středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Název konference a současně logo Spolku pro podporu tradic loutkářství
© Foto: archiv spolku



Jak naložit se zápisem loutkářství do UNESCO - rokovali loutkáři v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ: Přátelé loutek a loutkářů nejen z východních Čech, ale i řady míst České republiky se setkali v pátek 10. března v Hradci Králové na konferenci Fenomén Východočeské loutkářství, aby sdíleli radost z úspěšného zápisu českého a slovenského loutkářství do UNESCO (nominace potvrzena v Addis Abebě 1. prosince 2016) a zároveň zhodnotili jeho význam nejen pro samotné loutkáře, ale také jako inspiraci pro cestovní ruch v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Autor článku: 
jal

Zatímco první blok referátů konference, jejímž pořadatelem byl Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem pro podporu tradic loutkářství, se věnoval zejména tzv. rodinnému stříbru a živé kontinuitě loutkářství z pohledu zástupců profesionálních institucí – Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Moravského zemského muzea v Brně či Divadla Drak v Hradci Králové -, druhý blok představil méně známé sbírky loutek v městských expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce či na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji v Kvasinách. K propagaci těchto drobných, a přesto nevšedních stop regionálního loutkářství by Královéhradecký kraj ještě v letošním roce rád přispěl publikací Cesty loutek.

O možnostech, jak využít potenciál loutkářství v cestovním ruchu, informoval přítomné zástupce CzechTourismu také Miroslav Klusák. Zdůraznil, že památky UNESCO, a to i v oblasti nemateriálního kulturního dědictví, jsou vítaným cílem zahraničních návštěvníků. I tady je ovšem nutné nabídnout zajímavý příběh nebo interaktivní zážitek spojený s tímto prvkem.

Pozitivní zkušenosti v této souvislosti mají už sedmým rokem na Hlinecku. Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, uvedla, že zápisem masek a masopustních obchůzek do seznamu světového dědictví UNESCO se zvýšil zájem veřejnosti o tuto každoroční událost. Dodala mimo jiné, že kromě významné ochrany, kterou s sebou nese prestižní značka UNESCO, členství v tomto klubu umožňuje oporu v žádostech o přímější formu grantů. Zdůraznila také, že neocenitelnou hodnotu má už samo propojení lidí, kteří se těmto aktivitám věnují.

Miloslav Klíma z Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU se zamyslel nad významem zápisu do UNESCO z obecnějšího hlediska: Vidíme, že jednotlivé aktivity nejsou muzeálními a neměnnými statky, ale nadále žijí, rozvíjejí se, proměňují, což je velmi důležité.  Nejde totiž o zakonzervovanou podobu, jde o kreativní aktivitu tvůrčí činnosti, která s jistým respektem vychází z dávných kořenů a přináší trvalou inspiraci. Aniž bychom tento fakt přeceňovali, můžeme si přiznat v tomto případě i jistou drobnou hrdost, jichž ostatně nemáme přehršel. Pokud dědictví zůstane živé, má přece smysl. Je na nás, jak jeho odkaz budeme vždy v konkrétní době reálně naplňovat."

Závěr jednání patřil doyenu východočeských loutkářů Jiřímu Zahálkovi. "V kontrastu s výtvarnými díly, která jsou uložena v muzejních sbírkách, práce amatérů končí zatažením divadelní opony. Přesto aktivity loutkářů sehrály důležitou roli, "připomněl a dodal: "Ti předváleční, organizovaní v rámci spolků, jejichž počet ve východních Čechách za první republiky dosáhl tří set, později pomáhali utvářet síť profesionálních souborů a rovněž sklízeli úspěch na Loutkářské Chrudimi. I jejich zásluhou bylo možné po roce 1989 plynule navázat na unikátní tradici postupových a krajských přehlídek. Příležitostí k setkání a spolupráci amatérských loutkářů jsou například každoroční přehlídky v Libčanech, Libáni, Úpici či Červeném Kostelci. "

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024