čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek



Fotografická soutěž „Wiki miluje památky“ cílí na české památky

Autor článku: 
luk

<p>ČR: Sdružení Wikimedia Česká republika, popularizátor celosvětové encyklopedie Wikipedie, organizuje fotografickou soutěž, ve které budou dobrovolníci fotografovat české památky. Tato soutěž je součástí celosvětové akce Wiki Loves Monuments 2012, kterou pořádá nadace Wikimedia Foundation.</p> <p>Občanské sdružení Wikimedia Česká republika se připojilo k celosvětové fotografické soutěži Wiki Loves Monuments 2012, a to po velkém úspěchu, který tato událost zaznamenala v roce 2011. Tehdy se ovšem Česká republika ještě neúčastnila.<br />
Jedná se o fotografickou soutěž, které se účastní dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Jejím cílem je fotografická dokumentace českých památek, v obecné rovině pak zvýšení povědomí o zajímavých, či jinak významných historických objektech na území naší republiky. </p> <p>Nemusí se jednat jen o všeobecně známé hrady a zámky, naopak organizátoři věří, že soutěž přinese zajímavé fotografie místních, často opomíjených či skoro neznámých památek a objektů.</p> <p>Česká část soutěže se koná pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždy Goryczkové a ředitele Slezského zemského muzea Mgr. Antonína Šimčíka.</p> <p>Zájemci budou moci přihlásit své fotografie v průběhu měsíce září 2012. </p> <p>Nezbytnou podmínkou účasti v soutěži je uvolnění soutěžních snímků pod svobodnou licencí Creative Commons CC BY SA 3.0 nebo podobné. Snímky v průběhu října vyhodnotí komise, ve které budou zastoupeni odborníci z oblasti fotografie, památkové péče a zástupci wikipedistů. V listopadu 2012 pak dojde k vyhlášení vítězných snímků, jejichž autoři získají peněžními nebo věcné ceny. Z vítězných snímků vznikne putovní výstava a kalendář.</p> <p>Fotografové si mohou z připraveného seznamu několika tisíc českých památek předem vybrat konkrétní objekt, který budou fotografovat: http://cs.wikipedia.org/…podle_okresu </p> <p> Kromě toho však mohou fotit i ve dvou speciálních kategoriích – pernštejnské, která je organizována ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v rámci akce Pernštejnský rok 2012, a slezské, kterou zastřešuje Slezské zemské muzeum v Opavě. Cílem této kategorie je dokumentace památek na slezském území České republiky.</p> <p>Fotografie pro tuto soutěž mohou dobrovolníci pořizovat již nyní. Hlavní aktivitu očekáváme ovšem v měsících červenci a srpnu. Vzhledem k tomu, že Wikimedia Česká republika již zorganizovala několik fotografických projektů, které byly úspěšné (pořízeno několik tisíců snímků) a vzhledem k nemalé oblibě české veřejnosti navštěvovat četné české památky, věříme, že soutěž bude úspěšná a obohatí Wikipedii nemalým množstvím svobodně šiřitelných snímků.</p> <p>Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách akce:<br />
http://www.wikimilujepamatky.cz/</p> <p>Další informace jsou dostupné na hlavních celoevropských stránkách:<br />
http://www.wikilovesmonuments.eu/</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024