pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Horačky při vánočním vystoupení v kostele
© Barbora Winitzerová



Horačky z Podještědí předvádějí vánoční pásmo, ale napečou i cukroví

LIBERECKÝ KRAJ: Zatímco v sedmdesátých letech minulého století venkovský soubor zpěváků a tanečníků Horačky vystupoval nejčastěji na podnikových oslavách, v současnosti - pod vedením Ivany Rozkovcové - předvádí tradiční zvyky Podještědí a účinkuje s kulturním programem při různých příležitostech. Vynikající je zejména jedno z prvních pásem o svatbě na Podještědí.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

„Během letošního adventu jsme vystoupili v České Lípě u hradu Lipý. Představili jsme pásmo koled a povídání v duchu tradic, které se v tuto roční dobu kdysi dodržovaly a v mnoha rodinách v Podještědí dosud dodržují," prozrazuje o adventním programu Jaroslav Horáček.

V Českodubském muzeu, kde má folklórní soubor své zázemí, je uchováván betlém z roku 1834, o kterém píše Karolina Světlá v povídce Kantůrčice. I když spisovatelka, známá z českého národního obrození, o Vánocích v Podještědí nikdy nebyla, dokázala všechny zvyky dokonale popsat jednak ve zmíněné povídce, ale především ve Vesnickém románu. Betlém údajně sestrojil dědeček chytré venkovské dívky Enefy Podhájské. Býval předmětem obdivu dospělých a především dětí. Když o Vánocích přicházely k Podhájským, vždy tu našly malý dárek.

Soubor Horačky potěšil také diváky v sousedské Proseči pod Ještědem, kde se mihne i během předvánočního setkání s živým betlémem.

„To je z veřejných vystoupení vše. Alespoň zbude členkám o to více času poklidit domovy, napéct vánočky a cukroví a potkat se s rodinou a přáteli. Společný večírek na konci roku rovněž chybět nebude, “ tvrdí Jaroslav Horáček.

Vedle Horaček na Českodubsku je stejně aktivní spolek Dubáci. Ten již na začátku adventu pozval své příznivce do kostela sv. Jakuba Vyššího na Zpívání o Vánocích. Vánočně naladit atmosféru dokázal  i koncert oblíbené kapely Noël, která do „letařouského“ kostelíčka zavítá již po sedmé. Navíc představil hotovou repliku barokní sochy sv. Jakuba Většího s kompletní polychromií od mistra Vítka Sochora.

Českodubský spolek pořádá celoročně především liturgické tradiční obřady - jako např. Boží tělo, putování od Jána k Jánu včetně setkání členů souboru v adventním čase.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024