čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Dagmar Pecková jako Carmen
© Archiv pořadatele



Hudební Festival Zlatá Pecka Chrudim

CHRUDIM: Na sklonku léta se v Chrudimi pod záštitou světově uznávané mezzosopranistky Dagmar Peckové uskuteční již druhý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim. Letos se ponese v tónech opery Krásná Helena od Jacquese Offenbacha. Celotýdenní program nabídne koncert v Klášterních zahradách, muzeu barokních soch, Divadle Karla Pippicha nebo hudbu v ulicích i další doprovodný program.

od 26.08.2018 do 02.09.2018
Autor článku: 
Lenka Balounová

Letošní program festivalu Zlatá Pecka Chrudim bude věnován především světově proslulé opeře Krásná Helena skladatele Jacquese Offenbacha. Celý festival zahájí Liturgie v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Návštěvníci se mohou těšit na večer operních árií v krásných Klášterních zahradách, kde zazní zmiňovaná opera Krásná Helena, kde titulní postavu ztvární slavná mezzosopranistka Dagmar Pecková, díky které festival vůbec vznikl. „Festival vznikl zcela spontánně z roku na rok. Je dobře, že se město Chrudim k mému nápadu hned připojilo a velkoryse jej zaštítilo,“ míní patronka festivalu Dagmar Pecková.

Festival rozezní také historickou budovu zrekonstruovaného kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera, kde se nyní nachází muzeum barokních soch. Zde uvede orchestr L`Armonia Terrena pod taktovkou dirigenta Zdeňka Klaudy operu Paride ed Elena, skladatele Christopha Willibadla Glucka. Tato opera bude mít v Chrudimi svou českou premiéru. Ve dvou dnech rozezní ulice historické Chrudimi program Hudba v ulicích, kdy studenti pardubické Konzervatoře předvedou své umění na několika scénách uprostřed města.

Stejně tak jako loňský 1. ročník měl dramaturgickou klenbu postavy Carmen, tak letošní se pohybuje dobou antiky a rozdílnými uměleckými pohledy na ni. Od úsměvného Offenbachova stylu opéry-bouffe, přes barokní Gluckovu operu až po Antický kabaret dramatika Tomáše Vondrovice.

Druhý ročník Zlaté Pecky Chrudim dává opět příležitost mladým talentům.  V pěveckých interpretačních kurzech se bude věnovat samotná Dagmar Pecková přihlášeným studentům, kterým předá své cenné zkušenost z oblasti interpretace vybraných skladeb, ale i celkového projevu, sebeprezentace, psychologie i managementu. Na kurzech spolupracují a budou přímo účastni odborníci zmíněných oborů.

Na zámku a přilehlém parku v Medlešicích, kde se narodila matka slavné zpěvačky Emmy Destinnové a na jehož opravu byla jménem festivalu vypsána sbírka, se uskuteční happening v přímém přenosu v Českém rozhlase dvojce v pořadu Tobogán, který uvede Aleš Cibulka a odpoledne zahraje jazz band skvělého Miroslava Hloucala.

Zlatou Pecku ukončí antický kabaret Smaragdová destička, ve kterém se v roli Herma představí držitel ceny Thálie Daniel Bambas. „Jako první mě oslovil autor a režisér představení Tomáš Vondrovic, se kterým jsem už několikrát pracoval na krásných věcech pro rozhlas. A když mi řekl, že bych se na tomto projektu setkal s Dagmar Peckovou, jejíž umění a vitalitu jsem vždy obdivoval, nebylo co řešit. A instinkt mě nezklamal, Dagmar Pecková a její energie je opravdu z mé krevní skupiny“. Světová premiéra divadelního představení, psaného Tomášem Vondrovicem pro 2. ročník našeho festivalu se uskuteční 2.9.2018 v chrudimském Divadle Karla Pippicha.

Hudební festival Zlatá Pecka Chrudim je festival nejen vážné hudby, který se již podruhé bude konat v Chrudimi. Návštěvníci mohou okusit celé spektrum kulturních zážitků v podobě opery, divadla, koncertů, nebo se zúčastnit interpretačních kurzů, to vše v krásném historickém prostředí města, které festivalu propůjčuje jedinečnou atmosféru.

Dagmar Pecková patří mezi nejvýznamější operní pěvkyně historie naší hudby. Během své kariéry vystupovala v prestižních koncertních a operních sálech po celém světě, kde reprezentovala naši zemi. Její jméno se objevovalo také na programech světových festivalů operní hudby, kde vystupovala po boku světově proslulých dirigentů.

 

Vstupenky na jednotlivá představení k zakoupení zde:  https://zlatapeckachrudim.cz/vstupenky/

Kompletní program na webu festivalu: https://zlatapeckachrudim.cz

Sledovat Zlatou Pecku Chrudim můžete i na FB: https://www.facebook.com/ZLATAPECKAChrudim/

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024