sobota
21. července 2018
Svátek slaví: VítězslavFestival porozumění a tolerance

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

ROKYTNICE NAD JIZEROU: Festival SpringFest, kterému poskytuje Místní kultura mediální podporu, má podtitul Pod jedním nebem. Pořádají ho mladí věřící nadšenci s myšlenkou hledání tolerance a spolupráce mezi lidmi vyznávajícími rozdílný pohled na svět.

„Většina mladých věřících lidí se pravidelně schází na různých akcích, nebo na tzv. spolču v dané oblasti, a právě tito mladí z našeho regionu mi pomáhají akci pořádat,“ říká zodpovědný mluvčí festivalu Jiří Jína a dodává: „No a každý z nás máme spoustu ´nevěřících´ kamarádů, ať spolužáků, nebo jen přátel, kterým nabízíme možnost podílet se na opravdovém festivalu. Nejsme žádná organizace, ale od letoška nás zaštiťuje město společně s farností Rokytnice nad Jizerou. A nejvíce nás spojuju ta hudba.“

Jiřího Jíny se ptáme dál:

Můžete, prosím, popsat vznik a vývoj festivalu?

Začínal jsem v šestnácti letech a z myšlenky udělat festival byli samozřejmě přátelé nadšení, ale zároveň mi nevěřili, že to dotáhneme do konce. Ani jsme tenkrát neuvažovali o nějakém projektu spolupráce lidí jiného vyznání.
Pustili jsme se do toho společně, aniž bychom si uvědomili, co nového tvoříme. Troufám si říci, že vše šlo přirozeně. Je přece praktické dělat akci, která je určená více skupinám lidí. První ročník byl překvapivě úspěšný ze všech stran. A po něm jsme si řekli, že musíme pokračovat v tom, co jsme udělali. Zorganizovali jsme akci, kde bok po boku hráli, tančili i debatovali lidé úplně jiných životních hodnot.

Letos se jedná už o čtvrtý v pořadí, koná se vždy na jednom místě?

SpringFest se konal třikrát ve Vysokém nad Jizerou a nyní bude poprvé v Rokytnici nad Jizerou.

Vstupné na festival není nijak vysoké…

Finančně nás podporují farnost, diecéze i kraj. Město ještě není potvrzené, ale jisté je, že nám pomáhá dostatečně technicky i prací. Požádali jsme také o další granty, ale o ne/úspěchu se dozvím na poslední chvíli. Mnoho kapel hraje za minimum, za což jsme jim velmi vděční.

Je něčím podmíněná účast jednotlivých kapel na festivalu a jak jejich výběr probíhá?

Účast je podmíněná jistě tím, že kapela musí mít zájem podpořit myšlenku akce. A poté má možnost se během festivalu k myšlence ústně vyjádřit. Letos očekáváme ideální headlinery – Jaksi Taksi vydalo CD, které se problematikou hledání smyslu žvota zabývá, a Traband – jejich písně snad každý zná.
Výběr je na domluvě v přípravném týmu akce.

A jaký doprovodný program a hosty mohou čekat účastníci letošního ročníku festivalu?

Prozatím máme připraveny tradiční soutěž o paragliding, okružní jízdy lanovou dráhou, lanové centrum, výstavy maleb, kreseb a fotografií. Dále prozradím ještě nepotvrzené (ale z větší části ano), že na akci by měl být stroj na výrobu placek, každý se může vyfotit (třeba s nějakou hvězdou) a za chvilku si odnese vlastní placku.
Hostů máme prozatím pět: Projekt studenta designu Martina Marka – neprozradím víc než spojení hudby, zvuku, obrazu a živého herectví. Mnich Jan Rajlich bude mít besedu na téma: „Bůh, už vyřízená kapitola?“ Určitě také doporučím poslechnout si sestru Marii Immaculatu, která již mnoho let pracuje mezi narkomany. Dále Tomáš Řehák pohovoří o významu partnerství a manželství. To je hodně dnes opomíjeno. A Beseda Stage bude zakončena povídáním o české hudební scéně se štábem televize Noe.

Kromě samotných organizátorů, pomáhají další dobrovolníci?

Samozřemě nám pomáhá nesčetné množství přátel, ať už je to v oblasti občerstvení, ochrany, techniky nebo zdraví.

Chcete vyslovit závěrem nějaké poselství?

Jeden kamarád mi kdysi řekl motto, které by SpringFest mohl mít: „Hudbou k porozumění.“ A má pravdu.

Festival se bude konat 14. května 2011. Vstupenky jsou opět v předprodeji za 110 Kč od února 2011. Seznam prodejen nebo formulář pro objednávku vstupenek najdete na webu akce: www.springfest.cz.

Mohlo by vás také zajímat...