středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Dovolená s kulturou - tisková konference, Linec 2019
© www.kraj-jihocesky.cz



Hudba a divadlo propojí jižní Čechy s Horním Rakouskem

JIHOČESKÝ KRAJ: Hudba boří hranice a spojuje národy. Hudba totiž mluví jedním jazykem srozumitelným všem lidem na Zemi. Tato historicky platná myšlenka se stala základním stavebním kamenem společného přeshraničního projektu regionů Horních Rakous a Jihočeského kraje, podporovaného fondem pro malé projekty Interreg Rakousko – Česká republika.

Autor článku: 
luk

Partnery projektu „Kultura spojuje přes hranice – dovolená s kulturou v Linci a jižních Čechách“ jsou Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) na české straně a Turistický svaz Linec na rakouské straně. Tento projekt je mimo jiné také připomínkou 30. výročí pádu železné opony, která obě naše země od sebe na bezmála čtyři desetiletí téměř neprodyšně uzavřela,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

Podle ředitele pro turistiku lineckého turistického svazu Georga Steinera mají oba sousední regiony i jejich hlavní města, co nabídnout. A to i v oblasti kulturního turismu. Cílem projektu je proto společnými aktivitami přispět ke zvýšení atraktivity horního Rakouska, respektive Lince, a jižních Čech pro zahraniční návštěvníky. „V rámci dlouhodobé spolupráce společně podporujeme a propagujeme kulturní dovolenou v Linci a v jižních Čechách, realizujeme společný marketing, vyměňujeme si své zkušenosti, a to jak v oblasti cestovního ruchu, tak v oblasti kultury,“ potvrdil Polášek.

Do jižních Čech za kulturou a památkami 

Jedním z výstupů projektu jsou dvě propagační publikace v celkovém nákladu 40 tisíc kusů s detailní nabídkou kulturního léta a umělecké sezony 2019/2020, které budou cíleně distribuovány kulturně orientované veřejnosti.

V rámci jihočeského kulturního léta budeme v Linci prezentovat především nejvýznamnější události, mezi něž určitě patří operní a baletní představení Jihočeského divadla před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a letní festival Jihočeské filharmonie. Velký prostor věnujeme také mezinárodním hudebním festivalům v Českém Krumlově a Třeboni,“ sdělil Josef Korda, koordinátor projektu za JCCR. Připomněl, že jižní Čechy disponují pestrou nabídkou nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Navštívit zde můžete hudební festivaly s mezinárodním renomé, divadelní a filmové přehlídky, historické a folklórní slavnosti i výstavy světoznámých umělců. V nabídce regionu nechybí ani nejrůznější gastronomické akce, jako jsou pivní festivaly a rybářské slavnosti. Nabídka zmíněné brožury je však zaměřena především na vrcholné kulturní akce. Samozřejmostí je i program Jihočeské Filharmonie a Jihočeského divadla v nové koncertní a divadelní sezoně.

Spojení hudby a památek bude věnován druhý ročník originálního festivalu Jihočeská intermezza aneb památky žijí hudbou, který po pět srpnových čtvrtečních večerů rozezní postupně hrad Rožmberk, zámek Kratochvíli, klášter ve Zlaté Koruně, zámek v Hluboké nad Vltavou a novohradský hrad.

Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského zámku či nádvoří Tereziánských kasáren zaručují každoročně nezapomenutelné povznášející zážitky také návštěvníkům letního festivalu klasické hudby Třeboňská nocturna, stejně jako návštěvníkům Mezinárodního hudebního Festivalu Český Krumlov, který patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice. Každé léto probíhá v Českém Krumlově také Festival komorní hudby, který návštěvníkům města nabízí výjimečné hudební zážitky – koncerty jsou situovány do historických prostor zámku a významných památek města zapsaného v seznamu UNESCO.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024