pátek
24. ledna 2020
svátek slaví Milena
© www.msk.czHrob Jana Zajíce je národní kulturní památkou

VÍTKOV: Náhrobek Jana Zajíce na vítkovském hřbitově byl prohlášen za národní kulturní památku symbolizující boj za svobodu. Jeho autorem je sochař Olbram Zoubek. Moravskoslezský kraj se tak může pyšnit celkem 20 památkami, které jsou důležitým historickým, kulturním a duchovním dědictvím regionu.

Autor článku: 
luk

„Třicet let od sametové revoluce je jistě na místě posílit význam některých památek. Kromě hrobu Jana Zajíce ve Vítkově vláda prohlásila za národní kulturní památku také hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, budovu Československého rozhlasu nebo například Hlávkovu studentskou kolej v Praze. Jsou to symboly úsilí a boje za svobodu a demokracii, které nám připomínají hodnoty, kvůli kterým jsme před třiceti lety demonstrovali,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro památkovou péči Lukáš Curylo a vysvětlil, že národní kulturní památky mají nejvyšší možnou ochranu státu a jakékoliv úpravy či zásahy musí povolovat příslušný krajský úřad.

„Ani ne dvacetiletý student obětoval svůj život, aby upozornil na letargii a nečinnost, do které většina našeho národa před padesáti lety upadala. Nejdůležitější je památka a poselství jeho činu, přesto jsem rád, že se nyní dostalo pocty i místu jeho odpočinku. Jeho náhrobek vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých sochařů minulého století, náhrobek má tedy nejen ideovou, ale také vysoce uměleckou hodnotu,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Náhrobek tvoří kamenná hrobka, která stojí na čtyřech bronzových koulích. Na hrobce leží bronzová deska s reliéfem lidského těla. „Hrob Jana Zajíce se nachází na hřbitově ve Vítkově, ve druhé řadě vlevo od vstupu z Bezručovy ulice. Je to pietní místo, kde se lidé schází i ve výročí okupace, a které si rozhodně povýšení na národní kulturní památku zaslouží,“ uzavřel náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Rozhodnutím vlády jsou od 23. listopadu 2019 novými národními kulturními památkami symboly boje za demokracii:

  • Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze
  • Hlávkova studentská kolej v Praze
  • Budova Československého rozhlasu v Praze
  • Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech v Praze
  • Hrobka T. G. Masaryka na hřbitově v Lánech
  • Zámeček v Pardubičkách - Larischova vila
  • Hrob Jana Zajíce na hřbitově ve Vítkově.

 

ZDROJ zprávy a fotografie

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020

PARDUBICE: Co udělá s mužem, když nevěsta neřekne „ano“? To se brzy dozvědí návštěvníci 20. ročníku Grand festivalu smíchu Pardubice. Do soutěžní sekce se letos totiž probojovala i ostrá komedie Městského divadla Zlín Testosteron v režii uměleckého šéfa MDZ Patrika Lančariče.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.01.2020

ÚSTÍ NAD LABEM: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem - Pedagogická fakulta, Katedra hudební výchovy pořádá ve spolupráci se Základní uměleckou školou E. Randové v Ústí n. L. MELODRAM DO ŠKOL - 2. ročník soutěžní přehlídky v interpretaci melodramu pro žáky základních, středních a základních uměleckých škol. Současně je  vypsána také 1. kompoziční soutěž v oblasti melodramu do školy.             

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
21.01.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Již tradičně byla v listopadu minulého roku vyhlášena na Královéhradecké knihovnické konferenci regionální kampaň, která se tentokrát zabývá osobnostmi Královéhradeckého kraje. Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové se samozřejmě připojila. Po celý rok si bude spolu se svými návštěvníky připomínat spisovatele, básníky, malíře, sochaře, vlastence, vynálezce, fotografy, novináře a další významné veličiny, které zasáhly nejen do kulturního či politického života regionu, ale velmi často přesáhly nejen hranice českých zemí, ale i Evropy.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.01.2020