pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila
Atmosféru Priessnitzovy éry vytvářeli členové Spolku panstva na tvrzi Žíželeves.
© David MigalJesenické lázně zahájily sezonu. HVĚZDOU BYLO GRÄFENBERSKÉ PANSTVO

JESENÍK: O víkendu v Priessnitzových léčebných lázních slavnostně zahájili novou sezonu. Věru Špinarovou přivítal zcela zaplněný areál. Hvězdami slavnostního zahájení i večerního bálu bylo dvacetičlenné gräfenberské panstvo. Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku bylo opravdu velkolepé. 

Autor článku: 
Věra Janků

Slavnost zahájila promenádní show jesenického Dechového orchestru mladých s mažoretkami, kočárem přijel Vincenz Priessnitz s chotí Sofií, po celou dobu zahájení po prosluněné promenádě korzovaly elegantní páry v historických kostýmech, které v návštěvnících probouzely opravdovou atmosféru Priessnitzovy éry. „Akci jsme mohli v takovémto rozsahu zorganizovat díky podpoře především Olomouckého kraje, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a dalších partnerů. Také proto mám z víkendové návštěvnosti a atmosféry obrovskou radost. Rozhodování o její konečné podobě kvůli předpovídanému ne zrovna příznivému počasí nebylo jednoduché. Šli jsme však nakonec do rizika, které se nám odměnilo opravdu báječným výsledkem,“ shrnuje Tomáš Rak, obchodní ředitel lázní.

Plánovaný program nenarušilo ani přesunutí večerního májového bálu z Ripperovy promenády do Kongresového sálu. Hosté bálu sice přišli o tanec pod hvězdami za svitu loučí a lampiónů, i tak však zažili rozhodně nezapomenutelné okamžiky. Po celý večer mezi nimi tančilo gräfenberské panstvo v podání východočeského Spolku panstva na tvrzi Žíželeves. „Pro náš spolek byla účast v těchto lázních velkou výzvou, kde jsme mohli ukázat své kvality a možnosti. Do lázní jsme přivezli 55 dámských šatů, které byly během celého dne a večera využity do posledního kostýmu. Doufáme, že jsme udělali radost svojí přítomností všem, kteří nás potkali a viděli,“ říká vedoucí spolku Ivana Hrdličková. Lázně tak pravděpodobně opravdu nastartovaly novou tradici inspirovanou plesem v přírodě roku 1839.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Pardubický kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Olomoucký kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od 11. 9. 2019  je vyhlášena výzva k podávání návrhů na ocenění talentů v oblasti kultury v roce 2019. Mladé talenty město podporuje pravidelně už od roku 2001. Ocenění v drtivé většině hrají na hudební nástroje, zejména na klavír, housle, violoncello, kytaru, flétnu, klarinet a fagot, ale v minulosti byla takto podpořena recitující i mažoretka.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019

JIHLAVA: Pojď s námi udělat festival zase o kus lepší. Bez Tebe to nepůjde! I Ty se můžeš stát součástí 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos bude konat ve dnech 24. – 29. 10. 2019!

Kraj Vysočina
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019