středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Slohovník aneb Paříž má šarm
© Archiv nakladatelství Albatros



Knihy, architektura a umění v létě

PRAHA: Letní dny vybízejí k aktivnímu odpočinku. Přečtěte si s dětmi knihu, prohlédněte si obrazy v galerii, nebo objevte nová místa, která ještě neznáte. K návštěvě vás zve řada kulturních institucí a památek.

Autor článku: 
te

Dětské knihy na léto

Máte rádi architekturu a chcete tento zájem sdílet společně se svými dětmi? Zkuste je překvapit knihami z nakladatelství Albatros. V jejich nabídce naleznete knihu nazvanou Slohovník aneb Paříž má šarm od Evy Chupíkové. Ilustrátorka Eva Chupíková je autorkou řady publikací, ve kterých se snaží dětem přiblížit různé architektonické styly a památky. Tentokrát vás s sebou vezme do Paříže. Během tohoto výletu vás seznámí nejen s hlavním symbolem Paříže Eiffelovou věží, ale rovněž s velkou řadou místních památek a dalších zajímavostí. Kniha je kreativně zpracovaná a umožňuje tvůrčí aktivity. Můžete do ní malovat, kreslit, lepit a rovněž si z ní vystřihovat. Zkuste se  stát na chvíli umělcem z Montmartru a namalovat portrét mladé Pařížanky nebo dokončit návrh saka z dílny návrhářky Coco Chanel.


Další knihou, která potěší malé čtenáře se zájmem o architekturu a umění, je ilustrovaná encyklopedie nazvaná S malířem kolem Evropy. S touto knihou můžete procestovat celou Evropu a dozvědět se řadu informací o jednotlivých zemích. Díky barevným ilustracím poznáte Evropu očima malíře: řecký přístav Pireus plný lodí, kvetoucí holandské tulipány, gondoly na benátských kanálech a další místa. Encyklopedie byla vydána v edici Cesta časem s Albatrosem.

Knihy lze objednat na www.albatros.cz

 

20. a 30. léta v architektuře

Známý funkcionalistický architekt Adolf Loos se narodil v Brně v roce 1870 a o šedesát let později byla dokončena jím navržená Müllerova vila. Řešení domu nechal majitel zcela na Loosovi, který v domě uplatnil mnoho svých nápadů. Podařilo se mu zde realizovat prostorový plán (Raumplan). V domě nejsou běžná patra, ale různě velké místnosti (kubusy). Výškové  rozdíly mezi místnostmi vyrovnávají schody. Podobné řešení prostoru lze najít i ve starověkých a středověkých stavbách. Loos zvláštně kombinoval barvy, například žlutá barva závěsů a oken měla do interiérů přinést více světla a slunce. V dětských pokojích použil kombinaci žluté, modré a červené a na desku stolu použil linoleum. S domem je spojena i zahrada, která byla upravena podle původního plánu. V zahradě je umístěna žlutá lavička, zeď za ní je pokryta popínavou zelení.

Poblíž Müllerovy vily se nachází Rothmayerova vila, která byla postavena v roce 1929 pro architekta Otto Rothmayera, spolupracovníka slovinského architekta Jože Plečnika. Jeho žena Božena Rothmayerová byla textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu. Návrh vily, která byla postavena v klasicizujícím stylu moderny, vychází z Plečnikova návrhu pro lublaňskou vilu Stadion. Nábytek a úložné prostory  si navrhl a vyrobil sám Otto Rothmayer. Interiér domu, který je zařízen v praktickém, jednoduchém stylu, zaujme přírodními materiály a rovněž drobnými detaily. K domu patří také zahrada s malou nádrží na vodu a řadou ozdobných prvků: kamenů, skleněných váz, květinových zákoutí.

Müllerovu a Rothmayerovu vilu můžete navštěvovat i opakovaně. V každém ročním období jsou totiž trochu jiné. V létě uvidíte rozkvetlé zahrady a na podzim zase barevné listy orámované žlutou barvou oken nebo přírodní barvou dřeva.

Více informací ohledně návštěvy Müllerovy a Rothmayerovy vily naleznete na: www.muzeumprahy.cz.

Winternitzova vila byla navržena pro čtyřčlennou rodinu architektem Adolfem Loosem a Karlem Lhotou a byla postavena roku 1932. Karel Lhota je autorem všech prvků v interiéru. Loos zde opět uplatnil Raumplan. Zajímavostí Loosových domů jsou terasy, které slouží i jako malé galerie s výhledy do krajiny. Na terase ve druhém patře Winternitzova domu je železobetonová pergola, která slouží pouze k rámování výhledu. Na schodiště byla použita barevná kombinace modré, červené, bílé a černé. Interiéry jsou v barvě slonové kosti. Hlavní místností je obývací pokoj, který je propojený s jídelnou. Kolem domu je zahrada s původní rozložitou třešní a místy určenými k posezení. Konají se zde pravidelné prohlídky a kulturní akce: přednášky, výstavy, divadelní představení a koncerty, je možnost se zde ubytovat v jednom z pokojů.

Více informací na: www.loosovavila.cz

 

Výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

Malíř Josef Šíma je představitelem evropského moderního malířství. Velkou část života prožil v Paříži a zde také roku 1971 zemřel. V jeho tvorbě se prolíná surrealismus se  symbolismem, jeho pozdní díla jsou abstraktní. Výstava ve Valdštejnské jízdárně ukazuje jeho tvorbu od raných brněnských počátků až po setkání s básníky legendární francouzské skupiny Vysoká hra. V letech 1929-1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny. Výstava diváky seznámí nejen se Šímovou uměleckou tvorbou, ale i s jeho osobním životem, který byl velmi spjatý s uměním.

Výstava se koná od 19.4.2019 - 28.7.2019 ve Valdštejnské jízdárně.

Více informací na: www.ngprague.cz

 

Výstava Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda

Zajímá vás textil a móda? Pokud ano, potom můžete navštívit výstavu Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda. Na výstavě je k vidění řada textilií z dílny pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy. Kromě textilu se Zika Ascher věnoval i závodně sjezdovému lyžování, v tisku byl kvůli rychlé jízdě nazýván „Šílený hedvábník“. Po odchodu z Československa v roce 1939 založili Ascherovi v Londýně firmu specializovanou na oděvní látky. Francouzské, britské a italské módní domy používaly tyto látky pro své kolekce. Výstava zaujme množstvím různých vzorů na látkách, vystavenými návrhářskými modely z dílen známých módních značek a rovněž vám ukáže, jak se vyvíjel trend v oděvním návrhářství v minulém století.

Výstava se koná od 15.02.2019 - 15.09.2019 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Více informací na: www.upm.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024