úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Knihovny současnosti 2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Autor článku: 
luk

 

Místo konání: Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Žižkovo náměstí 5, 771 40 Olomouc
 

Termín: 10. - 12. 9. 2019

 

REGISTRACE ZDE

 

ZDROJ a více informací ZDE

Moravská filharmonie Olomouc představuje 74. koncertní sezonu s novým šéfdirigentem

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc vstoupí do své 74. sezony poprvé pod uměleckým vedením mladého českého dirigenta Jakuba Kleckera. Celou sezonou se bude prolínat téma umělecké inspirace. Abonmá na jednotlivé koncertní řady je právě v prodeji.

Autor článku: 
TZ/ika

„Má spolupráce s Moravskou filharmonií byla v minulosti vždy velmi tvůrčí a přátelská. Napříč celým orchestrem je mnoho vynikajících instrumentalistů, kteří své hráčské kvality zúročují nejen uvnitř tělesa, ale také jako sólisté. Rád bych umělecky navázal na dlouholetou šéfdirigentskou éru pana dirigenta Petra Vronského, který orchestru vtiskl osobitý zvuk a kvality,“ nastiňuje Klecker.

Rozhodnutí o tak důležitém postu není nikdy jednoduché. Při výběru hrálo roli hned několik kritérií. „Pan dirigent Klecker splňuje všechny předpoklady a nároky, které MFO na nového šéfdirigenta kladla. Orchestr MFO velmi dobře zná, když jej v minulosti mnohokrát řídil, má zkušenosti s vedoucí uměleckou pozicí z Ostravy a všechny jeho ostatní pravidelné umělecké i pedagogické aktivity se odehrávají především u nás a v blízkém zahraničí, takže na náročnou a zodpovědnou práci šéfdirigenta bude mít dostatek prostoru,“ vysvětluje ředitel MFO Jonáš Harman, který je přesvědčen, že všechny uvedené aspekty povedou k tomu, že se novému šéfdirigentovi ve spolupráci s managementem MFO podaří posunout orchestr na pomyslné laťce kvality a úspěšnosti opět o něco výše.

Nejvýraznějším leitmotivem dramaturgie následující sezony, která vznikala již ve spolupráci s novým šéfdirigentem, je umělecká inspirace. Uznávaní domácí i zahraniční interpreti odvyprávějí prostřednictvím hudby příběhy zrozené ze silných lidských emocí – – touhy, lásky či smutku. Zahrají také skvostná díla napsaná za dob válečných, představí kompozice, jejichž vznik podnítila působivost přírodních živlů a dojde i na českou pohádku. „Při sestavování programu koncertů jsme zohlednili i významná výročí skladatelů, jakými jsou Beethoven, Martinů či Mahler, zařadili jsme však i aktuální témata,“ přibližuje dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak.

Vedle renomovaných autorů a interpretů zvučných jmen se posluchači mohou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražského jara, hobojistu Martina Daňka, nebo evropskou premiéru skladby původem tchajwanské autorky Chihchun Chi-Sun Lee. Sólová vystoupení mladých olomouckých talentů v koncertní řadě Patriot pak zase doplňuje ryze tradiční repertoár, jako jsou díla klasiků Haydna, Mozarta, Beethovena a dalších.

Více v přiložené TZ.

Zdroj: Radek Babička, www.mfo.cz

Klášterní hudební slavnosti

OLOMOUCKÝ/MORAVSKOSLEZSKÝ/PARDUBICKÝ KRAJ: Stalo se již tradicí, že červen a červenec je v Olomouckém a části Moravskoslezského a Pardubického kraje obdobím festivalu Klášterní hudební slavnosti. Již 13. ročník festivalu zavítá do 14 měst a obcí, proběhne 18 koncertů, na kterých vystoupí více než 350 účinkujících.

od 07.06.2019 do 26.07.2019
Autor článku: 
luk

Patronkou festivalu,  který nabízí mimořádně zajímavý program a umělce evropských kvalit, se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje pan Ladislav Okleštěk.

 

Datum 07. 06. - 26. 07. 2019
Místo konání: Olomoucký kraj, část Moravskoslezského a Pardubického kraje
WWW: www.klasternihudebnislavnosti.cz
Organizátor: Roman Janků, Management s.r.o.

 

ZDROJ

Loštické slavnosti 2019

od 21.06.2019 do 23.06.2019
17:00 - 20:00
Autor článku: 
Karel Novotný

LOŠTICE: Město pořádá tradiční Slavnosti hudby a tvarůžků 2019, které se budou konat 21. - 23. 6. 2019 ve sportovním areálu TJ Slavoj Loštice, ve Sportovní ulici. Každý si zde může vybrat s bohatého kulturního programu. Bude i dostatek skvělého občerstvení.

Wolkrův Prostějov

PROSTĚJOV: Od 11. do 15. června se v Prostějově koná celostátní přehlídka nejinspirativnějších sólových vystoupení a inscenací v oblasti uměleckého přednesu a divadla poezie Wolkrův Prostějov. Letošní 62. ročník přehlídky nabídne účastníkům a publiku tematicky i žánrově pestrý program. Vystoupí téměř 90 sólových recitátorů a budeme mít možnost zhlédnout 9 inscenací divadla poezie vycházejících z literárních děl českých i zahraničních autorů.

od 11.06.2019 do 15.06.2019
Autor článku: 
Josef Dušek

„Přehlídka sólových recitátorů, recitačních souborů a inscenací divadel poezie je příležitostí k setkání interpretů literárních textů, ke konfrontaci tvůrčích výsledků a postupů, ke vzájemné inspiraci a výměně názorů a zkušeností,“ přiblížila smysl přehlídky Ivana Lubinová z pořadatelské organizace NIPOS. Zahájení Wolkrova Prostějova proběhne v úterý 11. 6. v 16,30 v DUZE Kulturním klubu u Hradeb, kde bude z rukou zástupců města předán účastníkům Wolkrova Prostějova klíč od městských bran. Na formální zahájení navážou hned tři festivalová představení. V dalších dnech jsou pak dopoledne věnována sólovým recitacím, odpoledne seminářům a představením. Na závěrečném večeru v sobotu 15. 6. vystoupí ocenění sóloví recitátoři a budou předány ceny. Neformální večerní program přinese i letos zajímavé hudební lahůdky – hned v úterý uslyšíme kladenské Zrní, ve středu Jananas a v pátek to bude Dubnička & Lahoda. Podrobné informace o programu najdete na facebooku Wolkrův Prostějov.

I letos jsou pro všechny zájemce od 15 let otevřeny vzdělávací semináře – Fyzické básnictví (lektor Petr Váša), Psaní jako nutnost a hra (lektorka Ivana Myšková), Sametová revoluce  -  od tématu k divadlu poezie (lektoři Ema Zámečníková a Josef Zámečník).

Z pověření a za finanční podpory Ministerstva kultury přehlídku pořádá NIPOS, útvar ARTAMA, ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov, Magistrátem města Prostějova – odborem školství, kultury a sportu, oddělením DUHA – kulturním klubem u hradeb,  Městskou knihovnou Prostějov, Divadlem Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově a ZUŠ V. Ambrose Prostějov, pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora města Prostějov Františka Jury.

Přehlídka probíhá za finanční podpory města Prostějova a Olomouckého kraje.

 

 

Klání o nejlepší obecní a městský zpravodaj 2018

OLOMOUC: Vydáváte obecní či městský zpravodaj? Neváhejte a přihlaste se do osmého ročníku soutěže o ten nejlepší! 1. Soutěž je určena pro obce a města České republiky, popřípadě další vydavatele obecních a městských zpravodajů.

Autor článku: 
luk

Klání "O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2018" vyhlašuje už po osmé při příležitosti státního svátku ČR Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje KPES FF Univerzity Palackého v Olomouci, Civipolis o.p.s., Unives.eu, Angelus Aureus o.p.s. a Sdružení místních samospráv ČR.

Porota vybírá také nejlepší zpravodaj mikroregionů, svazků obcí a místních akčních skupin, a také nejlepší rubriku či nejlépe zpracované téma.

Pravidla soutěže naleznete ZDE  a v přiložené TZ.

Dětské pěvecké sbory míří do Uničova

UNIČOV: Ve dnech 24.‒26. května 2019 se v Uničově uskuteční 29. celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů, která je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru „sborový zpěv“ v celé České republice.

Autor článku: 
Josef Dušek

V letošním roce se na všech 14 krajských postupových přehlídkách představilo celkem 152 sborů (přes 5000 dětí). Nejpočetnější zastoupení dětských pěveckých sborů bylo v Moravskoslezském a Libereckém kraji.

Koncertní síň města Uničov přivítá na svém pódiu celkem 14 sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách a 1 sbor, který se přehlídky zúčastní jako host. Posluchači mohou shlédnout celkem čtyři přehlídkové koncerty. V pátek 24. května se na večerním zahajovacím koncertě představí sedm sborů. V sobotu 25. května se v dopoledních hodinách uskuteční koncert, na kterém bude zpívat dalších sedm sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách. Na odpoledním koncertu vystoupí jako host vynikající dětský pěvecký sbor Severáček z Liberce pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. Večerní závěrečný koncert všech zúčastněných sborů začne v 18.00.

Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou všechny sbory slyšet při společném zpěvu
na Masarykově náměstí v sobotu v 15.00 společně s Dechovým orchestrem Haná.

Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů se koná pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka a z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ji pořádá NIPOS (útvar ARTAMA) a Městské kulturní zařízení Uničov. Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby www.amaterskatvorba.cz.

 

 

23. Divadelní Flora

OLOMOUC: Jedna z nejprestižnějších a nejprogresivnějších akcí svého druhu v České republice stratuje 15. 5. 2019. Jde o největší prezentaci živého umění na území Olomouckého kraje a dlouhodobě nejvýznamnější divadelní přehlídku na Moravě, která za dvě dekády existence představila v univerzitním městě tvorbu předních souborů a inscenátorů z více než tří desítek zemí.

od 15.05.2019 do 26.05.2019
Autor článku: 
luk

Od 15. do 26. května bude Olomouc po třiadvacáté hostit festival Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne na desítce scén okolo devadesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů.
Pořadatelé Flory, jejíž motto letos zní „Šepoty a výkřiky“, očekávají, že ji v druhé polovině května navštíví přes deset tisíc diváků.

Festivalový program orámuje hostování renomovaných německých souborů – vůbec poprvé do Olomouce dorazí drážďanská činohra a legendární Berliner Ensemble.

„Věřím, že inspirativní ozvěna festivalového leitmotivu bude intenzivně rezonovat na všech festivalových jevištích a že křehké, intimní herecké zpovědi i naléhavé, často až apelativně laděné výpovědi budou publikum zneklidňovat i dojímat, vyburcují je z letargie, podnítí jeho obrazotvornost a zjitří jeho senzitivitu,“ komentuje dramaturgii festivalu jeho ředitel Petr Nerušil.

 

Podrobnosti v přiložené TZ

V květnu proběhne dvoudenní taneční soutěž Grand Prix Dance Olomouc

OLOMOUC: V květnu zamíří do Olomouce baletní naděje z celé České republiky. Uskuteční se zde pátý ročník taneční soutěže Grand Prix Dance Olomouc. Akce si v uplynulých letech rychle získávala přízeň dětí soutěžících v klasickém i moderním tanci. O organizaci se stará Baletní studio při Moravském divadle Olomouc. Olomoucká taneční soutěž je určena pro účastníky od 4 do 18 let. Ti před porotou předvedou svůj um v klasických i moderních tancích. Budou přitom vystupovat sólově i ve skupinových choreografiích.

od 11.05.2019 do 12.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Zájem účastníků už přesáhl možnost zorganizovat celou soutěž během jediného dne. Od letoška proto bude dvoudenní. Zakladatelku a ředitelku Baletního studia Jitku Weiermüllerovou to těší. „Bereme to jako ocenění naší dosavadní práce a možnost propagovat Moravské divadlo, město Olomouc i celý Olomoucký kraj," říká Weiermüllerová.

Baletní studio při Moravském divadle Olomouc už 16 let vychovává mladé taneční naděje z celé střední Moravy. Studio je unikátní spojením s Moravským divadlem, ve kterém dostávají děti už od útlého věku možnost vystupovat po boku svých dospělých tanečních vzorů. „Jsem ráda, že současné vedení divadla v čele Davidem Gernešem v této tradici pokračuje, umožňuje nám to vychovávat novou generaci milovníků umění," dodala Weiermüllerová. 

Grand Prix Dance Olomouc bude hostit Regionální centrum Olomouc v sobotu 11. a v neděli 12. května 2019. 

Olomouc má nové Francouzské centrum

OLOMOUC: Za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a francouzského velvyslance v České republice Rolanda Galharagua se v pondělí 8. dubna slavnostně otevřelo nové Francouzské centrum Univerzity Palackého v Olomouci. To se stane garantem a hybatelem frankofonního dění na univerzitní půdě. Bude ale sloužit i veřejnosti.

Autor článku: 
luk

Hlavním úkolem centra bude propagace a zviditelnění francouzské kultury a francouzského jazyka. Nové centrum naváže na činnost toho dřívějšího, které v Olomouci fungovalo od roku 1991 do srpna 2011. Vhodně doplní a rozšíří činnost katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého," uvedl rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller.

Centrum nabídne on-line přístup k francouzským médiím, knihovnu, kde studenti i veřejnost můžou číst knihy v originále, a přinese také možnost složit mezinárodní jazykové zkoušky.

Francouzské centrum ve spojení s Univerzitou Palackého a francouzskou sekcí Slovanského gymnázia nabídne studentům i obyvatelům Olomouckého kraje kompletní vzdělávání. Přínosem budou také kulturní a gastronomické akce, které do regionu přilákají nejen znalce umění a gurmány, ale i lidi, kteří se rádi baví a dobře jí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Ještě před slavnostním otevřením centra se hejtman Okleštěk sešel s francouzským velvyslancem v sídle krajského úřadu. Jednali spolu o možnostech spolupráce na poli zaměstnanosti i cestovního ruchu.

Turistům z Francie má Olomoucký kraj určitě co nabídnout stejně jako Francie našincům. Máme toho hodně společného, ale také řadu odlišností, které je zábavné objevovat,“ dodal Okleštěk.

 

ZDROJ

 

www.olkraj.cz/olomouc-ma-nove-francouzske-centrum-aktuality-8816.html

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj