neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Jiří Votruba - Too much love (2017), akryl na plátně, 50 x 50 cm
© zdroj: archiv pořadateleJiří Votruba představí v Černé Labuti svůj barevný svět, hravý i lehce znepokojivý

PRAHA: „Je jenom to, co je“. Takový je podtitul výstavy, která v pražské Art & Event Gallery Černá labuť během února a března představí tvorbu jednoho z nejpozoruhodnějších českých výtvarníků Jiřího Votruby. Umělec, jehož remix postupů, typických pro americké malířství po druhé světové válce, komiksu, různých typů grafického designu, okořeněný i vizuálními zkušenostmi z Japonska, si získal pozornost u nás i v zahraničí. Vernisáž výstavy 5. února od 18 hod.

od 05.02.2019 do 31.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Jiří Votruba na výstavě představuje své současné práce, které rozvíjejí jeho dlouhodobé estetické strategie, zároveň se v nich však dostává ke slovu i jisté znepokojení ze stavu současné civilizace,” komentuje koncepci výstavy kurátor Martin Dostál a dodává: “Toto znepokojení není explicitně zdůrazňováno, tvoří spíše jeden z podtextů autorových obrazů. Ostatně Jiří Votruba je svým přístupem ke skutečnosti i k uměleckému prostředí bytostným optimistou. Svět je pro něj krásné místo, ve kterém stojí za to vidět pozitivní možnosti, které nám poskytuje.“ 

Pro díla Jiřího Votruby, v nichž dominují jasné barvy a zvýrazněné kontury, je vedle inspirace americkým pop artem či japonskými tisky typická i česká tradice, nepostrádající humor a nadhled. To vše uplatňuje nejen ve volné tvorbě, ale například také ve scénografické práci s Dětskou operou při pražském Národním divadle nebo v ceněné knize pro děti Opera nás baví.

Expozice Jiřího Votruby s názvem „Je jenom to, co je“ bude v Černé labuti přístupná od 5. února 2019 do konce března, vždy o víkendech mezi 14 a 18 hodinou. Galerie se nachází v unikátních prostorech v osmém patře budovy Na Poříčí 25. Více informací na www.cernalabut.cz.

Jiří Votruba, český malíř, grafik, ilustrátor, umělec s charakteristickým rukopisem, se narodil 8.12.1946 v Praze a je absolventem Fakulty stavebni ČVUT v Praze. Ve své tvorbě se zaměřuje na malbu, ilustrace, grafiku i design. Vystavoval na bezmála padesáti samostatných výstavách po celém světě. Maluje v tematických cyklech (květiny, uživatelské manuály, bazény, boty…), v poslední době je fascinován hromadnou spotřebou a její svůdností. Votrubovy ilustrace jsou spojeny zejména s literaturou pro děti, asi největší úspěch zaznamenala kniha seznamující děti se světem opery. Grafický design Jiřího Votruby je snadno rozpoznatelný na první pohled. Ve světě je známá jeho tvorba věnovaná kulturní a historické Praze a velkou odezvu má rovněž jeho grafický design v oblasti vážné hudby v Japonsku.

Zdroj: Lucie Čunderliková, SMART Communication

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

ČR: Nejnovější román o událostech roku 1968 od autora bestselleru britského spisovatele Simona Mawera vychází jako audiokniha Pražské jaro v podání Roberta Hájka a Jana Teplého. Křest audioknihy za účasti režisérky a obou interpretů proběhl na veletrhu Svět knihy 2019.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.06.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Porota unikátního srovnávacího průzkumu Místo pro život 2019 udělila Královéhradeckému kraji první místo. Tento projekt vyhodnocuje životní podmínky v jednotlivých krajích a snaží se upozorňovat na nejlepší regiony České republiky. Kraj získal prvenství už loni.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.06.2019