sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
prostory muzea jsou umístěny prozatímně ve dvou přízemních místnostechJiříkovské muzeum

Autor článku: 
Vladimír Matička

JIŘÍKOV: Jiříkovské muzeum bylo otevřeno pro veřejnost začátkem měsíce července 2012. Prozatím se stále nachází ve dvou přízemních místnostech rodinného domu v Jiříkově (okres Děčín) v Tylově ulici, kdysi známé jako Kirchgasse, nedaleko kostela Sv. Jiří.

Muzeum je vyhledáváno především zahraničními turisty a slouží zároveň jako neoficiální městské dvojjazyčné infocentrum a kontaktní místo pro původní německé obyvatele.

Na nevelké ploše je zde k vidění mnoho artefaktů z jiříkovské minulosti – ať už jde o fotografie a pohledy Jiříkova, či jejich reprodukce, listiny, knihy, nářadí, lahve, obrazy, drobnosti z místní lékárny, kočárek zdejší výroby, krabici po zdejším kinematografu, nebo součástky první jiříkovské telefonní ústředny z roku 1903.

Nenaleznete-li Vámi hledané informace o Jiříkově na webových stránkách muzea nebo na muzejním blogu, rádi Vám poradíme, bude-li to v našich silách.

Otevírací doba muzea – Po, St, Čt, Pá – od 16:00 do 17:00 hod., So – 10:00 – 12:00, dobrovolné vstupné.

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019