úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Pozvánka na výstavu
© Archiv pořadatele



Ilustrátorka Renáta Fučíkova představí ve Ville Pellé poutavý svět historických i fantaskních příběhů nejen z Prahy

PRAHA: Výstava Stories naší přední ilustrátorky Renáty Fučíkové nabídne od 12. dubna v Galerii Villa Pellé magický a pestrý pohled na fakta i mýty našich dějin i vhledy do každodennosti.

od 12.04.2019 do 19.04.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Příběhy v podání autorky, proslulé u nás i v zahraničí zejména dětskými autorskými knihami, se budou v komplexních celcích i drobných detailech snažit odpovědět na otázky, které si pod dotekem fantazie někdy pokládá každý z nás: Jak se kralovalo Karlu IV.? Co se honilo hlavou skladateli Dvořákovi za jeho americké anabáze? Co viděl Jakub ve hvězdách? Jak bylo na duchu Řehoři Samsovi, když se „jednou ráno probudil z nepokojných snů“ a „shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz“? A proč je Evropa náš domov?

Renáta Fučíková, pracující většinou technikou rytiny, si vypracovala originální styl, který však zcela respektuje srozumitelnost a čitelnost. Samoúčelné experimenty a potřeba novátorství za každou cenu jsou jí cizí. Mezi její nejúspěšnější knihy patří Letopisy Narnie, ilustrace k pohádkám bratří Grimmů, H. Ch. Anderesena či pohled do dějin milovaného města v knize Praha v srdci. Jejím opusem magnum je pak autorská kniha Historie Evropy, v níž sleduje dějinné úseky, mapuje dobové fenomény a ilustruje pokrok. Prim zde hraje sama historie. Na druhém pólu autorčina zájmu jsou pak klíčoví hybatelé dějin, zejména těch národních, počínaje Karlem IV. přes Jana Amose Komenského až po Antonína Dvořáka nebo Tomáše Garrigua Masaryka. Za svoji práci obdržela Renáta Fučíková řadu ocenění doma i v zahraničí, včetně jedenácti Zlatých stuh za knihu pro děti a mládež či pěti mezinárodních ocenění White Raven, udělovaných Internationale Jugendbibliothek v Mnichově.

Ve Ville Pellé se Renáta Fučíková představí retrospektivní expozicí, která představí klíčová díla posledních třiceti let, s důrazem na autorčinu vazbu na historickou, magickou i fantaskní Prahu, s níž je svázána životem i prací. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program s tvůrčími dílnami pro děti i rodiče, komentovanými prohlídkami či besedami. Výstava potrvá do 19. června. Více informací na www.villapelle.cz.

 

 

Renáta Fučíková (*1964) vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde absolvovala v roce 1988. Celý svůj tvůrčí život je na volné noze; začínala jako ilustrátorka, později si k výtvarnému projevu přibrala slovo, což jí umožnilo realizovat se naplno ve formátu takzvané autorské knihy. Zařadila se tak k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku (Albatros, Euromedia, Mladá fronta, Práh nebo Vyšehrad) i v zahraničí (například francouzský Gründ, německý Bertelsmann, jihokorejské OzBooks). Za své rozsáhlé dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala řadu cen (například jedenáctkrát Zlatá stuha za knihu pro děti a mládež, pětkrát mezinárodní ocenění White Raven, udělované Internationale Jugendbibliothek v Mnichově, první cena na Bienále ilustrací v Teheránu). Vystavovala samostatně v Česku i v zahraničí (2016, 2015 Naminara; 2014 Vídeň, Amsterdam, Chicago, Soul, Tokio; 2013 Peking; 2009, Naarden a další). Od roku 2016 vyučuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

 

V rámci výstavy jsou připraveny výjimečně bohaté doprovodné a edukační programy pro školy i širokou veřejnost. Kompletní program a další podrobnosti naleznete na webu galerie a na sociálních sítích Villa Pellé, či prostřednictvím newsletteru, k jehož odběru se můžete přihlásit. Změny programu vyhrazeny.

 

RENÁTA FUČÍKOVÁ: PŘÍBĚHY / STORIES 12. 4. 2019 – 19. 6. 2019

otevřeno: Út — Ne | 13 — 18h.
 

pořadatel: Galerie Villa Pellé – Porte z.s.

producent: Vladana Rýdlová
kurátor: Radim Kopáč
grafická úprava: Filip Heyduk, HMS Studio

architekt: Jan Pfeiffer

instalace: Vetamber, Krajináři
produkce: Ondřej Batoušek, Martina Vaverová

dobrovodné programy: Kateřina Chabičová

překlady: Sylvie Ficová
PR: Ondřej Batoušek

 

VÍCE

www.renatafucikova.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024