pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
PHJ
© Michal Doubek



Jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara a rok české státnosti

PARDUBICE: Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro již tradičně přináší do Pardubic i okolí klenoty současné produkce klasické hudby. I nadcházející ročník je toho důkazem. Určitě bude z čeho vybírat a i letos nám dramaturgové tohoto festivalu do Pardubic přivezou skutečnou špičku současné hudební produkce. 

od 04.03.2018 do 06.05.2018
Autor článku: 
Josef Krečmer

Letošní ročník je také věnován stému výročí založení Československé republiky.

Na jaře 2018 proběhne jubilejní 40. ročník Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. Festival se bude konat nejen v koncertních sálech v Pardubicích, ale zavítá i do divadel, památkových objektů a koncertních síní ostatních měst Pardubického kraje. V rámci programu se můžeme těšit jak na významné tuzemské a zahraniční umělce, komorní soubory, symfonické orchestry, tak i na operní a baletní vystoupení. Již tradičně festival nabízí široké divácké veřejnosti obrovské spektrum hudby všech slohových období současné produkce klasické hudby.

V letošním roce si připomínáme století české státnosti a organizátoři Pardubického hudebního jara svou dramaturgií na toto významné výročí reagují. Již během Prologu festivalu se diváci mohou těšit na Smetanovo operní dílo Libuše, které proběhne 4. března 2018 od 19:00 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích. Toto významné dílo uvidíme v podání Operního souboru Divadla J. K. Tyla z Plzně se sólistkou sopranistkou Evou Urbanovou, coby kněžnou Libuší. Operu řídí dirigent Oliver Dohnányi v režii Martina Otavy a Tomáše Pilaře.

Opera je koncipována jako sled poměrně statických obrazů, což ji činí inscenačně náročnou. Inscenace Divadla J. K. Tyla v Plzni v titulní roli s vynikající Evou Urbanovou umísťuje Libuši kamsi do dob staroslovanského mysticismu, pohanských věšteb i temného okultismu. Ocitáme se v tajemné atmosféře mezi posvátnými menhiry, v době, kdy souznění s okolní přírodou bylo stejně důležité jako spojení s bohy.

Sopranistka Eva Urbanová patří již více než dvacet let k největším českým operním hvězdám. Od roku 1990 je ve stálém angažmá v pražském Národním divadle. V roce 1998 debutovala v newyorské Metropolitní opeře a hostovala na významných světových scénách, za všechny jmenujme například milánskou La Scalu, Hamburskou státní operu, londýnskou Covent Garden nebo Opéra National de Paris.  K jejím nejvýznamnějším vyznamenáním patří dvě Ceny Thálie za Kostelničku v Janáčkově Její Pastorkyni, kanadská cena Dora Mavor Moore za ztvárnění téže role v inscenaci kanadské operní společnosti v Torontu či americká cena Grammy za nahrávku Celeste Aida: Famous Opera Arias. V roce 2003 byla Eva Urbanová jmenována Rytířem řádu umění a literatura Francouzské republiky.

Oliver Dohnányi studoval skladbu, dirigovaní a houslovou hru na bratislavské Konzervatoři a dále dirigování u Václava Neumanna a Aloise Klímy na pražské Akademii múzických umění. Ve svých studiích pokračoval u dirigenta Otmara Suitnera na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni a navštívil mistrovské kurzy u Igora Markeviče, Arvida Jansonse a Franca Ferrary. Byl finalistou významných dirigentských soutěží (např. Dirigentské soutěže Maďarské televize nebo Talichovy soutěže Pražského jara). Jako hostující dirigent vystoupil v mnoha světových operních domech a dirigoval významné orchestry celého světa.

Druhým koncertem k české státnosti a zároveň slavnostním zahajovacím koncertem celého festivalu bude koncert České filharmonie ve středu 14. 3. 2018 v pardubické Tipsport aréně. Na programu bude cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany – Má vlast. Má vlast je národním symbolem, jaký nám závidí celý svět. Těžko si lze představit jiný, lepší, vhodnější způsob, jak hudebně oslavit století naší státnosti. Po dlouhých osmatřiceti letech přivítáme v Pardubicích Českou filharmonii, hudební těleso, které bylo s cyklem symfonických básní Má vlast bytostně spjato od počátku své existence. Za dirigentským pultem uvidíme předního českého dirigenta Petra Altrichtera, který v letech 1982 – 1989 umělecky působil v Pardubicích, kde vedl Komorní filharmonii Pardubice.

Koncerty festivalu se konají pod záštitou významných osobností kulturního a politického života a velvyslanců zemí zúčastněných umělců, s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Pardubického kraje, Statutárního města Pardubice a dalších subjektů.

Více informací o festivalu a programu naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024

ZAHRANIČÍ: V letošním roce slaví Česko stoletou tradici Roku české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, proto pro zahraniční publikum připravila pestrou hudební nabídku. Velké oslavy v Česku doprovází i bohatý zahraniční program v síti Českých center v zahraničí.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
25.03.2024