čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Nikdy
© Viktor Kronbauer



Inscenace NIKDY Divadla na Vinohradech bude uváděna pod hlavičkou souboru OLDstars

PRAHA: Inscenace hry Lenky Lagronové NIKDY, která měla v Divadle na Vinohradech v listopadu derniéru, bude i nadále uváděna ve stejném obsazení v bytovém divadle H2O uměleckého souboru OLDstars. Tvůrci i herci by rádi výtěžek ze vstupného věnovali ve prospěch neziskové organizace – spolku Ichtyóza, který pomáhá dětem s genetickým kožním onemocněním stejného názvu.

Autor článku: 
Nicol Hrabovská

Bytové divadlo H2O v Košické ulici ve Vršovicích je v provozu od září 2018 a představuje pro dramaturgii OLDstars nový impulz. Komorní inscenace vznikají přímo pro vršovický byt, který je nejen zázemím pro herce a diváky, ale zároveň scénografií, což dokonale koresponduje s požadavky, které má komorní inscenace NIKDY na prostor, v němž se její děj odehrává. Scénografie uzavírá diváky s herečkami do jednoho pokoje.
Tři osamělé sestry v rozpadajícím se domě zděděném po rodičích – s výhledem na rodinnou hrobku. Tři ženy bez mužů, bez dětí a bez budoucnosti, tři ženy plné touhy a neuskutečněných citů. Hrdinky hry jsou v onom věku, kdy „život náš je v půli se svou poutí“ – tehdy je poslední možnost začít žít po svém. Propustí je památka rodičů na svobodu? Dokážou se osvobodit z rodinné výchovy? 

Vzpomínky dětí na rodiče mohou být pro budoucí život v lecčems určující, ZÁLEŽÍ NA TOM, v tom je pro mě vzkaz téhle hry.“ říká o tématu hry Zuzana Vejvodová a Antonie Talacková k tomu dodává: „Sama mám dvě malé děti. Nejdůležitější v této hře je pro mne TO, co dokážou rodiče ‚z lásky‘ udělat svým dětem. A jak důležité je umět odpouštět a poučit se ze svých chyb a vytěsněných křivd a nedělat to jim, našim dětem!“

Tato velmi osobní hra z roku 2003 zaznamenává s dramatickou důsledností a poetickou hloubkou „miléniový“ přelom v životě jedince i společnosti: staré už bezpečně skončilo – a přesto nám brání v tom žít nové. Lagronová nepropadá destrukci chaosu (jako její britská vrstevnice dramatička S. Kane), dobírá se k novému řádu cestou víry. „Vše se děje tak, jak má, a vede nás to k uvědomění si sebe sama. Přičemž nadhled a humor jsou klíčem.“ vysvětluje režisérka Kateřina Dušková.

Tvůrci: režie – Kateřina Dušková, výprava – Karel Glogr, dramaturgie – Jan Vedral, hudba – Petr Piňos

Obsazení: Andrea Elsnerová, Zuzana Vejvodová, Antonie Talacková

Studentská umělecká skupina OLDstars má na svém repertoáru také monodramata, ve kterých účinkují absolventi herectví činoherního divadla pražské DAMU. Třetím rokem je úspěšně reprízován NATAŠIN SEN s Elizavetou Maximovou, v září 2017 pak bylo u příležitosti 15. výročí existence souboru uvedeno švédské gay monodrama PO FREDRIKOVI s Matyášem Řezníčkem, současným členem souboru Činohry Národního divadla. Své diváky si získalo i monodrama VŠECHNY BÁJEČNÉ VĚCI s Danielem Krejčíkem.

Lenka Lagronová (1963) - Po absolvování gymnázia vystudovala učitelství pro 1. stupeň a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, poté také dramaturgii na DAMU u prof. Jaroslava Vostrého. Několik her, které byly později uvedeny v univerzitním divadle DISKu, napsala již během studia. Spolupracovala s režisérem Petrem Léblem v Divadle Na Zábradlí, jako dramaturg však nikdy nepracovala a převážně se věnuje psaní divadelních a rozhlasových her. Její hra Terezka obdržela Cenu Alfréda Radoka za hru roku 1997. Rozhlasová hra Vstaň, prosím tě získala v roce 1999 v soutěži Českého rozhlasu cenu za debut a v roce 2002 pak získala Čestné uznání v soutěži Prix Bohemia

OLDstars z. s. jsou studentská umělecká skupina, kterou za 15 let fungování prošlo přes 300 studentů, kteří se na platformě OLDstars rozvíjeli nejen v herectví, ale také ve scénografii, dramaturgii, režii či divadelní produkci. Na repertoáru se objevilo na 200 inscenací, proběhlo 13 ročníků divadelních festivalů a byly uskutečněny tři kočovné cesty po českých městech a památkách s inscenacemi.

Spolek Ichtyóza se snaží pomoci každému, kdo buď přímo Ichtyózou trpí, či má někoho s tímto onemocněním ve svém okolí. Ichtyóza je řada genetických poruch kůže charakterizovaných suchou a šupinatou pokožkou. Vyskytuje se na celém světě a postihuje populaci všech ras, věku a pohlaví. Kdokoli může pomoci příspěvkem na transparentní účet č. 2400941490/2010. Patronkou spolku je herečka Zuzana Vejvodová, ambasadorem pak herec Patrik Děrgel.

Webové stránky OLDstars: www.oldstars.cz

Facebook OLDstars: https://www.facebook.com/skupinaOLDstars/

Facebook H2O: https://www.facebook.com/prostorH2O/

Instagram: https://www.instagram.com/oldstars.cz/

Webové stránky spolku Ichtyóza: www.ichtyoza.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024