středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Kateřina Kněžiková v opeře B. Martinů Julietta aneb Snář v ostravském Divadle A. Dvořáka
© Foto: Martin PopelářKateřina Kněžíková je nominována podruhé na Cenu Thálie

ČR: Jména nominovaných umělců na Ceny Thálie za sezonu 2018/2019 jsou už známa. V kategorii Opera byla podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon také sopranistka Kateřina Kněžíková. Poprvé se jí této pocty dostalo loni za roli Adiny v v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla. Letos byla nominací oceněna její titulní role v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, scéně Národního divadla moravskoslezského.

Autor článku: 
TZ/ika

Skutečně perný podzim zažívá operní sopranistka, sólistka pražského Národního divadla a manželka basbarytonisty Adama Plachetky, Kateřina Kněžíková (37). Pilně se připravuje na novodobou premiéru opery Antonína Dvořáka Král a uhlíř, která proběhne 19. září v rámci festivalu Dvořákova Praha v pražském Rudolfinu. 22. září pak vystoupí Kateřina s Janáčkovou filharmonií Ostrava v sále hamburské Elbphilharmonie, a tři dny na to, 25. září, bude účinkovat na Zahajovacím koncertě Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha na Nové scéně pražského Národního divadla. Ve druhé polovině října se pak poprvé ve své pěvecké kariéře zhostí titulní role ve Dvořákově opeře Rusalka v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, scéně Národního divadla moravskoslezského. Kateřinin manžel Adam Plachetka je od začátku září až do poloviny prosince v USA, kde účinkuje v chicagské opeře Lyric v Rossiniho opeře Lazebník sevillský a následně v Mozartově Figarově svatbě v newyorské Metropolitní opeře. Když k tomu připočteme péči o dvě dcery Adélku (5 let) a Barborku (15 měsíců), je zcela jasné, že diář krásné a křehké ženy, jakou Kateřina Kněžíková bezesporu je, je naplánován doslova hodinu po hodině.

Proto Kateřinu Kněžíkovou v úterý odpoledne moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla. Letos je Kateřina na Thálii nominována za titulní roli v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, scéně Národního divadla moravskoslezského. „Nominace mne nesmírně potěšila, protože je oceněním i pro celý inscenační tým v čele s režijním duem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a s dirigentem Jakubem Kleckerem, který se na přípravě téhle opery podílel. Navíc je Julietta první rolí v řadě, která demonstruje můj současný hlasový posun. V žádném případě nechci nic uspěchat. Každopádně je už zcela jasné, jakým směrem se chci a budu v blízké budoucnosti ubírat. Rozhodně se z lyricko - koloraturního oboru přesunu k čistě lyrickému až mladodramatickému. Vedle Rusalky to budou Hraběnka ve Figarově svatbě ve Slovenském národním divadle a Káťa Kabanová s Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši“.

Kateřinin výkon a její sametový soprán v Martinů lyrické opeře o třech dějstvích z roku 1938, Julietta aneb Snář, kterou autor považoval za svou nejzdařilejší, si podmanil nejen publikum, ale Kateřina se dočkala i skvělých recenzí. Zmiňme alespoň dvě následující:

Ostravan: Kateřina Kněžíková na jevišti uplatnila svou přirozenou atraktivitu a velký herecký talent. Její postava měla zajímavý vývoj od téměř naivní dívenky po cynickou, sebevědomou a drsnou dračici“.

Klasikaplus: „Dává postavě všechen svůj temperament a šarm, které pokrývají krásně široké spektrum od koketnosti přes laskavost až po zuřivost. A dává také Juliettě v hlasu otevřené křišťálové tóny, krásně proteplený spodní rejstřík, upřímný i záhadný výraz a jasnou dikci. Není éterickým přeludem, ale mladou ženou, chvíli kontaktní, chvíli unikající, chovající se stejně nevyzpytatelně jako ostatní obyvatelé podivného města bez paměti“.

Vedle Kateřiny Kněžíkové jsou za mimořádné jevištní výkony v kategorii Opera na Cenu Thálie 2019 nominovány Štěpánka Pučálková za roli Charlotte v Massenetově opeře Werther v pražském Národním divadle a Petra Šimková Alvarez za roli Elektry v Mozartově opeře Idomeneo v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Která ze jmenovaných operních div Cenu Thálie získá, se dozvíme 5. října 2019 večer, kdy předávání našich nejprestižnějších cen bude vysílat ČT 1 přímým televizním přenosem z hlediště pražského Národního divadla.

V polovině října odletí Kateřina Kněžíková s dcerami za manželem do USA, ale začátkem listopadu bude už zpátky v Praze. 5. listopadu 2019 ji totiž v pražském Kostele sv. Šimona a Judy čeká spolu s klavíristou Davidem Švecem její písňový recitál. A můžeme už i prozradit, že 16. ledna příštího roku vystoupí Kateřina Kněžíková na koncertě Adama Plachetky Bez mantinelů v pražské O2 Areně.

Zdroj: JUDr. Jan Adam, PR

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020