středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Sametová revoluce - náměstí Svobody, Brno
© Foto: archiv HaDivadlaHaDivadlo si připomíná třicáté výročí sametové revoluce

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

17.11.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/ika

První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. Publicistický formát scénického časopisu umožnil divadelníkům představení přerušit a konfrontovat tak diváky s aktuálním děním v ulicích na základě výpovědi brněnského studenta filosofie, Romana Ráčka. Ten přednesl autentické postřehy o nestandardním zásahu pohotovostních jednotek na Národní třídě v rámci interview vedeném Břetislavem Rychlíkem (HaDivadlo) a Petrem Oslzlým (Divadlo na provázku).

„Současně to předznamenalo stávku všech československých divadel, protože to byla zase dvě malá brněnská divadla (HaDivadlo a Divadlo na provázku), která hned druhý den, 18. listopadu, vstoupila do stávky jako první – už v 16 hodin. Za HaDivadlo jsme tehdy s Milošem Černouškem (Cyril Drozda) a Marianou Chmelařovou byli jako jediní Brňané přítomni založení Občanského fóra 19. listopadu v Činoherním klubu v Praze,“ poznamenává tehdejší člen HaDivadla, režisér Břetislav Rychlík. „Role HaDivadla a Divadla na provázku se poté projevila vůdčí úlohou během listopadových dnů v Brně. S Miroslavem Donutilem a nedávno zesnulým Františkem Derflerem jsme moderovali a řídili jako mluvčí všechna setkání na náměstí Svobody včetně generální stávky. Josef Kovalčuk, zakladatel HaDivadla, byl následně kooptován jako poslanec do České národní rady, kde sehrál klíčovou roli při tvorbě řady nových zákonů demokratického státu,“ doplňuje Rychlík.

V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou. 17. listopadu oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava. Osou této oslavy svobody se stane přesně třicet rozhovorů se třiceti osobnostmi. Témata těchto rozprav budou reflektovat nejen posledních třicet let demokracie, ale akcentovat i aktuální společenské dění a nálady. Cílem této oslavy je vytvořit v Brně místo pro setkání a společné rozjímání občanů nad minulostí, současností a vývojem společnosti do budoucna. Akce začíná v 16 hodin.

Zdroj: www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020