úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

Krajská postupová přehlídka České vize Červený Kostelec 2024 zná vítěze

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Autor článku: 
Ilona Mach

Letošní soutěžní přehlídka České vize Červený Kostelec byla velmi vydařená, zúčastnilo se ke čtyřiceti autorů a diváků od mladých autorů až po pravidelné každoroční přispěvatele, většinou dokumentaristy. Porota si chválila rozmanitost, a hlavně vysokou technickou kvalitu studentských i amatérských hraných filmů. Zklamalo je naopak málo reportáží a dokumentů z královéhradeckého kraje, kterých bylo na předchozích přehlídkách vždy dostatek.
„Lidé by se měli více dívat okolo sebe a všímat si drobností, zajímavých lidí, akcí, to nám tady na festivalu chybělo…“ komentoval to režisér dokumentárních filmů a profesor FAMU Rudolf Adler.

Odborná porota i přesto udělila nejen ocenění, ale i další čestná ocenění.

V kategorii Dokument byla udělena dvě 3. místa. Toto ocenění si odnesly snímky Jak jsem dělal "KOLONIÁL" a Táta, kolo a já.
1. místo v kategorii Hraný film si odnesl Martin Bohadlo za film U2B3R.

Kategorie Studentský film potvrdila kvalitu budoucích filmařů, když byly uděleny nejen ceny s postupem. Zlato si vydobyl Poslední den Kamila Krofty – režiséra Filipa Lišky, 2. místo proměnil snímek Neznaboh Stefana Lamberta a na 3. místo dosáhl film Dva Týždne Juraja Kréna. K postupu byl doporučen ještě snímek Nezapomeň Adély Neugebauerové.
V kategorii Experiment a videoklip bylo uděleno pouze 3. místo. Bronz tak míří za snímkem Ztvárnění vize v režii Jana Kopeckého.


Ty nejlepší filmy z každé kategorie postupují do předvýběru celorepublikového kola Českých vizí do Ústí nad Orlicí.

 

Výsledky České vize Červený Kostelec 2024

 

Dokument

3. místo - Jak jsem dělal "KOLONIÁL" – Miroslav Šolc

3. místo - Táta, kolo a já – Jan Vačlena

 

Reportáž, publicistika

 

Čestné uznání bez postupu – Vzhůru do oblak – Jaromír Schejbal

 

Hraný film

1. místo - U2B3R – Martin Bohadlo

3. místo – Žabinec – Adéla Holemá

Čestné uznání bez postupu – Kamenná tvář – Otto Dušek

 

Filmy studentů filmových škol

1. místo – Poslední den Kamila Krofty – Filip Liška

2. místo – Neznaboh – Stefan Lambert

3. místo – Dva Týždne – Juraj Krén


Čestné uznání s postupem – Nezapomeň – Adéla Neugebauerová

Čestné uznání bez postupu – Andělská rapsodie – Matěj František Preisler

 

Experiment a videoklip

3. místo – Ztvárnění vize – Jan Kopecký

 

Animovaný film

Žádné ocenění neuděleno

 

Dáme knihu dětem: Světový den knihy oslaví žáci ZŠ Broumov a Meziměstí divadlem a knížkami

BROUMOV, MEZIMĚSTÍ: 23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv. Od roku 1995 již to není pouze den, kdy zemřel světoznámý dramatik William Shakespeare či Miguel de Cervantes y Saavedra. Nápad slavit právě toto datum má svůj původ ve španělské Katalánii, kde se v této době oslavuje svatý Jiří a každý, kdo si koupí knihu, dostane jako dárek růži. 23. dubna konají po celém světě akce s cílem zdůraznit magickou sílu knihy, která je i v době internetu schopna vytvářet most mezi generacemi i napříč kulturami a regiony. Při této příležitosti čeká na děti ze základních škol v Broumově a v Meziměstí kulturní program s názvem Dáme knihu dětem, který organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Účastníci akce se mohou těšit na divadelní představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse hrané divadlem Čučka a na knižní seminář s překvapením.

23.04.2024
Autor článku: 
Vladana Brouková

„Podle výzkumu HarperCollins Publishers je jednoznačně potvrzeno, že „čtení pro radost je největším ukazatelem budoucího úspěchu dítěte“. Dámeknihu.cz je původně projekt webové platformy umožňující vytváření dárkových poukázek na knihy, za kterým stojí profesní sdružení knihkupců a nakladatelů, tedy Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Jedním z naších hlavních dlouhodobých cílů je podpora dětského čtenářství. Do Broumova a Meziměstí jedeme za dětmi slavit Světový den knihy a autorských práv i proto, že v těchto velkých městech bohužel nejsou knihkupectví. Naštěstí učitelky na těchto základních školách důležitost knih a dětského čtení nepodceňují. Vezeme tedy knížky z Prahy za nimi a doufáme, že udělají radost,“ uvedla ředitelka SČKN Marcela Turečková.

Divadlo Čučka nebylo zvoleno náhodou. Tvoří ho tvůrčí dvojice složená z knihovnice Edity Vaníčkové Makosové a spisovatele Marka Tomana. „Spojuje nás zkušenost se stovkami knižních dílen, autorských čtení, literárních diskusí a vycházek, veletrhů i malotrhů a knižních křtů. A především to, že máme rádi knihy a bereme je vážně, čtenáře jakbysmet. Další oblíbená téma: podpora četby,“ uvádějí. Jejich divadélko vychází z dramatizací knih pro děti Marka Tomana.

Program akcí Dáme knihu dětem

Meziměstí

8:00 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

9:00 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

Broumov

10:30 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

11:30 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

 

Více o inscenaci Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse

Hoch z dobré rodiny se dostane na loď pirátského kapitána, který ho nutí plnit zapeklité úkoly. Jinak mu půjde o život. Pomůže mu někdo? Hra o vzájemné solidaritě i významu vzdělání. Navzdory tématu hra pro kluky i holky.

Pro děti od 9 let, 45 minut

Podle stejnojmenné knihy, vydalo nakl. Baobab s ilustracemi Magdaleny Rutové (2019), oceněno Zlatou stuhou 2020

O projektu Dámeknihu.cz

Projektem dárkové knižní poukázky Dámeknihu.cz Svaz českých knihkupců a nakladatelů připomíná, že čtení je atraktivní způsob trávení volného času a knihy jsou dárkem, který vždycky potěší. Pestrý výběr hotových poukázek na knihy s volitelnou hodnotou je na www.dameknihu.cz rozšířen o možnost kreativní tvorby poukázky s vlastním textem i obrázkem. Dárkovou knižní poukázku je možné zakoupit a věnovat v elektronické verzi nebo ji lze v papírovém provedení a třeba i v dárkovém balení nechat obdarovanému doručit až domů. Poukázku je možné uplatnit v partnerských knihkupectvích po celé České republice 12 měsíců od zakoupení.

O Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) je profesní organizace knihkupců a nakladatelů, jejímž cílem je hájit společné zájmy nakladatelů, distributorů knih a knihkupců. SČKN vydává čtrnáctideník Knižní novinky
s bibliografickou přílohou, která je nejúplnějším a nejrozsáhlejším soupisem tohoto druhu v ČR. Svaz je také pořadatelem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy a uděluje literární Cenu Jiřího Ortena. Každý rok také publikuje Zprávu o českém knižním trhu a vydává katalog Nejlepší knihy dětem.

Oficiální web: www.dameknihu.cz

Facebook: www.facebook.com/dameknihucz

PETRKOV 13: projekce filmu a přednáška Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Autor článku: 
Vladimíra Buchtová

Facebook.com/petrkov13

Vstupné 80/50 Kč
Přednáška proběhne v 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP. Vstupenky lze zakoupit v 1. NP knihovny u pultu nebo online na HKpoint.cz.

 
Lucie Tučková (1981), vedoucí Česko-francouzského kulturního centra Petrkov
Romanistka, věnuje se dlouhodobě česko-francouzským kulturním vztahům. Je mimo jiné autorkou monografie Suzanne Renaud/Petrkov 13 (Praha: Paseka, 2013). O tvorbě Bohuslava Reynka a Suzanne Renaudové napsala řadu odborných studií, uspořádala několik výstav a spolupracovala na rozhlasových pořadech.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

od 21.06.2024 do 28.06.2024
Autor článku: 
Divadlo Drak

V atmosféře historického centra Hradce Králové se rozvine široká paleta uměleckých produkcí – od avantgardního divadla, činohry, přes taneční a loutkové představení až po autorské inscenace a hudební vystoupení. Pořadatelé – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt – zvou návštěvníky do kouzelného světa, kde se tradice snoubí s nejnovějšími trendy a kde každá ulice, park či náměstí může skrývat příběh.

Téma 29. ročníku festivalu je Chvění. Tekutost. Rovnováha. Reflektuje neustálou proměnu a dynamiku současné společnosti. Vybízí k přemýšlení o tom, jak pevnost a stálost mohou koexistovat s neustálou změnou a adaptabilitou. Program festivalu se zaměří na představení, která zkoumají tyto koncepty skrze různé umělecké formy a nabídnou divákům možnost prožít jedinečné momenty chvění a rovnováhy.

Vizuál letošního ročníku vytvořil grafický designér Přemysl Zajíček, tentokrát ve spolupráci s týmem studia Divize Animace. Vizuál je inspirován tématy chvění, tekutosti a rovnováhy, přičemž využívá analogových technik a fyzikálních jevů k vytvoření jedinečného uměleckého díla: „Za pomoci meotaru, motivů na průhledných filmech a akvária s vodou jsme vytvořili během dvou natáčecích dnů zhruba 7 hodin filmových záběrů a tisíce fotografií, ze kterých je vizuál vytvořen. Chvěním rozčeřená hladina vody nebo vír vytvořený v akváriu deformuje promítané motivy na plátno a fotografická technika zachycuje okamžiky fyzikálních jevů, které jsou vytvářeny lidskou rukou ve stejném momentu. Tento princip reaguje na téma letošního ročníku. Letošní vizuál, analogicky k tématům divadelní tvorby, obsahuje rozmanitost, živost a především lidský element. Umí být bouřlivý nebo klidný, pomalý
i rychlý, hravý, temný i veselý,“ říká autor vizuálu s tím, že zvolená žlutá barva vytváří abstraktní prostředí, ve kterém dává vyniknout grafickým detailům, a je dostatečně výrazná pro účely propagace festivalu.

Festivalové dny budou nabité stovkami představení od umělců z České republiky i zahraničí. Do Hradce Králové zavítají tvůrci ze Slovinska, Belgie, Bulharska, Itálie, Portugalska
či Slovenska. Na čtyřiceti místech v celém Hradci Králové se uskuteční více než
300 představení a koncertů.

Kompletní festivalový program bude zveřejněn v posledním dubnovém týdnu na oficiálních stránkách festivalregiony.cz. Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku.

 

Připojte se k nám v Hradci Králové a nechte se unášet vlnami chvění, tekutosti a hledání rovnováhy, které oživují svět divadla. 29. ročník festivalu REGIONY je připraven vás obdarovat nezapomenutelnými zážitky!

 

festivalregiony.cz

71. ročník filmového festivalu České vize v Červeném Kostelci přivítá soutěžní filmy i Superženu

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskuteční krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Tato soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Ke dni uzávěrky se do červenokosteleckého kola přihlásilo 19 snímků různých žánrů od dokumentu po filmy experimentální. Na celodenní přehlídku zve diváky pořádající Centrum uměleckých aktivit. Dostaví se i Superžena.

20.04.2024
Autor článku: 
Ilona Mach

„Přehlídka bude letos žánrově velmi pestrá. Z celkového počtu 19 přihlášených filmů uvedeme dva dokumenty, jeden reportážní snímek, sedm hraných filmů, jeden animovaný a dva snímky z kategorie experimentální film a videoklip. Do soutěže se také přihlásilo šest filmů studentů filmových škol,“ shrnuje rozmanitou filmovou nabídku koordinátorka přehlídky Tereza Štěpánková z CUAHK.

Program krajské přehlídky České vize začne v Červeném Kostelci hned ráno a je rozdělen do tří promítacích bloků. V každém bloku diváci uvidí několik snímků.

Mezi promítáním nebudou chybět rozborové semináře, díky kterým získají autoři cenné postřehy od filmových profesionálů, kteří letos tvoří odbornou porotu. Účast v porotě letos potvrdili režisér a scenárista dokumentárních a hraných filmů prof. Mgr. Rudolf Adler, režisérka a scenáristka Eva Toulová a režisér a kameraman MgA. Radek Habada.

Nebude chybět ani beseda z filmařského prostředí – tentokrát právě s režisérkou Evou Toulovou a producentem, kameramanem, střihačem a promítačem Pavlem Mědílkem. Ti budou společně povídat o vzniku jejich nového filmu Superžena, který se bude po slavnostním vyhlášení vítězů a za přítomnosti filmové delegace promítat.

Akce je přístupná široké veřejnosti a vstup na soutěžní snímky je zdarma.

Blíže o programu: https://www.cuahk.cz/akce/ceske-vize-2024/

---

Celostátní přehlídka České vize v Ústí nad Orlicí, která se odehraje v červnu, je vyvrcholením celostátního postupového systému přehlídek v Praze, Zruči nad Sázavou, Kroměříži, Svitavách a Červeném Kostelci. Tříčlenná porota každé přehlídky uděluje vždy několik ocenění – v kategorii hraného nebo dokumentárního filmu, reportáže a publicistiky, animovaného filmu, experimentu a videoklipu a snímků studentů filmových škol.

 

KPorota

Prof. Mgr. Rudolf Adler
Režisér a scénárista dokumentárních a hraných filmů. Autor rozhlasových her, odborných a teoretických studií o dokumentárním filmu. Profesor FAMU Praha natočil více než sto filmových a televizních dokumentů převážně se sociální, etnografickou a portrétní tematikou. Za svoje filmy a rozhlasové hry získal řadu ocenění na domácích a zahraničních festivalech. V posledních letech se věnuje aktivně i praktické dramaturgii. Je autorem studijních skript FAMU „Cesta k filmovému dokumentu“ a dalších teoretických studií. Účastní se práce v porotách a organizačních výborech festivalů a přehlídek. V letech 1990-94 byl vedoucím katedry dokumentární tvorby na FAMU, kde dosud působí jako pedagog.

MgA. Radek Habada
Režisér, kameraman a fotograf. Vystudoval střední školu sdělovací techniky v Panské a režii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Už v průběhu studií začal spolupracovat s QQ Studiem v Ostravě i s Českou televizí, později spolupracoval i s televizemi Nova a Prima. Zkusil si různé televizních žánrů včetně dokumentů, hudebních pořadů, reality show a dalších. Na televizní práci má rád pestrost a nepředvídatelnost. Jak říká, i u cyklického pořadu vysílaného několik sezón se vždy najde něco nečekaného, člověk pozná hodně zajímavých lidí, osudů a pořád se učí něčemu novému.

Eva Oramus Toulová 
Režisérka a scenáristka. Vystudovala FAMU pod vedením Věry Chytilové a v roce 2014 debutovala celovečerním filmem Šťastná. Následoval celovečerní kinodokument Camino na kolečkách natáčený na 640 km dlouhé trase Svatojakubské poutě ve Španělsku. Snímek získal několik mezinárodních cen včetně dvou prestižních ocenění v Barceloně a Venezuele, byl uvedený v kinodistribuci, na několika televizních stanicích a dočkal se i pokračování v podobě filmu Černobyl na kolečkách. Z hrané tvorby byl jejím komerčně nejúspěšnějším filmem Casting na lásku. V letošním roce uvádí do kin další dva hrané snímky Superžena a Láska na zakázku. 

Nejvyšší krajské ocenění získal ředitel prvního hospice v republice Miroslav Wajsar a kardinál Dominik Duka

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Autor článku: 
Lukáš Vaníček /jal

„Jsem pyšný na to, že v našem kraji žijí nebo z našeho kraje pocházejí takové osobnosti, které svým úsilím, oddaností a nadšením, ale i každodenní prací a svým životem výrazně přispěly k rozvoji našeho regionu a přináší pozitivní změny a naději do životů nás všech. Bylo mi ctí vyjádřit jim naši hlubokou úctu a vděk,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Dvacet osobností vzešlo z desítek nominací od představitelů kraje, městských a obecních samospráv, ale i z řad veřejnosti. Jednotlivé nominace zhodnotila Rada Královéhradeckého kraje a následně výběr schválili krajští zastupitelé.

Nejvyšším krajským oceněním je Řád Královéhradeckého kraje, po něm následují Medaile Královéhradeckého kraje I. stupně a Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně. Předání ocenění se uskutečnilo v rámci slavnostního galavečera v hradecké Petrof Gallery.

Výstava „Jsem zašitá“ představí v Dětské galerii Lapidárium díla vizuální umělkyně Emőke Vargové

BROUMOV: Ve čtvrtek 11. dubna v 16 hodin bude v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře zahájena výstava „Jsem zašitá“ slovenské autorky Emőke Vargové. Kurátorem výstavy, která potrvá do 15. června, je historik umění a výtvarný kritik Radek Wohlmuth. Pro veřejnost i pro školní kolektivy budou připraveny doprovodné programy.

od 11.04.2024 do 15.06.2024
16:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Druhou výstavou jubilejní páté sezóny Dětská galerie Lapidárium nejen pokračuje v cyklu projektů pedagogů vysokých uměleckých škol věnovaných dětem, ale zároveň představuje výraznou slovenskou multimediální umělkyni Emőke Vargovou, která na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě vede v rámci Kabinetu kresby sekci kresby pro malířství.

„Emőke Vargová je známá silnou obrazností, která někdy vychází z čisté imaginace, jindy z vizuální doslovnosti. Její práce jsou v pravém slova smyslu osobní, často reflektují vlastní názory, životní postoje, zkušenosti nebo situace ukotvené v každodennosti. Emőke Vargová se ale nesnaží být nestranným pozorovatelem současnosti, naopak – bývá nepředstíraně emotivní a nevyhýbá se ani ironii. Stejně tak se nenechá svazovat hranicemi obvyklých výtvarných kategorií, její osobitá formální řešení mívají i významotvorný rozměr a jsou jednou z definujících složek jejích realizací,“ uvedl kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Aktuální výstava v Lapidáriu se zaměří především na autorčiny práce na pomezí obrazu a objektu s využitím textilu (oblečení) a výšivky zhruba z posledních pěti let. Dotýká se jimi problematiky tradiční malby a kresby, ale ve druhém plánu použitá pánská saka ze secondhandu vnášejí do vizuální hry také fenomén figurace, jinými slovy lidský faktor nebo třeba úvahy o udržitelnosti, jak s ohledem na fast-fashion, tak na společnost jako celek. Už dvojsmyslný název, který může stejně tak odkazovat k chirurgickému zákroku i pobývání v úkrytu, naznačuje, že mezi kvality tvorby Emőke Vargové patří i znejistění a změna kontextu, které člověka mohou vést k tomu, aby věci kolem sebe začal vnímat trochu jinak, než je zvyklý.

Pro zájemce z řad veřejnosti i školní kolektivy budou připraveny doprovodné edukační programy, které tentokrát místo omalovánek nabídnou vyšívánky a k dispozici budou i výtvarné listy. Autorský workshop se bude konat 15. 6. 2024.

„Dětští diváci se mohou těšit na společnou interaktivní skupinovou akci s fotografováním. Děti i rodiče si oblečou pánská saka, čímž se sjednotí do uniforem. Fotografický materiál se vytiskne a umístí na nástěnku výstavy, popřípadě se pošle účastníkům na jejich email. Další akce se budou konat během celého trvání výstavy. Místo na nástěnce si mohou vysloužit i jednotlivci, kteří si obléknou najednou co nejvíce sak na sebe a budou vytvářet živou sochu v prostoru výstavy. Takto naoblékaná osoba se nechá vyfotit v kterékoli části výstavy a opět se zveřejní na webu a na nástěnce. Během workshopu se budeme zabývat vytvářením koláží a děl z textilu. Lepením na papír, stříháním a špendlením na velkoformátový panel s polystyrenem,“ uvedla Emőke Vargová.

Výstava bude přístupná ve dnech úterý–pátek od 12 do 16 hodin a sobota–neděle od 12 do 17 hodin.
Pro školní kolektivy v kterýkoliv pracovní den a hodinu na základě objednávky na e-mailu ma@klasterbroumov.cz nebo telefonu 603 271 426. Bližší informace o programech najdete na webu www.klasterbroumov.cz/vzdelavani/detska-galerie-lapidarium1.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje, Města Broumov. Mediálním partnerem je Český rozhlas Hradec Králové a web Naše Broumovsko.  

Do broumovského kláštera dorazili dubnoví rezidenti, český muzikant David Pomahač a norská skladatelka Ane Bjerkan

BROUMOV: Počátkem dubna odstartovala v broumovském klášteře měsíční hudební rezidence dvou muzikantů: českého zpěváka a skladatele Davida Pomahače a norské skladatelky a zpěvačky Ane Bjerkan. Rezidence je součástí projektu Hortus Musicalis Broumov 2024, financovaného Evropskou unií, Národním plánem obnovy, Ministerstvem kultury ČR a Královéhradeckým krajem. Partnerem rezidence je norská organizace NOPA.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Projekt, za kterým stojí Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, cílí na prohloubení hudební spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. David Pomahač a Ane Bjerkan se v inspirativním prostředí kláštera budou věnovat skladatelské činnosti a také spolupráci s místními hudebníky a žáky ZUŠ Broumov.

Ane Bjerkan (*1988) je norská skladatelka a zpěvačka pocházející z oblasti poloostrova Inderøy severně od Trondheimu v Norsku. V její hudbě se prolíná rozsáhlý zájem o zvuk a jeho vrstvy, které společně vytvářejí hluboký vesmír alternativní popové hudby. Dříve Ane produkovala hudbu se skupinou Østfrost a s triem Deshane (CZ/NO). V roce 2023 působila v experimentálním triu MÅNIN, v rámci projektu „Upcycled music" spolupracovala s Mari Lesteberg pro univerzitu v Oslu a také napsala texty pro projekt „Streets in the sky" Camilly Hole pro jazzový orchestr OJKOS.

„V sezó2024–25 bych měla vystoupit na koncertě v Českých Budějovicích ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií. Rezidenci v Broumově bych ráda využila k dokončení a nahrání demo skladeb pro tento koncert a čeká mě také spolupráce se sborem místní ZUŠ, uvedla Ane Bjerkan.

David Pomahač (*1974) je zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista, zakladatel známého urban folkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně a v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu. Počátkem roku 2020 vystoupil ze stínu Kieslowski a vydal se s albem Do tmy je daleko, produkovaného Tomášem Havlenem (Post-hudba), na sólovou dráhu. Dalším počinem na umělecké cestě bylo v roce 2022 album Neviditelný vytvořené společně s producentem a sound designérem Martinem Hůlou (Bonus, Martin Tvrdý), kde se zpracovávají témata inspirovaná romány H.G. Wellese.

Kromě vlastní hudební dráhy je David Pomahač autorem podcastu „Na kafe s Davidem Pomahačem“, kde zpovídá osobnosti české i zahraniční kulturní scény, dvakrát týdně také vystupuje na vlnách Radia 1 nebo v pořadu „ArtCafé“ Českého rozhlasu Vltava.

„Velice rád bych čas v Broumově věnoval psaní a koncepci dalšího sólového alba, které chystám na rok 2025, ale také dopsání a přípravě dalších dvou písní – duetů, které naváží na mou spolupráci s Bárou Zmekovou a Vladivojnou La Chia. Jedna z písní je psaná pro Marii Puttnerovou a další na výběr zpěvačky teprve čeká a je otevřená tomu, jaká setkání a spolupráce přinese pobyt v Broumově,uvedl David Pomahač.

Oba rezidenti se v Broumově představí veřejnosti při závěrečném vystoupení, které se bude konat poslední dubnový víkend.

 

 

DIVÁ BÁBA: První letošní SOUSEDÁNÍ se blíží, zapojit se může každý

HRADEC KRÁLOVÉ: Akce SOUSEDÁNÍ na Malém náměstí i letos nabídne čtyři termíny, ve kterých půjde především o příjemně strávený čas a společná setkání. První ze série sousedských akcí proběhne už v neděli 14. dubna od 14 do 18 hodin. Přinese možnost kreativně se vyjádřit, vyměňovat pokojové květiny nebo přebytky semínek, udělat si čas na posezení s knížkou, poslech hudby nebo jen přátelský pokec. Se svým programem se může zapojit každý.

od 14.04.2024 do 13.10.2024
Autor článku: 
Ilona Mach

„Záměrem SOUSEDÁNÍ na Malém náměstí je vnést na toto místo život, ale také navzájem se setkat, poznat se, a strávit společně hezké a zábavné odpoledne. Část programu na místě připravujeme ve spolupráci s místními malými organizátory a spolky. S vlastní iniciativou ale může přijít i kdokoliv další – na místě vítáme příchozí, kteří si donesou třeba deskové hry, karty, pálky na badminton, skicák nebo stojan na malování nebo přinese ochutnat, co doma napekl,“ zvou na SOUSEDÁNÍ členové neformální skupiny Divá bába, která za akcí stojí.

V programu dubnové akce na účastníky tentokrát čeká výtvarná dílna, knižní koutek, výměna květin, kterou si vzali na starosti studenti ze skupiny Sešlost, dále výroba placek nebo hudební vystoupení písničkáře a skladatele známého pod přezdívkou IBBY. Ten si na náměstí zahraje směs vlastních písniček s nádechem folku i popu.

Součástí programu bude taky SOUBĚH – sousedský běh na 5 km. Start bude u kašny na Malém náměstí ve 14:30 hodin. Běžce povede zkušený sportovec Petr Martinovský, který pro zúčastněné vybral 5 km trasu, která z náměstí vede přes historické centrum, po Gočárových schodech, podél Orlice a zpět na náměstí, kde budou mít zúčastnění možnost nejen vydechnout a převléknout se, ale také se občerstvit.

SOUSEDÁNÍ se mohou účastnit také začínající lokální tvůrci nebo prodejci, kteří chtějí prezentovat své výrobky.
Během SOUSEDÁNÍ je část náměstí vyhrazena i pro několik stánků. „Chceme podporovat lokální a regionální tvůrce, kteří chtějí oslovit nové zákazníky. A právě sousedské setkání je pro to vhodnou příležitostí. Je tu čas na to, abyste člověka oslovili, ukázali mu, co děláte, předali mu kontakt atd. Je to mnohem osobnější a věříme, že i trvalejší než v chaotickém prostředí velkých trhů,“ shrnují pořadatelé ze skupiny Divá bába a dodávají, že prostor pro stolek a židli nebo malý stánek si mohou dovolit i začínající tvůrci. Výtěžek z platby za stánky jde na pokrytí nákladů na kulturní program a další výdaje. Zájemci se mohou o místo přihlásit na FB akce.

Letošní SOUSEDÁNÍ se letos odehraje v termínech: 14. dubna, 19. května, 21. září a 13. října – vždy od 14 do 18 hodin na Malém náměstí.
Akce probíhá pod záštitou Statutárního města Hradec Králové a s jeho finančním přispěním.

Výstava Taj jemnosti aneb Návraty domů představí souborné dílo světoznámé grafičky Míly Fürstové

HRADEC KRÁLOVÉ: VýstavaTaj jemnosti aneb Návraty domů v Muzeu východních Čech v Hradci Králové nabídne souborné dílo světově uznávané grafičky a výtvarnice Míly Fürstové. Po 25 letech se tak její tvorba objeví ve městě, kde renomovaná autorka, aktuálně žijící a tvořící ve Velké Británii, strávila své dětství. Vernisáž výstavy se uskuteční 4. dubna 2024 od 16 hodin v Bio Central s mimořádnou projekcí dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay a od 18:30 hodin v Muzeu východních Čech.

od 05.04.2024 do 27.10.2024
Autor článku: 
Lucie Peterková/ika

Výstava si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenější formě. Zastoupena budou díla z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.

Ve výstavě také nahlédnete do zákulisí spolupráce s kapelou Coldplay, pro kterou Míla Fürstová vytvořila vizuál desky Ghost Stories. K vidění bude i několik originálních děl vytvořených pro knihy Babička, Kytice a Máj, jež vydalo nakladatelství Odeon. Pro výstavu je také zapůjčen originál, z něhož vzešlo 12 metrové dílo Mother's Love připomínající někdejší Porodnici Královny Charlotty (Queen Charlotte’s Maternity Hospital), které se v roce 2023 stalo permanentní částí architektury centrálního Londýna na fasádě hotelu Premier Inn od Sheppard Robson Architects. A vůbec poprvé budou vystaveny některé kovové matrice či skicáky z autorčiných studentských let.

Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly Fürstové, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, které různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Pro svou tvorbu autorka čerpá ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní. Podle kurátorky výstavy Markéty Pražákové tato výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby: „Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv. Také své grafiky často prořezává, čímž vytváří větší hloubku obrazu. Kombinuje techniky, vytváří koláže. Rozhodně je zajímavé sledovat její experimentování s novými technikami jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti.“ 

Téměř dva roky připravovaná výstava je koncipována jako prodejní. Část děl prezentovaných v Hradci Králové tedy bude po skončení výstavy milovníkům umění i něžného světa Míly Fürstové dostupná. Zároveň bude k výstavě vydán katalog představující více než 100 děl Míly Fürstové. Publikace vyjde dvojjazyčně (CZ/EN), bude tedy cenným materiálem i pro zahraniční čtenáře z řad odborné i laické veřejnosti.

Míla Fürstová vnímá výstavu jako upřímnou poklonou svému městu, láskyplnou poklonou rodičům, kteří ji v Hradci Králové vychovali a podpořili sen stát se umělkyní: „Svou duši vnímám jako něco, co má své těžiště. Je to prostor definovaný mou vlastí, v jehož středu je mé město Hradec Králové. To, že jsem vyrůstala v hrdém sídle českých královen, které skrze svou výjimečnou architekturu drží hlavu vzhůru a dává s poetickou noblesou na obdiv krásu, zručnost a dovednost všech, kteří ho po staletí s láskou stavěli, mě hluboce ovlivnilo jako člověka i jako umělce. I proto je pro mne výstava "Taj jemnosti" doposud tou nejdůležitější a je opravdovým návratem domů“, vyznává se Míla Fürstová. „Doufám tedy, že se nám po dvou letech příprav podaří představit dílo, které vzniklo za posledních 25 let ve Velké Británii v podobě, jaká nikdy předtím nebyla veřejně dostupná a nevím, zda ještě někdy bude. Celý projekt je pro mne o to silnější, že během příprav výstavy zemřel můj milovaný táta, který byl nesmírně hrdý Hradečák. Chci proto z celého srdce a celou svou bytostí udělat něco pro něj..., udělat něco pro Hradec.“

 

Míla Fürstová (*1975) je česká grafička a výtvarnice. Narodila se v Pelhřimově, své dětství však strávila v Hradci Králové. Nyní dlouhodobě žije a pracuje ve Velké Británii. Vystudovala výtvarné umění, anglický jazyk a psychologii na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zároveň získala bakalářský titul v oboru výtvarná grafika na University of Gloucestershire, na což navázala magisterským studiem na Royal College of Art v Londýně. V Británii vyučovala na několika uměleckých školách.

V letech 2002 až 2010 působila jako hostující umělkyně na Cheltenham Ladies‘ College, kde vedla ateliér leptu.

V roce 2009 se stala nejmladší členkou Královské akademie západní Anglie v Bristolu.

V roce 2014 vytvořila přebal hudebního alba Ghost Stories pro anglickou skupinu Coldplay, díky kterému získala její práce větší pozornost sběratelů umění a dostala se do popředí zájmu široké veřejnosti. Spolupracovala také s Miroslavem Žbirkou či kapelou Vesna.

Za svou práci sklidila řadu prestižních ocenění. V posledních letech vytvořila v nakladatelství Odeon ilustrace pro Erbenovu Kytici a Babičku Boženy Němcové, úplnou novinkou je nedávno vydaný Máj Karla Hynka Máchy. Mílina díla jsou také zastoupena v mnoha veřejných i soukromých sbírkách, včetně sbírky královny Alžběty II. 

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 4. 4. 2024 a součástí bude promítání dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay

Vernisáž výstavy bude netypicky zahájena promítáním dokumentárního filmu režiséra Petera Hirjaka Křídla pro Coldplay, který popisuje dvouletou spolupráci skvělé umělkyně s legendární kapelou na vizuálním pojetí desky Ghost Stories. Podle režiséra snímku je Mílina cesta obrazem odvahy, pracovitosti a houževnatosti talentované ženy, která šla odhodlaně a cílevědomě za svým snem: „Holka z malé vesničky na Vysočině dala dnes již ikonická Křídla světoznámé kapele, a ta zase dala křídla Míle. Její tvorbu totiž objevili desítky milionů lidí nejrůznějších kultur po celém světě, nejen díky obalu desky. Coldplay k vizualizacím svých koncertů na největších stadionech od Tokia po Buenos Aires, doslova po celé planetě, používají Mílina jemná nádherná grafická díla.“

Po promítání filmu se účastníci i s výtvarnicí průvodem přesunou do Historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde bude výstava oficiálně zahájena. Součástí cesty budou performance mladých umělců ze ZUŠ Střezina a ZUŠ Habrmanova, kteří se nechali inspirovat tvorbou Míly Fürstové, říká náměstek ředitele pro výstavní činnost a provoz Muzea východních Čech v Hradci Králové Stanislav Hrbatý: „Pro promítání 80 minutového dokumentu jsme zvolili Bio Central, protože chceme návštěvníkům dopřát divácký komfort. Snímek má ohromnou atmosféru a tu bychom v divácích rádi udrželi i cestou z kina do muzea. Oslovili jsme proto mladé hudebníky, výtvarníky, divadelníky a tanečnice, kteří se nechali inspirovat tvorbou Míly Fürstové a jejich performance potkáme na několika místech zhruba sedmisetmetrové cesty.“

Díky spolupráci se společností Petrof a zápůjčce z jejich muzea bude součástí vernisáže také pianino pocházející ze stejné dílny jako nástroj vyrobený pro legendární Titanic. Originál sice od tragické události 15. dubna 1912 dodnes leží na dně Atlantiku, totožný model ale rozezní jeden z vestibulů Kotěrovy budovy.

Promítání v kině Bio Central začne v 16 hodin a vernisáž v Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude zahájena v 18:30 hodin v Přednáškovém sále muzea.

Rezervace míst na filmovou projekci si zájemci mohou zajistit vyzvednutím volné vstupenky v recepci Muzea východních Čech v Hradci Králové od 20. března 2024 do vyčerpání kapacity míst v sále.

Výstava potrvá do 27. října 2024.

http://www.muzeumhk.cz

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Královéhradecký kraj