pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Etiketa
© Archiv Jarošovského pivovaru



Jan Antonín Baťa má i své pivo

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po jednom z nejslavnějších uherskohradišťských rodáků, obuvníkovi Janu Antonínu Baťovi, pojmenoval před rokem otevřený Jarošovský pivovar jedno ze svých piv. Na počest 120. výročí narození Jana Antonína Bati uvařil pivovar spolu s Nadací Jana Antonína Bati dvanáctistupňový spodně kvašený ležák nazvaný Jan.

Autor článku: 
Nadační fond J. A. Bati

„Jedná se o typický český světlý ležák. Je uvařen tradičním postupem řemeslného pivovaru, a to pouze z kvalitních místních surovin. Hlavní kvašení probíhá v kvasném tanku a dokvašování v ležáckém tanku,“ přiblížil ředitel Jarošovského pivovaru Miroslav Harašta.

Pivo je oproti běžnému dvanáctistupňovému ležáku více chmelené, s plnou chutí a sladovou vůní. „Má výraznou hořkost, která příjemně doznívá po napití,“ doplnil vrchní sládek Jan Vasil.

Společně s Nadačním fondem Jana Antonína Bati vymysleli pivovarníci i originální etiketu pro výroční ležák nazvaný Jan. Jde o výřez boty, respektive její vodorovný tvar. Jedná se o unikát, podobná etiketa podle zakladatele Nadačního fondu Jana Antonína Bati Roberta Hájka jinde ve světě neexistuje.

Za zmínku stojí fakt, že za originalitu svých etiket již v loňském roce, který byl pro pivovar zároveň úvodním v novodobé historii vaření jarošovského piva, získali mezinárodní ocenění. „Náš pivovar získal dvě ceny za design v prestižních World Beer Awards. Vážíme si toho. Ocenění nám visí přímo v prodejně,“ dodal Harašta.

 

Kontakt:

Robert Hájek, Nadační fond Jana Antonína Bati

mob.: 732842329

 

Miroslav Harašta, Jarošovský pivovar

mob.: 723102683

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024