středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Atmosféru Priessnitzovy éry vytvářeli členové Spolku panstva na tvrzi Žíželeves.
© David MigalJesenické lázně zahájily sezonu. HVĚZDOU BYLO GRÄFENBERSKÉ PANSTVO

JESENÍK: O víkendu v Priessnitzových léčebných lázních slavnostně zahájili novou sezonu. Věru Špinarovou přivítal zcela zaplněný areál. Hvězdami slavnostního zahájení i večerního bálu bylo dvacetičlenné gräfenberské panstvo. Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku bylo opravdu velkolepé. 

Autor článku: 
Věra Janků

Slavnost zahájila promenádní show jesenického Dechového orchestru mladých s mažoretkami, kočárem přijel Vincenz Priessnitz s chotí Sofií, po celou dobu zahájení po prosluněné promenádě korzovaly elegantní páry v historických kostýmech, které v návštěvnících probouzely opravdovou atmosféru Priessnitzovy éry. „Akci jsme mohli v takovémto rozsahu zorganizovat díky podpoře především Olomouckého kraje, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a dalších partnerů. Také proto mám z víkendové návštěvnosti a atmosféry obrovskou radost. Rozhodování o její konečné podobě kvůli předpovídanému ne zrovna příznivému počasí nebylo jednoduché. Šli jsme však nakonec do rizika, které se nám odměnilo opravdu báječným výsledkem,“ shrnuje Tomáš Rak, obchodní ředitel lázní.

Plánovaný program nenarušilo ani přesunutí večerního májového bálu z Ripperovy promenády do Kongresového sálu. Hosté bálu sice přišli o tanec pod hvězdami za svitu loučí a lampiónů, i tak však zažili rozhodně nezapomenutelné okamžiky. Po celý večer mezi nimi tančilo gräfenberské panstvo v podání východočeského Spolku panstva na tvrzi Žíželeves. „Pro náš spolek byla účast v těchto lázních velkou výzvou, kde jsme mohli ukázat své kvality a možnosti. Do lázní jsme přivezli 55 dámských šatů, které byly během celého dne a večera využity do posledního kostýmu. Doufáme, že jsme udělali radost svojí přítomností všem, kteří nás potkali a viděli,“ říká vedoucí spolku Ivana Hrdličková. Lázně tak pravděpodobně opravdu nastartovaly novou tradici inspirovanou plesem v přírodě roku 1839.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020