úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Hrad Malenovice
© Archiv Muzea jihovýchodní Moravy



Hrad Malenovice znovu otevřel svou bránu a nabízí zajímavý program po celý rok

MALENOVICE: Po rozsáhlé rekonstrukci se hrad Malenovice v sobotu 23. června znovu otevřel návštěvníkům. V tento den akce (H)RADOVÁNKY kromě symbolického otevření bran hradu oslavila ukončení téměř dvouletého „bezhradí“ a byla zároveň i poděkováním všem, kdo se zasloužili o opravu i zprovoznění objektu. Kromě běžných prohlídek, stálých expozic a sezónních výstav je na hradě až do konce roku připravena řada akcí pro malé i velké návštěvníky.

Autor článku: 
Alena Babicová

Hrad na okraji Malenovic prošel v uplynulých měsících díky finanční záštitě Zlínského kraje řadou oprav, jimiž firma DEV Company do budoucna zabezpečila především statiku. „Kromě toho byla řada vnitřních prostor upravena tak, aby v budoucnu mohla sloužit jako výstavní sály Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které hrad spravuje,“ upozornil při uvítání hostů ředitel muzea Pavel Hrubec. „Většina změn s výjimkou nové fasády není na první pohled patrná – především lana vedená pod bezchybně opravenými podlahami nebo zpevňující stěny hradu.“

Nenápadný hrad na okraji Zlína je skrytým klenotem zdejšího kraje. Založil ho v 2. polovině 14. století moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, mladší bratr císaře Karla IV. Nevyniká honosnými interiéry, jsou to spíše stavební aspekty a mimořádná zachovalost, které z něj dělají jedinečnou stavbu. S hradem Buchlovem je totiž na jihovýchodní Moravě jediným téměř kompletně dochovaným hradem bez výraznějších přestaveb a spojuje v sobě gotiku, baroko i renesanci. O tom ostatně vypovídá i nová panelová výstava Radima Vrly z NPÚ Kroměříž ve zbrojnici hradu.

Brány hradu se otevřely v sobotu dopoledne a užaslé návštěvníky uvítala postava samotného zakladatele hradu v honosném rouchu. Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně osvětlil důvody slavnostního shromáždění a popsal kroky, které v sobě rekonstrukce zahrnovala. Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný zase vyzvedl práci stavební firmy i muzejníků a poděkoval jim.

Během (H)radovánek mohli návštěvníci projít obvyklé trasy, které jim zpříjemňovaly krátkou scénkou v replikách dobových kostýmů zástupci Zlínské šermířské společnosti. V předhradí si užívaly především děti, a to dravé ptáky, střelbu z luku, středověké hry nebo nabídku různých stánků. Lektoři muzea připravili dílnu Kúšček těsta, která byla zároveň pozvánkou na novou výstavu Vizovické pečivo v hradní hájence. Během sobotního dne se v hradu i před hradem vystřídaly více než čtyři stovky návštěvníků.

Hradní sezónu doplní po celý rok řada doprovodných programů - noční prohlídky 14. července a 18. srpna, od 8. července do 28. srpna nedělní dětské prohlídky na objednávku, Zlínské slavností vína 13. října, pouť ke sv. Vendelínovi 20. října či vánoční jarmark 1. prosince. Novou akcí v hradním programu pak budou 8. září Řemesla na hradě. Zajímavým doprovodným programem výstavy Vizovické pečivo, kterou je možné navštívit v hájence do 31. října, bude také kurz jeho pečení 8. září.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024