úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© www.pardubickykraj.cz/



Hrad Rychmurk bude dalším turistickým cílem v Pardubickém kraji

PŘEDHRADÍ: Do dvou let opustí poslední klienti Domova na hradě Rychmburk své nynější historické bydliště a nastěhují se do nových domků v obci Podhradí. Středověké sídlo v majetku Pardubického kraje osiří. Pracovní komise složená z představitelů kraje, zástupců obce, místní akční skupiny a památkářů řeší jeho další využití. 

Autor článku: 
luk

V těchto dnech představily své diplomové práce na toto téma dvě absolventky Fakulty architektury ČVUT v Praze.

„S touto fakultou jsem navázal spolupráci už před několika lety, kdy jsem potřeboval sestavit poradní sbor architektů pro Zámek Pardubice. V něm máme dokonce přímo děkana fakulty, profesora Ladislava Lábuse,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Na Rychmburku se stal naším konzultantem profesor Václav Girsa, odborník na památkové objekty. Právě pod jeho vedením pracovaly dvě studentky na diplomové práci s tématem rekonstrukce pro nové využití hradu. V loňském roce už zpracovala jedna studentka urbanistickou studii hradu a okolí.“

Podle architekta Václava Girsy to byl pro jejich katedru zajímavý úkol: „Je to velmi krásný hrad, který nemá zrovna ideální využití, a naši studenti měli možnost promyslet, jak by mohl vypadat a čemu by mohl při zachování jeho památkové hodnoty sloužit. Tento gotický hrad na ostrohu má fantastickou polohu v krajině, je skvěle zakomponován na konec půvabné obce. Je to nádherné místo, zatím trochu skryté turistům, které nás zaujme svojí intimitou a krásnou atmosférou.“

Své diplomové práce představily přítomným čerstvé architekty Dominika Dašková a Barbora Cahová. „Obě jsme navrhovaly využití hradu jako multifunkční, i když každá to pojala trochu jinak. Na hradě by neměl chybět prohlídkový okruh, který ukáže konstrukce, které se nově odkryjí od nánosů minulých let, měl by tu být prostor pro společensko-kulturní funkci, místo na výstavy i dlouhodobé expozice a samozřejmě nesmí chybět sociální a hygienické zázemí,“ říká první z nich. Obě architektky do hradu umístily i kavárnu, byt pro správce, infocentrum a také několik apartmánů.

„Všechny práce jsou pro nás velmi přínosné a inspirativní. Díky nim dnes víme, co je možné, čeho se musíme vyvarovat a jak by to bylo ideální. To se samozřejmě musí střetnout s realitou a finančními možnostmi,“ shrnuje nové pohledy odborníků na hrad Roman Línek, který pracovní komisi řídí. „Rádi bychom, aby prodleva mezi vyklizením hradu od sociálních služeb a jeho zpřístupněním byla co nejmenší. Je zřejmé, že úpravy budeme muset dělat v součinnosti s obcí a okolním regionem po etapách. Budeme muset vyřešit také parkování a příjezd k hradu tak, aby to nenarušilo život v obci.“

Už nyní se do části hradu mohou zájemci podívat. Volně přístupné jsou gotické sklepy, kde je výstava o historii hradu. „Při akcích, které na hradě pořádáme pro veřejnost, nebo po předchozí domluvě, bereme návštěvníky také na věž,“ konstatuje dosavadní hradní pán, ředitel Domova na hradě Rychmburk Jakub Vávra.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024