úterý
15. října 2019
Svátek slaví: Tereza
© Záhlaví plakátuJiráskův Hronov po 89.

HRONOV: Nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival v Evropě se koná již po 89. a přinese do Hronova celkem 101 představení. Nejtradičnější divadelní festival v Česku startuje v pátek 2. srpna a jako každý rok v rámci prvního srpnového týdne představí v rámci hlavního programu 24 inscenací v 63 představeních. 

od 02.08.2019 do 10.08.2019
Autor článku: 
luk

Nebude chybět ani doprovodný program HronOFF, který divákům nabídne 20 inscenací během 28 představení včetně osmi pohádek. Na své si tak přijdou milovníci klasického divadla, ale i jeho alternativních forem. Nebudou ochuzeni ani dětští diváci, nebo milovníci hudby a koncertů.

„Mezi hlavní taháky letošního ročníku určitě patří mezinárodně uznávaná hvězda, držitel Ceny Thálie za rok 2016, mim Radim Vizváry, který do Hronova přiveze dvě inscenace Pejprboj a SOLO. Návštěvníci se mohou mj. těšit také na Buranteatr s inscenací 39 stupňů v hlavní roli s Michalem Isteníkem, kterého diváci znají z fenomenálního seriálu MOST. Doporučuji mj. Geisslers Hofcomoedianten a jejich představení Tři ženy a zamilovaný lovec,“ říká programový ředitel Jan Julínek.

V rámci doprovodného programu vystoupí v sobotu 3. srpna např. David Kraus s kapelou a v pátek 9. srpna bude Hronovem znít rock během Rockfestu. V sobotu 10. srpna ozáří hronovské náměstí již tradiční ohňostroj, který je lákadlem pro všechny návštěvníky regionu.

„Jiráskův Hronov ovšem patří i vzdělávání a workshopům. Pro divadelníky je tedy připraveno 12 praktických seminářů a diskusní skupiny Problémový club a Hydepark, do kterých je přihlášeno na 200 seminaristů z celé republiky,“ dodal Julínek.

Jiráskův Hronov je mezinárodní festival amatérského divadla v Hronově. Název nese podle místního rodáka, spisovatele Aloise Jiráska. Festival je mezidruhový, konají se zde inscenace činoherního, pohybového a experimentálního divadla. Současně s divadelními představeními v rámci festivalu probíhají výstavy, vzdělávací semináře a workshopy. Hlavní program tvoří výběr nejlepších inscenací z celostátních přehlídek, kam se probojovaly nejlepší soubory z krajských přehlídek.

Festival vznikl v roce 1931, provoz festivalu nepřerušila ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory, mezi letošní hosty patří např. slovenský Divadelní soubor HUGO z Pruského. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům.

O mezinárodní prestiži svědčí vyznamenání AITA/IATA (Association Internationale du Théâtre Amateur / International Amateur Theatre Association), které jej řadí mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě.

Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje pořádá NIPOS - ARTAMA PRAHA a MĚSTO HRONOV. Generálním partnerem je WIKOV.

Vstupenky a více informací na: www.jiraskuvhronov.eu nebo facebook.com/jiraskuv.hronov.

 

PŘEHLED AKCÍ HLAVNÍHO PROGRAMU

DOPROVODNÝ A VOLNÝ PROGRAM
 

www.jiraskuvhronov.eu 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Sukova síň pražského Rudolfina bude v úterý 15. října hostit Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa.

Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
14.10.2019

PLZEŇSKÝ KRAJ: Plzeňský kraj vyhlašuje soutěž už počtvrté. Poprvé se soutěž uskutečnila v roce 2009 na popud tehdejší hejtmanky Milady Emmerové. A protože měla akce úspěch, pokračuje kraj v této milé tradici i dále. Cílem soutěže je ocenit náročnou a záslužnou práci obecních kronikářů.

Plzeňský kraj
Kroniky, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2019

ČR: „72 hodin – je to skvělý inkubátor dobrovolnictví. Děti do 15 let si v něm mohou ideálně zkusit dobrovolnickou práci. Je to pro ně výzva, možnost. Děkujeme za ni,“ řekla paní ředitelka ZŠ Michálková z Prahy 4.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2019

PRAHA: Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo čestné uznání za kreativitu při využívání svých fondů na Živa Award 2019, ceně pro nejlepší slovanské muzeum. Hlavní ceny si odneslo Státní muzeum politických dějin Ruska v Petrohradu a památník obránců pevnosti v Brestu za 2. světové války.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2019