středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Živé terče
© Archiv ČT



John Malkovich jako Hercule Poirot, inovativní krimi The Sinner i premiérová řada Babylonu Berlín. ČT nakoupila v Cannes

CANNES: Kriminální série nominovaná na Zlaté glóby The Sinner, kritiky i diváky oceňovaný seriál Učitel, pokračování dobového Babylonu Berlín či islandský projekt V pasti. To je jen krátký výčet seriálové tvorby, kterou Česká televize nakoupila pro své diváky na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint, První republika, nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice nebo záznam baletu Jiří Kylián – Mosty času, který ČT prodala celoplošně vysílající japonské televizi.

 

Autor článku: 
Karolína Blinková

„V Cannes se nám opět podařilo získat špičkové evropské i světové seriálové projekty, které jsou ceněny u kritiků a oblíbené u televizního publika. Za velký úspěch ale považuji zejména dojednání práv k nedávno objevenému unikátnímu záznamu s vystoupením Karla Kryla z roku 1969. Protože se jedná o jednoho z nejvýznamnějších českých folkových umělců, snažili jsme se získat od norské veřejnoprávní televize NRK neomezená vysílací práva, což se podařilo. Pořad se tak stane součástí archivu České televize,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.

Ze světových novinek se divákům pod názvem Hříšná duše představí dvě řady kriminálního seriálu The Sinner, jenž slaví mezinárodní úspěch díky inovativnímu pojetí žánru. Motivace pachatele vraždy totiž vychází z hlubin podvědomí a divák spolu s detektivem odhaluje temné události ze vzdálené minulosti, které vraha ovlivnily. V šestnácti dílech koncentrovaného napětí se v hlavních rolích představí Bill Pullman a Jessica Bielová.

Klasikou žánru jsou naopak čtyři nejnovější minisérie podle Agathy Christie. Vraždy podle abecedy, které měly světovou premiéru letos v únoru, hostí detektiva Hercula Poirota, jehož nejnovější reinkarnací se stal John Malkovich.

Z kriminálního ranku čeká na diváky také polský seriál Učitel (Belfer), který se řadí k tomu nejlepšímu ze současné evropské televizní tvorby, osmidílná série Streets of Berlin o spletitých případech z německé metropole, již třetí pokračování mimořádně úspěšného historicko-kriminálního seriálu Babylon Berlín věhlasného německého tvůrce Toma Tykwera, či nová řada islandského seriálového projektu V pasti, za jehož zrodem stojí režisér Baltasar Kormákur, jenž přichází s osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů.

„Ve vysílání České televize se tradičně objeví řada kvalitních dokumentárních pořadů, cyklus Světové války, cestopis Úžasný Grand Canyon nebo premiérový dvoudílný hraný životopis Tajný život Marilyn Monroe. Z Cannes vezeme také řadu klasických filmů převážně evropské produkce i oblíbené evergreeny, třeba snímky kultovního Luca Bessona, z nichž některé se na obrazovce ČT objeví vůbec poprvé. Zkrátka nepřijdou ani diváci ČT art. Získali jsme šestidílný seriál Filharmonie z prostředí pařížské umělecké instituce nebo záznam opery Tosca s Annou Netrebko,“ doplňuje Milan Fridrich.

 

Kylián se protančí Japonskem

„Z produkce České televize se s největším zájmem vysílatelů a distributorů setkal seriál Labyrint a nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice, Vodník a Živé terče. Úspěch zaznamenala také koncepčně novátorská série Cesty za hodinářským uměním, se kterou se nyní každou středu setkávají premiérově naši diváci,“ říká obchodní ředitel ČT Hynek Chudárek.

Záznam baletu z Národního divadla Jiří Kylián – Mosty času prodala Česká televize japonské celoplošné televizi NHK. Tři řady seriálu První republika poputují do Bulharska, stejně jako minisérie Spravedlnost a snímky Collete a Babí léto. Polští diváci uvidí seriály Labyrint, Clona a Neviditelní.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024