čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
Jiří Votruba - Too much love (2017), akryl na plátně, 50 x 50 cm
© zdroj: archiv pořadateleJiří Votruba představí v Černé Labuti svůj barevný svět, hravý i lehce znepokojivý

PRAHA: „Je jenom to, co je“. Takový je podtitul výstavy, která v pražské Art & Event Gallery Černá labuť během února a března představí tvorbu jednoho z nejpozoruhodnějších českých výtvarníků Jiřího Votruby. Umělec, jehož remix postupů, typických pro americké malířství po druhé světové válce, komiksu, různých typů grafického designu, okořeněný i vizuálními zkušenostmi z Japonska, si získal pozornost u nás i v zahraničí. Vernisáž výstavy 5. února od 18 hod.

od 05.02.2019 do 31.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Jiří Votruba na výstavě představuje své současné práce, které rozvíjejí jeho dlouhodobé estetické strategie, zároveň se v nich však dostává ke slovu i jisté znepokojení ze stavu současné civilizace,” komentuje koncepci výstavy kurátor Martin Dostál a dodává: “Toto znepokojení není explicitně zdůrazňováno, tvoří spíše jeden z podtextů autorových obrazů. Ostatně Jiří Votruba je svým přístupem ke skutečnosti i k uměleckému prostředí bytostným optimistou. Svět je pro něj krásné místo, ve kterém stojí za to vidět pozitivní možnosti, které nám poskytuje.“ 

Pro díla Jiřího Votruby, v nichž dominují jasné barvy a zvýrazněné kontury, je vedle inspirace americkým pop artem či japonskými tisky typická i česká tradice, nepostrádající humor a nadhled. To vše uplatňuje nejen ve volné tvorbě, ale například také ve scénografické práci s Dětskou operou při pražském Národním divadle nebo v ceněné knize pro děti Opera nás baví.

Expozice Jiřího Votruby s názvem „Je jenom to, co je“ bude v Černé labuti přístupná od 5. února 2019 do konce března, vždy o víkendech mezi 14 a 18 hodinou. Galerie se nachází v unikátních prostorech v osmém patře budovy Na Poříčí 25. Více informací na www.cernalabut.cz.

Jiří Votruba, český malíř, grafik, ilustrátor, umělec s charakteristickým rukopisem, se narodil 8.12.1946 v Praze a je absolventem Fakulty stavebni ČVUT v Praze. Ve své tvorbě se zaměřuje na malbu, ilustrace, grafiku i design. Vystavoval na bezmála padesáti samostatných výstavách po celém světě. Maluje v tematických cyklech (květiny, uživatelské manuály, bazény, boty…), v poslední době je fascinován hromadnou spotřebou a její svůdností. Votrubovy ilustrace jsou spojeny zejména s literaturou pro děti, asi největší úspěch zaznamenala kniha seznamující děti se světem opery. Grafický design Jiřího Votruby je snadno rozpoznatelný na první pohled. Ve světě je známá jeho tvorba věnovaná kulturní a historické Praze a velkou odezvu má rovněž jeho grafický design v oblasti vážné hudby v Japonsku.

Zdroj: Lucie Čunderliková, SMART Communication

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019