pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
Spejbl a Hurvínek
© Divadlo Spejbla a HurvínkaJaro v divadle Spejbla a Hurvínka

PRAHA: Divadlo Spejbla a Hurvínka připravilo na jarní měsíce pro své diváky nejen oblíbená tradiční představení, ale také sobotní program pro seniory. Vedle toho se  představí zbrusu nový divácký Klub Hurvajz.

Autor článku: 
TZ/klapka

Koncem dubna nabídne Divadlo Spejbla a Hurvínka v rámci svého programu reprízu hry Pohádky pro Hurvínka. Za podpory Nadačního fondu pomoci Karla Janečka připravuje Divadlo Spejbla a Hurvínka také představení pro seniory. Jedná se vždy o hru z repertoáru pro dospělé, která se uvádí v odpoledních hodinách. „Další představení pro seniory plánujeme za neocenitelné podpory Nadačního fondu pomoci Karla Janečka na podzim tohoto roku. Prosíme tedy naše diváky, aby sledovali program divadla na našich internetových stránkách,“ říká Denisa Kirschnerová.

Kromě divadelních představení však Divadlo Spejbla a Hurvínka nabídne v následujících měsících také bohatý výběr doprovodných akcí. Mezi nimi bude na podzim již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Ten si vytyčuje za cíl podrobněji seznámit děti s principy loutkového divadla, a to především z pohledu tvůrce. Pozornost dětí je zaměřována na loutku, coby svébytný, plnohodnotný prostředek komunikace s divákem. „Vzhledem k tradici našeho divadla klademe důraz především na marionetu. Dětem by měl tento kurz zprostředkovat setkání s různými uměleckými složkami, které jsou součástí procesu vytváření loutkového představení,“ říká ke kurzu loutkového divadla pro děti ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová. Roční kurz vyvrcholí premiérou představení, které připraví děti pro své rodiče. Podrobnosti k chystanému kurzu se zájemci z řad široké veřejnosti dozvědí z internetových stránek divadla.

Úplnou novinkou z dílny Divadla Spejbla a Hurvínka bude divácký Klub Hurvajz. Jde o další projekt, kterým chceme naše příznivce potěšit v roce výročí 100. narozenin pana Spejbla a také 90. narozenin Máničky a Žeryka. „Koncept klubu je téměř hotov a naši diváci budou mít možnost přispět svými náměty a připomínkami k jeho finální podobě. Podrobnější Informace naleznete již brzy na našich internetových stránkách,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka divadla Spejbla a Hurvínka.

Divadlo připravuje také pokračování zážitkových workshopů pro školy vedených v duchu dramatické výchovy. Workshopy navazují na vybraná představení, trvají zhruba hodinu a jsou určené jak pro děti ze základních, tak mateřských škol. Vedou je pedagogicky vzdělaní lektoři. „V rámci workshopu dostávají děti možnost dotknout se příběhu shlédnutého v rámci našeho představení z jiné perspektivy. Mohou nabídnout třeba i vlastní řešení zápletky,“ říká k workshopům Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, ředitelka divadla. „První jarní workshopy se setkaly s výbornou odezvou, proto  další na podzimní měsíce nové divadelní sezóny. Také vyzýváme zájemce o dlouhodobou lektorskou spolupráci, aby neváhali a ozvali se nám“ doplňuje Denisa Kirschnerová.

Bližší informace ke konaným akcím : http://www.spejbl-hurvinek.cz/

https://www.spejbl-hurvinek.cz/component/content/article/2-uncategorised/236-8-rocnik-kurzu-loutkoveho-divadla-pro-deti

http://twitter.com/HurvinekSpejbl

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019