pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© Klára Mágrová



Klášterní betlém v Rumburku byl pořízen před pětadevadesáti lety

RUMBURK: V kostele sv. Vavřince v Rumburku je od prvního adventního víkendu do začátku února k vidění klášterní betlém. Jesličky z roku 1922 se staví v postranní kapli klášterního kostela na ploše 20 m². Jedná se o nejrozsáhlejší betlém Šluknovska. Je společným dílem zdejších nejlepších řezbářů z počátku 20. století. 

od 02.12.2017 do 02.02.2018
Autor článku: 
Klára Mágrová

Stávající klášterní jesličky z Rumburku pochází z roku 1922. Letos slaví devadesát pět let od pořízení. Betlém v orientálním stylu dali vyřezat řeholníci z kapucínského kláštera u sv. Vavřince. "Datum zhotovení nového, v pořadí již třetího betlému bylo záměrné. Rumburští kapucíni se tak připravovali na rok 1923, kdy se slavilo 700 let od vzniku prvního živého betlému. Vůbec první připomenutí vánočních svátků prostřednictvím ztvárnění betlémského příběhu připravil sv. František z Assisi. Stalo se tak u italské vesničky Greccio," uvedl rumburský děkan P. Jozef Kujan.

O betlém v klášterním kostele sv. Vavřince pečuje Jaroslav Pšenička a Jaroslav Blažek z Rumburku. Letos jim se stavbou betléma pomáhal Oldřich a Vilém Podzimkovi z Jiříkova. Betlém se staví v průběhu listopadu ze stovek jednotlivých dílů, proto jeho výsledná podoba není nikdy stejná. Jesličky obsahují na sto figur. Najdeme mezi nimi, např. Svatou rodinu, tři mudrce, pastýře, ovce a palmy. "Od roku 2013 se betlém během svého vystavení třikrát proměňuje. Umožňují to nově pořízené figurky, které vyřezal Jaroslav Blažek z Rumburku. Nejprve pořídil figurku znázorňující Útěk svaté rodiny do Egypta. Roku 2017 přidal postavu Panny Marie s Ježíškem, který jí sedí na klíně. Tato figurka se veřejnosti vůbec poprvé představí  6. 1. 2018 na svátek Tří králů (slavnost Zjevení Páně),"  řekl P. Jozef Kujan.

Klášterní jesličky se během svého vystavení třikrát proměňují. Úvodní scénu narození Páně a klanění pastýřů nahradí od 6. 1. 2018 scéna klanění Tří králů. Veřejnosti se tehdy poprvé představí nově vyřezaná Tříkrálová Madona. Od 24. 1. 2018 budou vystaveny figurky představující útěk Panny Marie, Josefa a Ježíše do Egypta. Betlém je přístupný během otevírací doby rumburské Lorety od úterý do soboty mezi 9.00 až 16.00 h. Prohlídky betléma probíhají od 2. 12. 2017 do 2. 2. 2018.
Vstupné je 50 a 25 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Ti, kdo se chtějí za klášterním betlémem vypravit opakovaně a vidět všechny jeho proměny, by si měli uschovat vstupenku z první návštěvy rumburské Lorety. Poté, co se prokážou vstupenkou a získají razítko, si v lednu při druhé a třetí návštěvě prohlédnou betlém zdarma.

O Vánocích je betlém přístupný v úterý 26. 12. 2017 mezi 14.00 až 17.00 hod, ve středu 27. 12. a ve čtvrtek 28. 12. 2017 od 14.00 do 16.00 hod. Během vánočních svátků je vstupné na klášterní betlém dobrovolné. Ve dnech 29. 12. 2017 až 1. 1. 2018 se v Loretě Rumburk neposkytuje průvodcovská a informační služba. Pravidelné prohlídky se do Lorety Rumburk vrátí v úterý 2. 1. 2018.

Klášterní betlém v Rumburku bude k vidění i v neděli 14. 1. 2018 během vycházky za rumburskými soukromými a kostelními betlémy. Místa na vycházce je možné si rezervovat na tel. +420 604 555 922.

 

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka
Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk

Náměstí Dobrovského 379/11, 408 01 Rumburk

mobil: +420 724 072 525

e-mail: loreta.rumburk@seznam.cz

www.facebook.com/loretarumburk

www.loretarumburk.cz 

www.poutni-mista-sluknovsko.cz

 


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024