úterý
20. srpna 2019
Svátek slaví: Bernard
Pozvánka k výstavě HLAVY Vlastimila Tesky
© zdroj archiv autora výstavyHlavy Vlastimila Tesky v Galerii Hrozen / Pozvánka na výstavu

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovická Galerie Hrozen zve od 24. dubna 2019 na výstavu Hlavy, jejímž autorem je designer, architekt a pedagog pan Vlastimil Teska. Výstava je prezentací části volné grafické tvorby autora a je doplněna designovými objekty-sochami.

od 24.04.2019 do 14.05.2019
Autor článku: 
Studio Hrozen

Vlastimil Teska (1945) žije a pracuje v Písku, střídavě také v Praze a v Chobotě u Blatné.
Působí jako designer, architekt a od r. 1999 také jako pedagog na Vyšší odborné škole restaurátorské v Písku. Do roku 1990 pracoval jako šéfdesigner v nábytkářském podniku Hikor Písek. Za svoji práci získal řadu návrhářských prestižních ocenění. Navrhuje a realizuje také obytné i pracovní interiéry.

V. Teska je autorem více než 250 interiérových objektů – solitérů, převážně židlí, křesel, komod, stolů a stolků. Jeho díla jsou spíše dřevěné sochy s vynikajícími užitnými vlastnostmi zajímavých tvarů, s perfektně pojednaným povrchem i řemeslným zpracováním. Volná tvorba včetně např. šperků, reliéfů či plastik, a v neposlední řadě i díla grafická, nezapřou autorovu bohatou zkušenost s technologiemi a vypěstované vysoké nároky na kvalitu zpracování. Na těchto zásadách vystavěl svůj osobitý výtvarný projev.

Tvorba Vlastimila Tesky byla k vidění na řadě výstav a je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, v Moravské galerii v Brně a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Majitel Galerie Hrozen grafik Václav Johanus zná tvorbu V. Tesky již řadu let: „Léta jsem spolupracoval s časopisem Domov, a téměř pravidelně jsem se tam setkával s ukázkami prací Vlastimila Tesky. Jeho největší stopa, nejenom v rámci regionu, je ze 70. a 80. let minulého století, kdy byl hlavním designérem písecké firmy Hikor, ale samozřejmě znám i jeho výtvarné přesahy mimo nábytkovou tvorbu. Oceňuji jeho nápady, precizní zpracování i nezbytné nasazení pro různé výtvarné discipliny. Galerie Hrozen od počátku svého, již dvacetiletého působení dává každoročně prostor významnému jihočeskému autorovi, a tato výstava grafiky Vlastimila Tesky je toho důkazem.“

Aktuální výstavě V. Tesky v Galerii Hrozen dominuje cyklus Hlavy. A ačkoli se autor po celý profesní život realizoval především v nábytkovém designu, objektech a dřevěném šperku, hledaje a nalézaje „výtvarno“, tak některé obory postupně opustil, a jiné jej zcela pohltily, což je právě případ portrétů v grafické technice mezzotinta. „Jsou to portréty přátel, kamarádů nebo známých, kteří sehráli v mém životě roli někdy zásadní, někdy epizodní, které mám rád a kterých si vážím,“ zve Vlastimil Teska na svoji novou výstavu v českobudějovické Galerii Hrozen. Zahájena bude ve středu 24. dubna v 17 hodin a potrvá do poloviny května 2019.    

VLASTIMIL TESKA / HLAVY

Galerie Hrozen / Hroznová 312/22 České Budějovice

Termín výstavy 24. 4. – 14. 5. 2019 / Zahájení 24. 4. v 17 hodin

Úvodní slovo Kristýna Tesková , Marek Teska / Hudební doprovod René Souček                                                                                            

 

Zdroj: Hana Bumbová, Studio Hrozen                                                                  

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Nepřehlédněte
16.08.2019

PRAHA: Narodila se v Praze, ale většinu svého dětství prožila v pohraničí, kam se její rodiče přestěhovali v padesátých letech v rámci poválečného dosidlování. Oba pracovali v rozhlase, kde se profesně nakonec usadila i ona. V tehdy komunistickém Československu snad ani netušila, že se jí někdy podaří uplatnit v oboru, který chtěla vždy studovat – dramaturgii. Osud Aleny Zemančíkové je úzce spjat s amatérským divadlem, ale také s osudem mým, protože je dlouholetou blízkou přítelkyní naší rodiny. Další díl seriálu Před Sametem a po Sametu je tudíž více osobní.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
14.08.2019

KUTNÁ HORA: V sobotu 20. července koncertem v kutnohorské Kapli Božího Těla skončil už 23. ročník týdenního kursu pro začínající sbormistry, který již tradičně pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu). Repertoár zahrnoval skladby od renesance po 21. století i úpravy lidových písní, v nichž se vystřídalo celkem sedmnáct sbormistrů z řad nejlepších či nejodvážnějších účastníků.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
14.08.2019