čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Hejtman JUDr. Martin Havel
© KÚ Karlovarského kraje



Karlovarský kraj a kultura

KARLOVARSKÝ KRAJ: Jak možná víte, je naším letošním nosným tématem Podpora umění a kultury v regionech. Zdálo se nám, že obrátit se na hejtmany krajů, je dobrá volba, zejména, je-li před volbami. Takže naše téma jsme ještě obohatili o drobnou rekapitulaci toho, co měla zvolená krajská reprezentace v oblasti kultury v plánu, co se povedlo, a co ještě zbývá realizovat.  Že ty zásadní projekty jsou zavislé na penězích, zřejmě nikdo nezpochybní, a že kultura je věcí nás všech, potvrzuje i hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel, jehož odpovědi na otázky, za které velmi děkujeme, najdete níže.  

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?

Financování kulturních aktivit má v porovnání s předchozími lety vzrůstající trend. 2,4 procenta z celkových výdajů Karlovarského kraje putovalo do oblasti kultury, památkové péče, ale také cestovního ruchu a lázeňství.

 

Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?

Podrobné přehledy z oblasti financování kultury z evropských fondů neevidujeme. V celém regionu se totiž organizací kulturních akcí a aktivitami v oblasti kulturního dění zabývá mnoho jak soukromých tak veřejných subjektů.

 

S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?

Snažíme se uspokojit v rámci krajských dotačních programů co nejvíc žadatelů o dotace. Každý rok dotace mnohonásobně převyšují finanční možnosti dotačních programů. I z tohoto důvodu se snaží kraj najít další možné zdroje financování, aby mohl uspokojit více zájemců a mohl tak podpořit širší spektrum kulturních akcí a projektů. Pro představu jen letos jsme na kulturní dění, podporu orchestrů, filmový festival nebo programy pro děti vyčlenili přes 19 milionů korun.

 

Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?

Karlovarský kraj tradičně vyhlašuje dotační program na podporu kulturních aktivit. Na tento program bylo uvolněno z rozpočtu na tento rok 2,5 milionu korun. Kraj je také hlavním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v letošním roce jsme přispěli částkou 8 milionů korun. Pyšní se podporou programu Mládež, děti, kultura, což je letos 2, 5 milionu korun, díky tomu se už stovky dětí ze škol dostaly na koncerty, divadelní představení nebo exkurze. Podporujeme symfonické orchestry a chebské divadlo, jde o více než 2, 4 milionu ročně. Další 2, 2 milionu korun jdou na podporu pravidelně pořádaných akcí jako je Tourfilm, festival dechových hudeb FIJO nebo Karlovarský karneval.
Novinkou v tomto ohledu je speciální dotační program věnovaný oslavám výročí Karla IV., z krajského rozpočtu jsme na akce měst a obcí, ale i kulturních organizací pro letošek vyčlenili 1, 5 milionu korun. Nově bude Karlovarský kraj vyhlašovat na rok 2017 nový dotační program a to na podporu vydávání neperiodických publikací, na který je uvolněn 1 milion korun. Jde například o zajímavé knihy místních historiků, geologů a dalších regionálních odborníků. 

 

Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla) kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají  i občané Vašeho kraje?

Spolupráce s ostatními kulturními institucemi jiných krajů probíhá spíše na úrovni konzultací, koordinace při pořádání akcí a podobně. Společné financování kulturních aktivit je ojedinělé, ale nebráníme se mu.

 

Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.

Už jsem to zmiňoval, Karlovarský kraj jako jediný kraj v republice organizuje kulturní pořady pro děti a mládež v tzv. programu Mládež, děti a kultura. Tento program zajišťuje účast na kulturních pořadech (hudební vystoupení, divadelní představení, kulturní výlety, exkurze) všem dětem, žákům a studentům z regionu za finančního přispění z krajského rozpočtu. Děti a mládež z odlehlejších lokalit dovážíme do místa konání kulturní akce autobusovou dopravou, která je také hrazena z rozpočtu Karlovarského kraje. Pro rok 2016 vyčlenil Karlovarský kraj na program téměř 2, 5 milionu korun a pro rok 2017 plánujeme opět navýšení finančních prostředků. Chceme ale také zavést volné vstupné do některých našich kulturních institucí.

 

Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?

Kulturu v regionu zcela jistě podporují ti všichni pořadatelé kulturních akcí, jelikož bez nich by zdaleka nebyla na současné úrovni. Ale pokud máte na mysli velké firmy a mecenáše, takoví samozřejmě v regionu jsou, jde například o některé partnery Mezinárodního filmového festivalu. Ale na druhou stranu bych si dokázal představit, že by některé firmy, jež využívají přírodní bohatství kraje, v podstatně větší míře podporovaly kulturní i jiné aktivity v kraji.

 

Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury? Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?

Rok 2016 je věnován oslavám výročí 700 let narození Karla IV., v Karlovarském kraji se koná mnoho kulturních a společenských akcí, které se tomuto tématu věnují. Karlovarský kraj v rámci tohoto výročí vytvořil dotační program určený na podporu kulturních aktivit věnovaným pouze Karlu IV., a dále spolupracuje a finančně se podílí na mnoha dalších akcích k tématu. V nedávné době jsme otevřeli nově zrekonstruovaný barokní Špýchar v Chebu, ve kterém nyní sídlí Galerie 4 – galerie fotografie, v současné době také probíhá kompletní rekonstrukce Muzea Karlovy Vary včetně moderní expozice. Velmi zodpovědně se Karlovarský kraj podílí na aktivitách v rámci nominace lázní i hornických památek na seznam UNESCO.  Uvědomujeme si, že Karlovarský kraj tyto věci činí atraktivnějším nejen z pohledu kulturního dění, ale také z pohledu cestovního ruchu.  Před námi stojí jeden nedořešený velký úkol, a sice zahájit obnovu Císařských lázní v Karlových Varech. Podařilo se nám zredukovat a zlevnit původní projekt, máme příslib státu, že se bude podílet na financování, tedy věřím, že se i tato památka nakonec dočká.

 

Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?

Možná jsem neopodstatněným optimistou, ale český národ je výjimečný v mnoha druzích kultury hudbou počínaje, designem a architekturou můžeme pokračovat, na výsluní se zase vrací současná filmová tvorba.
Ideální fungování kultury na krajské úrovni bude vždy bezesporu závislé na penězích, protože všichni víme, že kvalitní kultura je zkrátka drahá. Při rozhodování o podobě rozpočtu, jak na státní, tak na regionální úrovni, bývá kultura bohužel skoro to poslední, což není dobře, protože nás sama o sobě ve všech podobách přesahuje, žije bez ohledu na volební období, na délku lidského života…
Osobně, pokud k tomu budu mít příležitost v příštím období, mám v plánu navyšovat prostředky kraje do kultury, těch možností je celá řada. Znovu musím zdůraznit, že bychom byli rádi, kdyby takový přístup ke kultuře v regionu zvolily i některé velké společnosti, které zde podnikají a profitují z přírodních zdrojů kraje, ale zatím se do podpory kultury (a dalších oblastí) na rozdíl od ostatních téměř nezapojují. Je naším úkolem tyto firmy v budoucnu dále přesvědčovat, že je to sice jejich dobrá vůle, ale zároveň dluh vůči regionu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024