pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
Pozvánka k výstavě HLAVY Vlastimila Tesky
© zdroj archiv autora výstavyHlavy Vlastimila Tesky v Galerii Hrozen / Pozvánka na výstavu

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovická Galerie Hrozen zve od 24. dubna 2019 na výstavu Hlavy, jejímž autorem je designer, architekt a pedagog pan Vlastimil Teska. Výstava je prezentací části volné grafické tvorby autora a je doplněna designovými objekty-sochami.

od 24.04.2019 do 14.05.2019
Autor článku: 
Studio Hrozen

Vlastimil Teska (1945) žije a pracuje v Písku, střídavě také v Praze a v Chobotě u Blatné.
Působí jako designer, architekt a od r. 1999 také jako pedagog na Vyšší odborné škole restaurátorské v Písku. Do roku 1990 pracoval jako šéfdesigner v nábytkářském podniku Hikor Písek. Za svoji práci získal řadu návrhářských prestižních ocenění. Navrhuje a realizuje také obytné i pracovní interiéry.

V. Teska je autorem více než 250 interiérových objektů – solitérů, převážně židlí, křesel, komod, stolů a stolků. Jeho díla jsou spíše dřevěné sochy s vynikajícími užitnými vlastnostmi zajímavých tvarů, s perfektně pojednaným povrchem i řemeslným zpracováním. Volná tvorba včetně např. šperků, reliéfů či plastik, a v neposlední řadě i díla grafická, nezapřou autorovu bohatou zkušenost s technologiemi a vypěstované vysoké nároky na kvalitu zpracování. Na těchto zásadách vystavěl svůj osobitý výtvarný projev.

Tvorba Vlastimila Tesky byla k vidění na řadě výstav a je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, v Moravské galerii v Brně a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Majitel Galerie Hrozen grafik Václav Johanus zná tvorbu V. Tesky již řadu let: „Léta jsem spolupracoval s časopisem Domov, a téměř pravidelně jsem se tam setkával s ukázkami prací Vlastimila Tesky. Jeho největší stopa, nejenom v rámci regionu, je ze 70. a 80. let minulého století, kdy byl hlavním designérem písecké firmy Hikor, ale samozřejmě znám i jeho výtvarné přesahy mimo nábytkovou tvorbu. Oceňuji jeho nápady, precizní zpracování i nezbytné nasazení pro různé výtvarné discipliny. Galerie Hrozen od počátku svého, již dvacetiletého působení dává každoročně prostor významnému jihočeskému autorovi, a tato výstava grafiky Vlastimila Tesky je toho důkazem.“

Aktuální výstavě V. Tesky v Galerii Hrozen dominuje cyklus Hlavy. A ačkoli se autor po celý profesní život realizoval především v nábytkovém designu, objektech a dřevěném šperku, hledaje a nalézaje „výtvarno“, tak některé obory postupně opustil, a jiné jej zcela pohltily, což je právě případ portrétů v grafické technice mezzotinta. „Jsou to portréty přátel, kamarádů nebo známých, kteří sehráli v mém životě roli někdy zásadní, někdy epizodní, které mám rád a kterých si vážím,“ zve Vlastimil Teska na svoji novou výstavu v českobudějovické Galerii Hrozen. Zahájena bude ve středu 24. dubna v 17 hodin a potrvá do poloviny května 2019.    

VLASTIMIL TESKA / HLAVY

Galerie Hrozen / Hroznová 312/22 České Budějovice

Termín výstavy 24. 4. – 14. 5. 2019 / Zahájení 24. 4. v 17 hodin

Úvodní slovo Kristýna Tesková , Marek Teska / Hudební doprovod René Souček                                                                                            

 

Zdroj: Hana Bumbová, Studio Hrozen                                                                  

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2018/2019 svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu sbor navštěvovat.

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.05.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadelní festival v Hradci Králové letos oslaví hned dvě výročí – 25 let festivalu Divadlo evropských regionů a 20 let jeho Open Air Program.

 

 

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.05.2019

PRAHA: V sobotu 18. května byl v rámci projektu Rezidence Modřanka developerské skupiny Horizon Holding slavnostně zahájen provoz devíti nových „atmosfér“ Parkového muzea Staré Modřany. Svým návštěvníkům areál nabízí možnost seznámit se prostřednictvím 28 originálních stanovišť s nejvýznamnějšími milníky historie městské části.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
20.05.2019