čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Logo kraje



Historická štola Václav v Jílovém u Prahy se zpřístupní veřejnosti

Autor článku: 
Ing. Nicole Mertinová

<p>JÍLOVÉ: Turisté si brzy budou moci prohlédnout další hornickou památku ve Středočeském kraji – štolu Václav v Jílovém u Prahy, kde se těžila zlatá ruda. Kraj poskytne 100 000 Kč na vyčištění štoly občanskému sdružení Montanika, které ji chce poté s Regionálním muzeem v Jílovém u Prahy zpřístupnit veřejnosti.</p> <p>„Zachování památky na těžbu zlaté rudy, díky které náš kraj v historii dosáhl evropského významu, je důležité. Díky zpřístupnění takovýchto unikátních památek bude náš region ještě více přitažlivý pro turisty,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). </p> <p>Občanské sdružení Montanika se věnuje záchraně technických památek po hornické činnosti a postupně zpřístupňuje vybraná důlní díla v bývalém dobývacím prostoru Rudných dolů v Jílovém u Prahy. Do rekonstrukce štoly Václav, zvané také Václavská štola, z vlastních zdrojů investovalo už 350 000 korun. Štola má být součástí budoucího skanzenu. Sdružení předpokládá, že prvních 200 metrů budou moci zájemci po předchozí dohodě projít už v březnu.</p> <p>Muzeum v Jílovém u Prahy se na těžbu zlata specializuje. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír. První úvahy o otevření některých z mnoha stovek opuštěných dolů v okolí Jílového se v muzeu objevily kolem roku 1995 a konkrétní podoby nabyly v roce 1997. V současné době muzeum nabízí prohlídky ve štole sv. Josefa, štole sv. Antonína Paduánského a ve štole Halíře. </p> <p>Těžba zlata v okolí Jílového u Prahy zasahuje podle nepřímých dokladů až do období Keltů. Zlato tu bylo rýžováno už v 1. a 3. století př. Kr. Rýžování pokračovalo i za prvních Přemyslovců v 10. a 11. století, kdy začíná hlubinná těžba. Těžba zlata zde dosahuje svého vrcholu ve 13. a 14. století, v té době Čechy byly jednou z hlavních produkčních oblastí zlata v Evropě. Po roce 1420 těžba v dalších staletích živořila, podílelo se na tom zatopení dolů vodou. Teprve technické prostředky 20. století umožnily, aby se na krátký čas těžba znovu rozběhla. Pro nerentabilnost byla ale v roce 1968 těžba zastavena.</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí</p> <p>Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz<br />
http://www.facebook.com/…ceskehoKraje<br />
http://www.facebook.com/…ajStarostove</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024