weiermüllerová.

Baletní studio při Moravském divadle Olomouc už 16 let vychovává mladé taneční naděje z celé střední Moravy. Studio je unikátní spojením s Moravským divadlem, ve kterém dostávají děti už od útlého věku možnost vystupovat po boku svých dospělých tanečních vzorů. „Jsem ráda, že současné vedení divadla v čele Davidem Gernešem v této tradici pokračuje, umožňuje nám to vychovávat novou generaci milovníků umění," dodala Weiermüllerová. 

Grand Prix Dance Olomouc bude hostit Regionální centrum Olomouc v sobotu 11. a v neděli 12. května 2019. 

Olomouc má nové Francouzské centrum

OLOMOUC: Za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a francouzského velvyslance v České republice Rolanda Galharagua se v pondělí 8. dubna slavnostně otevřelo nové Francouzské centrum Univerzity Palackého v Olomouci. To se stane garantem a hybatelem frankofonního dění na univerzitní půdě. Bude ale sloužit i veřejnosti.

Autor článku: 
luk

Hlavním úkolem centra bude propagace a zviditelnění francouzské kultury a francouzského jazyka. Nové centrum naváže na činnost toho dřívějšího, které v Olomouci fungovalo od roku 1991 do srpna 2011. Vhodně doplní a rozšíří činnost katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého," uvedl rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller.

Centrum nabídne on-line přístup k francouzským médiím, knihovnu, kde studenti i veřejnost můžou číst knihy v originále, a přinese také možnost složit mezinárodní jazykové zkoušky.

Francouzské centrum ve spojení s Univerzitou Palackého a francouzskou sekcí Slovanského gymnázia nabídne studentům i obyvatelům Olomouckého kraje kompletní vzdělávání. Přínosem budou také kulturní a gastronomické akce, které do regionu přilákají nejen znalce umění a gurmány, ale i lidi, kteří se rádi baví a dobře jí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Ještě před slavnostním otevřením centra se hejtman Okleštěk sešel s francouzským velvyslancem v sídle krajského úřadu. Jednali spolu o možnostech spolupráce na poli zaměstnanosti i cestovního ruchu.

Turistům z Francie má Olomoucký kraj určitě co nabídnout stejně jako Francie našincům. Máme toho hodně společného, ale také řadu odlišností, které je zábavné objevovat,“ dodal Okleštěk.

 

ZDROJ

 

www.olkraj.cz/olomouc-ma-nove-francouzske-centrum-aktuality-8816.html

V Olomouci ožije Golem z roku 1920. Uvidí ho návštěvníci festivalů Academia Film Olomouc a Dvořákova Olomouc

OLOMOUC: Film, který vešel do dějin kinematografie a originální živá hudba v podání symfonického orchestru. Festival Academia Film Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc společně uvedou program Nová hudba pro Golema. Stane se tak 27. dubna v olomoucké Redutě.

27.04.2019
Autor článku: 
Radek Babička

„Jedná se o ojedinělý projekt, který spojí příznivce kinematografie a orchestrální hudby. Film Jak Golem na svět přišel z roku 1920 doprovodí náš orchestr. Podobné projekty už jsme realizovali i v minulosti, ale tentokrát jsme poprvé zavítali do žánru na pomezí fantasy a hororu. Hudbu napsal speciálně k tomuto účelu americký skladatel Robert Israel. V této podobě se tedy jedná o světovou premiéru,“ říká ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Film režiséra Paula Wegenera byl natočen podle legendy z 16. století. Vypráví příběh rabbiho Löwa, který vytvořil Golema, aby ochránil svůj lid před císařským pronásledováním, a popisuje, jak Golem nakonec téměř zničil židovskou komunitu ve staré Praze. Snímek je považován za jedno z největších klasických děl německé expresionistické kinematografie 20. let. Po dlouhou dobu byl k dispozici pouze v nekvalitních zahraničních kopiích, ale v roce 2018 přišlo do Nadace Friedricha Wilhelma Murnaua v německém Wiesbadenu oznámení, že byl v jednom významném evropském archivu nalezen originální 35mm negativ německé verze. Tento negativ byl zrestaurován a právě tuto výslednou podobu uvidí návštěvníci Academia Film Olomouc.

Robert Israel k filmu vytvořil hudbu ve stylu 20. let. Kromě jeho autorských skladeb je k dokreslení atmosféry tohoto spletitého díla použit i dobový hudební materiál. Robert Israel působí jako sólista a orchestrální dirigent po celých Spojených státech, v Japonsku, Jižní Americe a Evropě. Má za sebou vystoupení na filmových festivalech v řadě evropských zemí. Kromě toho také přednáší o hudbě a kinematografii po celém světě. „Kromě živých vystoupení lze Maestra a jeho orchestr slyšet na nahrávkách filmové hudby pro snímky společností Warner Bros. Home Video, Sony Pictures Entertainment, Walt Disney Studios a mnohé další přední filmové společnosti,“ doplňuje Harman.

Projekt Nová hudba pro Golema je společným dílem pořadatelů festivalu Academia Film Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Kromě již zmíněné premiéry v Redutě v rámci mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO se Nová hudba pro Golema představí také na festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelé promítnou snímek za doprovodu živé hudby v kině Metropol 17. května.

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Kromě Nové hudby pro Golema se návštěvníci mohou těšit na monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či špičkový komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD. „Letošní ročník festivalu nabídne sedm hudebních produkcí, přičemž tři z nich se budou konat v olomouckých kostelích, a to zejména z důvodu zvolené dramaturgie a záměru celkového vyznění provedených děl,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Ivana Kalina Tabak. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarských instrumentálních ansámblů, Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

_ _ _

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény a za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Obce si připomenou válečné tragédie

OLOMOUC: O nadcházejícím víkendu si lidé připomenou tragédie, které se odehrály v závěru 2. světové války v Zákřově a Javoříčku na Olomoucku. Nacisté tam připravili o život desítky nevinný obyvatel, a to v době, kdy o porážce hitlerovského Německa nebylo pochyb.

od 27.04.2019 do 28.04.2019
11:00
Autor článku: 
TZ/klapka

V sobotu 27. dubna v 11 hodin začne pietní akt v Javoříčku u tamního památníku, který vyrostl nad hrobem osmatřiceti obětí nacistického vraždění. Obec byla v květnu 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo 32 usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná. Účastníci setkání určeného pro veřejnost si budou moci školu prohlédnout, případně využít také zvýhodněného vstupu do nedalekých Javoříčských jeskyní. Ty se při příležitosti konání akce otevřou pro děti zdarma a pro ostatní návštěvníky za snížené vstupné.

Pietní vzpomínka při příležitosti zákřovské tragédie se uskuteční v neděli 28. dubna v 11 hodin u památníku v Zákřově. Ten připomíná smrt mužů, které okupační jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Otto Wolf, člen židovské rodiny, která se celou dobu ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou.

Pietní vzpomínky pořádají obce Luká a Tršice, na jejichž území Javoříčko a Zákřov leží, společně s Iniciativou pro podporu vypálených obcí. Záštitu nad nimi převzal ministr kultury Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Haydnovo oratorium mělo premiéru na Velký pátek. V tento sváteční den zazní i v olomoucké Redutě

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravuje na pátek 19. dubna od 19:00 tradiční Velikonoční koncert. Do velikonoční atmosféry posluchače tentokrát naladí proslulé oratorium Josepha Haydna Stabat Mater z roku 1767.

19.04.2019
19:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Haydnovo oratorium zpracovává středověkou sekvenci ztvárňující bolest Panny Marie truchlící nad smrtí svého ukřižovaného syna. Autorství tohoto textu bývá přisuzováno italskému františkánovi Jacoponu da Todi. Haydnovo zhudebnění je rozvrženo do 16 oddílů – šesti sborů (často doplněných sólovými hlasy), které rámují větší významové celky díla, sedmi árií a jednoho duetu. V souladu s tragickou náladou textu je celá polovina částí v mollové tónině a většina jich je v pomalých tempech. Závěrečnou katarzi přináší sborová fuga na slova Paradisi gloria. Amen. Její jasnou náladu dotvářejí jásavé vstupy sólového sopránu. Stabat Mater se řadí k těm Haydnovým dílům, která stylově navazují na umělecký koncept Sturm und Drang. Expresivita a vypjatá dramatičnost těchto skladeb předjímá estetické ideály romantismu.

Premiéra kompozice se konala na Velký pátek 17. dubna 1767 ve dvorní kapli v Eisenstadtu. „Sám Haydn dílu přikládal mimořádný význam a poslal jej k posouzení k jednomu z nejproslulejších tehdy žijících operních skladatelů – Johannu Adolphu Hassemu, který na sklonku svého života působil ve Vídni. Hasse ocenil kvality skladby a zasadil se o jeho první vídeňské provedení, k němuž došlo na Velký pátek 2. dubna 1768 v řádovém chrámu milosrdných bratří v Leopoldstadtu za Haydnova řízení,“ připomíná historii oratoria ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Stabat Mater bylo Haydnovým prvním velkým skladatelským úspěchem, jeho četná provedení v následujících letech zahájila skladatelovu celoevropskou slávu.

S Moravskou filharmonií Olomouc se provedení proslulého díla zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Jarmila Balážová (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor) Roman Hoza (bas), Akademický sbor Žerotín se sbormistrem Pavlem Koňárkem a dirigentské taktovky se ujme Vojtěch Spurný.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény a za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Olomoucký kraj rozdal ceny za kulturu

OLOMOUCKÝ KRAJ: Napínavé bylo od první chvíle hlasování o Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury. První místo nakonec s 351 hlasem získal Street art festival – projekt, který už bezmála dvanáct let oslavuje pouliční umění.

Autor článku: 
luk

Ocenění převzali jeho zástupci v rámci slavnostního večera, který proběhl ve středu 10. dubna v Moravském divadle Olomouc.

„Nečekali jsme ani nominaci, natož že bychom zvítězili. Zisk ocenění nás velmi těší už jen proto, že streetartové umění nebývá v takových anketách často hodnoceno,“ neskrývala radost z vítězství spolupořadatelka akce Romana Junkerová.

Druhé místo obsadila výstava olomouckého Muzea umění Rozlomená doba 1908 – 1928/Avantgardy ve střední Evropě. Pomyslnou bronzovou placku získala expozice Vědecké knihovny v Olomouci s názvem Sbohem, monarchie.

Cena veřejnosti, v níž hlasovalo více než jedenáct set lidí, byla jednou z deseti kategorií Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2018.

„Poděkování a uznání si zaslouží nejen vítězové jednotlivých kategorií, ale také všichni nominovaní a vlastně každý člověk, který se v našem regionu na pořádání kulturních akcí podílí,“ řekl během slavnosti hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Olomoucký kraj letos uděloval ceny za kulturu už potřinácté. Odborníci vybírali celkem z 56 nominací.

 

Výsledky najdete ZDE

 

 

Jedinečný artový večer poprvé v Šumperku

ŠUMPERK: První šumperský ART.blok, který se uskuteční ve středu 17. dubna v rámci festivalu Špek, bude ve znamení umělců a designerů tohoto regionu.

17.04.2019
19:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Také na příznivce výtvarného umění bylo myšleno při přípravě celého programu festivalu. Ti by si rozhodně neměli nechat ujít výstavu spojenou s hudebním vystoupením a módní přehlídkou,“ uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.
Jedinečný artový večer zahájí beseda pod taktovkou moderátora Ondřeje Procházky, na kterou přijali pozvání Markéta Dočkalová (malířka), Kryštof Grygar (herec), Josef Bittner (sklář), Vojtěch Vyroubal (industriální designer) a Yvona Leitner (módní návrhářka).

Poté bude následovat výstava sklářských a designerských výrobků i autorská módní přehlídka. Hudební vystoupení během společenského večera zajistí skupina Hills On Skies. Chuťové pohárky potěší nápaditý raut a míchané drinky pro návštěvníky připraví John Bar.

První ročník ART.bloku se koná v Jižním křídle Domu kultury Šumperk. Cena vstupného, ve kterém je obsažen i již zmíněný raut, činí 80 korun.
 

Depozitář knihovny je v provozu, stěhování knih potrvá čtyři měsíce

OLOMOUC: V ideálních podmínkách budou už co nevidět uloženy svazky, které vlastní olomoucká vědecká knihovna. Ta má totiž zbrusu nový depozitář, který vyrostl díky krajské investici v Olomouci – Hejčíně. Novostavbu v úterý 26. března slavnostně otevřel náměstek hejtmana Pavel Šoltys.

Autor článku: 
luk

Vědecká knihovna disponuje tisícovkami svazků, které je třeba pečlivě uložit, aby zůstaly zachovány pro příští generace. Nový depozitář splňuje všechny podmínky k tomu, aby v něm právě o tyto knihy bylo postaráno co nejlépe,“ řekl náměstek Pavel Šoltys.
V depozitáři budou uloženy odborné knihy, časopisy a další tiskoviny – počítá se přitom se skladovací rezervou až na dvacet let.

Vybudování nového depozitáře je pro knihovnu velmi podstatné. Dosud byly fondy uloženy v sedmi objektech po celém městě, a to ještě v podmínkách prakticky vylučujících jejich dlouhodobé uchování,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny Olomouc Jitka Holásková.

Přesun do nového čeká na 1,25 miliónu svazků, které zaberou zhruba 26 500 metrů regálů. Stěhovat se budou ze šesti depozitářů přibližně čtyři měsíce.

Kromě skladovacích prostor nechybí místo pro úpravu knižních fondů - restaurátorské ateliery i digitalizační a mikrofilmovací pracoviště.
Náklady na nový depozitář přesáhly 121 miliónů korun.

 

ZDROJ

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj