neděle
20. ledna 2019
Svátek slaví: Ilona
© bannerGrantová výzva "Parky"

ČR: O rok odložené rozhodnutí správní rady nadace definitivně uzavírá grantovou výzvu Parky, vyhlášenou už v roce 2016. Právě do ní se radnice v Mostě a Ostravě Porubě přihlásily se svými záměry revitalizovat park Střed, resp. Zámecký park. 

Autor článku: 
luk

Kdo získá podporu Nadace Proměny Karla Komárka, jež představuje pětadvacetimilionový grant a konzultační pomoc s celým procesem, se vyjasnilo nyní. Nadace hodnotila před rokem oba projekty vyrovnaně, před jejich dalším pokračováním ale oběma městům doporučila podniknout kroky, které by plánované obnově parků vytvořily lepší startovací podmínky. Na jejich uskutečnění měly Poruba i Most k dispozici větší část letošního roku, každé z měst také dostalo grant 500 tisíc Kč a konzultační oporu ze strany nadace. Každá z radnic čelila jiným výzvám. Most se měl zaměřit především na sociální rozměr projektu a vtáhnout do plánování zástupce různorodých skupin obyvatel, kterým by park Střed měl v budoucnu sloužit, i je vzájemně více propojit. Poruba pak měla za úkol vypořádat hlavně fyzické zátěže, kterými bylo území znehodnoceno během druhé poloviny minulého století. 

„Nebyla to soutěž »kdo z koho«, pomoci jsme chtěli oběma městům. Obě totiž mohou dát dobrý příklad řešení veřejných prostor zatížených bariérami, s nimiž se potýkají mnohá jiná města v republice,“ komentuje okolnosti rozhodnutí Nadace Proměny Karla Komárka její ředitelka Jitka Přerovská. Hlavním záměrem Poruby je vytvořit celistvý a funkční parkový prostor, tomu však dnes stavby nacházející se v území brání a složitou majetkoprávní situaci se bohužel nepodařilo během uplynulého roku vyřešit. „Věřím ale, že město bude v dobře započatém procesu pokračovat i bez nás. S riziky, byť jiného druhu, se potýká také mostecký projekt. Vybudovaná široká akční síť lokálních partnerů, kteří se v uplynulých měsících k projektu postupně připojili, však značí, že nový park poroste na dobrých základech. Za práci a úsilí vložené do přípravy plánovaných změn musím obě města i jejich místní partnery ocenit bez rozdílu,“ doplňuje Přerovská.

Podrobnější informace k oběma projektům, včetně videospotů shrnujících postup uplynulého roku, jsou zveřejněny na webu nadace. Více též v přiložené TZ

Mohlo by vás také zajímat...

PÍSEK: Sladovna má za sebou opět rekordní rok. Zaujalo stálé Mraveniště, ale také divadelní hra Děti lví srdce, nebo výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem. Za rok 2018 Sladovna přivítala 58 tisíc návštěvníků, což je o dva tisíce lidí více než v rekordním roce 2017. A to i přesto, že letní sezóna nepatřila mezi ty nejlepší.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
18.01.2019

OPAVA: Slezská univerzita v Opavě spouští novou komunikační kampaň postavenou na reálných příbězích svých studentů, absolventů, pedagogicko-vědeckých pracovníků i zaměstnanců. Univerzita chce jejím prostřednictvím uchazečům o studium zprostředkovat živější pohled na prostředí školy, která svou velikostí sice stojí ve stínu větších univerzit velkých měst, ovšem právě díky tomu nabízí svým studentům řadu výhod.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
18.01.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: S novým vedením Moravskoslezského kraje získala kultura v regionu mnohem významnější postavení. Výrazně se navýšily prostředky na kulturu, na opravy památek šla v minulém roce rekordní suma. Vznikl projekt Otevřené chrámy, díky novince Hudební výlety se začala kultura intenzivněji vyvážet do celého regionu.

Moravskoslezský kraj
Legislativa a ekonomika
Co se děje
17.01.2019

PRAHA: V roce, kdy si Česká republika připomíná 30. výročí Sametové revoluce, představí Národní galerie hned několik výstavních projektů prezentujících tvorbu zásadních osobností českého umění. Na začátku roku to bude fenomén české dokumentární fotografie ve Veletržním paláci v prostorech 5. patra, které budou do budoucna věnovány fotografii coby významnému médiu umělecké tvorby. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.01.2019