čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Festival Za poklady Broumovska představil v Polici nad Metují polské interprety

POLICE NAD METUJÍ: Dvě stě padesát čtyři posluchačů si ve sváteční sobotu 6. července přišlo vyslechnout druhý koncert festivalu Za poklady Broumovska.  Ten se konal v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

V horkém letním podvečeru měli návštěvníci možnost zaposlouchat se do českého a polského repertoáru v podání členů polských smyčcových orchestrů Inter>CAMERATA a Komorního orchestru Radom pod dirigentskou taktovkou Jana Jakuba Bokuna. Poprvé se letos na festivalu rozezněl  saxofon – v rukou polské saxofonistky Magdaleny Jakubske-Szymiec, v českých premiérách skladeb Łukasze Wośe. Na programu dále zaznělo Adagio pro smyčce Samuela Barbera a Sukova Serenáda pro smyčce. Saxofon dostane během léta prostor ještě dvakrát – spolu s akordeonem v Šonově, prostřednictvím rakouského Dua Aliada, a spolu s klarinetem v Teplicích nad Metují, v kostele Panny Marie Pomocné, během vystoupení sourozenců Bubregových, absolutních vítězů soutěže Concertino Praga.

„Druhý festivalový koncert byl mimořádný uvedením dvou českých premiér a přesahem do Polska, k našim sousedům. Koncert nahrával zkušený tým Českého rozhlasu Vltava, posluchači si tak budou moci koncert připomenout ze záznamu. Naše díky putují za našimi festivalovými návštěvníky, kteří tentokrát do festivalových kasiček přispěli dobrovolným vstupným ve výši 18444 korun,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Pozvánka na 3. koncert festivalu / 13. července, Martínkovice

Třetí festivalový koncert zavede posluchače do martínkovického kostela sv. Jiří a Martina, kde se představí vítězové Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa 2019 Jan Schulmeister a francouzský klavírista Arthur Coatalen s následujícím programem:

 

Jan Schulmeister / Program:

Sergej Rachmaninov: Preludium op. 32 č. 10 h moll

Fryderyk Chopin: Preludia op. 28 č. 1 C dur, č. 3 G dur, č. 10 cis moll, č. 20 c moll

Franz Liszt: Uherská rapsodie č. 13
 

Arthur Coatalen / Program:

F. Liszt: Transcendenální etuda č. 2 a moll molto vivace 

J. Brahms: 6 Klavírních kusů op. 118

F. Chopin: Scherzo č. 4 E dur op. 54

Nad 14. ročníkem festivalu převzali záštitu: Ministerstvo kultury ČR, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj. Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing,  Kasper KOVO, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou Královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, Rakouské kulturní fórum, Polské velvyslanectví v Praze,  P-Transport,  Petrof, Penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Mediálními partnery 14. ročníku festivalu jsou Harmonie, Opera+, Klasikaplus.cz, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, PROPAMÁTKY, Týdeník Rozhlas, scéna.cz a Naše Broumovsko. Aktuální informace naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024