pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Plakát k otevření knihovny
© Zdroj: www.mlp.cz



Knihovna na Zahradním Městě je větší, světlejší, pohodlnější

PRAHA: Pobočka Městské knihovny v Praze Zahradní Město otevírá po dvouleté rekonstrukci v pondělí 11. 11. 2019. Radost ze svátku svatého Martina mohou tedy mít letos nejen příznivci pečené drůbeže, nového vína a sněhové nadílky, ale také milovníci dobrých příběhů. Slavnostní otevření proběhne za účasti ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka a starostky městské části Praha 10 Renaty Chmelové v pondělí 11. 11. 2019 v 15.30.

11.11.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

„Jsem velmi rád, že Městská knihovna v Praze může obyvatelům Zahradního Města nabídnout jednu ze svých nejmodernějších poboček,“ říká Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze. „Velký dík za to patří městské části Praha 10, která nejen že nabídla knihovně rozšíření prostor, ale také financovala jejich rekonstrukci.“

Knihovna se opravdu změnila k nepoznání. Prostor je mnohem větší, světlejší a pro návštěvníky pohodlnější. Nabízí posezení pro jednotlivce, kteří mohou relaxovat s knihou či časopisem v křesílku nebo houpacím křesle. Skupinky využijí pódium, kde se dá báječně strávit čas s komiksem nebo mobilem v ruce. Dětem a jejich rodičům je věnována část knihovny, kde nechybí hrací bazének s pěnovými kostkami a zcela nerušené čtení dětem nabízí úkryt v doupátku. Pro soustředěnou práci knihovna nabízí dvě klubovny vhodné pro řešení školních projektů i setkání skupin lidí se stejným zájmem. Chybět nebudou samozřejmě ani knihy. Výběr budou mít čtenáři z fondu o velikosti 8 000 svazků a desítky titulů časopisů.

„Knihovnu vnímám nejen jako půjčovnu knih, ale hlavně jako místo, kde se mohou setkávat občané a vyměňovat si názory. Kam si děti zajdou po škole napsat úkoly, a kde si můžou u čaje dát sraz mámy s malými dětmi, když není počasí na to být venku,“ říká o knihovně starostka Prahy 10 Renata Chmelová. „Mám radost z toho, že kromě prostoru knihovny se podařilo Praze 10 rekonstruovat i přilehlé náměstí. Věřím, že kultivované veřejné prostory významně pozitivně ovlivňují kvalitu života místních lidí,“ dodává starostka.

Rekonstrukce objektu bývalého Kulturního domu Cíl pro potřeby knihovny proběhla podle projektu architekta Tomáše Hořavy, který už realizoval celou řadu knihoven. Za všechny je možné jmenovat pobočku Lužiny umístěnou v obchodním centru. „O knihovnách přemýšlím hlavně jako o prostoru, který přestává být jen jakýmsi veřejně přístupným skladem knih, ale stává se scénou komunitního života,“ přibližuje svůj pohled na funkci knihoven jako veřejného prostoru architekt Hořava.

Slavnostní zahájení provozu knihovny Zahradní Město proběhne za účasti ředitele Městské knihovny v Praze, starostky Prahy 10, architekta a dalších osobností v pondělí 11. 11. 2019 od 15.30 hodin.

Obyvatelům Zahradního Města začala knihovna sloužit již v roce 1956 v bývalém stavbařském domku, který zůstal u nové silnice do Hostivaře. V té době nabízela třem stovkám zapsaných čtenářů kolem 4000 knih. I když podmínky byly zcela nevyhovující, fungovala tam až do 60. let 20. století.

Stabilní místo našla knihovna po nastěhování do části prostor Kulturního domu v Topolové ulici, kde sídlí dodnes. Provoz knihovny byl v roce 2009 automatizován a při té příležitosti byly provedeny drobné interiérové úpravy. Možnosti dalšího rozvoje služeb knihovny významně ovlivnilo rozhodnutí Prahy 10 o celkové rekonstrukci prostor a rozšíření plochy knihovny do celého objektu bývalého Kulturního domu. Zavřeno bylo z důvodu rekonstrukce od října 2017.

Kromě pobočky na Zahradním Městě provozuje Městská knihovna v Praze v Praze 10 ještě pobočky Dům čtení, Malešice, Korunní a Skalka.

Městská knihovna v Praze

Pobočka Zahradní Město

Topolová 2961/12a, Praha 10

Otevírací doba: Po 13-19, Út 9-16, St 12-19, Čt 12-19, Pá 9-16

Celková výměra knihovny: 577 m2

Architektonický návrh: ing. arch. Tomáš Hořava CSc.

Investor stavby: MČ Praha 10 (dílo realizováno jako Projekt energetických úspor a změny dispozice 2.NP Topolová 2961/12a, Záběhlice Praha 10), investice v celkové výši

15 726 005 Kč

Investor interiéru: Městská knihovna v Praze (interiér), investice v celkové výši 2 131 000 Kč Realizace stavby: EDIKT a.s.

Realizace interiéru: RESA, spol. s r. o.

Zdroj: www.mlp.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024