pátek
6. prosince 2019
svátek slaví Mikuláš
Sametová revoluce - náměstí Svobody, Brno
© Foto: archiv HaDivadlaHaDivadlo si připomíná třicáté výročí sametové revoluce

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

17.11.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/ika

První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. Publicistický formát scénického časopisu umožnil divadelníkům představení přerušit a konfrontovat tak diváky s aktuálním děním v ulicích na základě výpovědi brněnského studenta filosofie, Romana Ráčka. Ten přednesl autentické postřehy o nestandardním zásahu pohotovostních jednotek na Národní třídě v rámci interview vedeném Břetislavem Rychlíkem (HaDivadlo) a Petrem Oslzlým (Divadlo na provázku).

„Současně to předznamenalo stávku všech československých divadel, protože to byla zase dvě malá brněnská divadla (HaDivadlo a Divadlo na provázku), která hned druhý den, 18. listopadu, vstoupila do stávky jako první – už v 16 hodin. Za HaDivadlo jsme tehdy s Milošem Černouškem (Cyril Drozda) a Marianou Chmelařovou byli jako jediní Brňané přítomni založení Občanského fóra 19. listopadu v Činoherním klubu v Praze,“ poznamenává tehdejší člen HaDivadla, režisér Břetislav Rychlík. „Role HaDivadla a Divadla na provázku se poté projevila vůdčí úlohou během listopadových dnů v Brně. S Miroslavem Donutilem a nedávno zesnulým Františkem Derflerem jsme moderovali a řídili jako mluvčí všechna setkání na náměstí Svobody včetně generální stávky. Josef Kovalčuk, zakladatel HaDivadla, byl následně kooptován jako poslanec do České národní rady, kde sehrál klíčovou roli při tvorbě řady nových zákonů demokratického státu,“ doplňuje Rychlík.

V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou. 17. listopadu oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava. Osou této oslavy svobody se stane přesně třicet rozhovorů se třiceti osobnostmi. Témata těchto rozprav budou reflektovat nejen posledních třicet let demokracie, ale akcentovat i aktuální společenské dění a nálady. Cílem této oslavy je vytvořit v Brně místo pro setkání a společné rozjímání občanů nad minulostí, současností a vývojem společnosti do budoucna. Akce začíná v 16 hodin.

Zdroj: www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Starý most je plzeňské nakladatelství, které vzniklo před 20 lety. Za do­bu své existence vydalo téměř 150 děl, která se zaměřují především na re­gio­nální tématiku – knihy historických fotografií a dokumentů, průvodce, kratochvilné čtení pro děti i pro dospělé a reprezentativní fotografické publikace. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila do Bavorska – vyšla první z mnoha dalších knih o Šumavě a Bavorském lese.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
06.12.2019

PRAHA: Národní galerie Praha zveřejnila výstavní plán na příští rok. Představí výstavy Rembrandta, Mikuláše Medka a buddhistického umění. Veletržní palác bude již tradičně hostit celou řadu projektů současného umění. Výstavní sezónu zahájí březnový Grand Opening výstavami Kurta Gebauera nebo architektury brutalismu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2020 můžete přihlašovat svoje projekty do 21. ročníku divadelního festivalu Open Air Program v Hradci Králové. Ten je je od roku 2000 tradiční součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a utváří s ním naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2019

PRAHA: Do ulic Prahy vyjela legendární tramvaj s číslem 8085. Připomíná 30. výročí posledních týdnů roku 1989, kdy se měnilo politické směřování Československa, a také 30 let od kandidatury Václava Havla do funkce „sametového“ prezidenta, který ji použil při své prezidentské kampani. Výtvarný návrh nynější tramvaje podle dobových fotografií připravil autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. 

Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
06.12.2019