středa
26. října 2016
Svátek slaví: Erik
Návštěvník se doslova vžije do slavné bitvy u SlavkovaExpozice "Napoleon - Austerlitz" otevřena denně o letních prázdninách

Autor článku: 
Mgr. Radek Žák

SLAVKOV: Bitva u Slavkova, neboli bitva tří císařů z roku 1805, je považována za největší vítězství Napoleona Bonaparte. Francouzský císař v ní ukázal svoji taktickou genialitu a dokázal porazit početnějšího soupeře ve výhodnějším postavení.

Expozice Napoleon – Austerlitz, nově otevřená ve Slavkově u Brna, se právě této věhlasné bitvě věnuje. Expozice se nachází v prostorách bývalých, nově renovovaných koníren na nádvoří slavkovského zámku. Konírny, tvořené dvěma propojenými budovami, skýtají pro rozsáhlou expozici ideální prostředí. Jedná se o architektonicky zajímavé a prostorově živé dílo, které umožňuje neotřelé a nápadité řešení samotné expozice.
V samotné expozici si návštěvníci mohou prohlédnout desítky originálních, zajímavě naaranžovaných exponátů (pušky, pistole, šavle, bubny, kyrysy, patrontašky a další), z nichž některé jsou unikáty, které doposud nebyly nikdy vystaveny. S vojenskou historií se návštěvník dále seznámí díky detailním replikám dobových uniforem řadových vojáků i důstojníků období napoleonských válek. Nejlákavější součástí expozice je rozsáhlé dioráma, tedy jakýsi model, který má imitovat reálnou situaci na bitevním poli, které je dokresleno působivou projekcí promítanou na pozadí. Díky němu se návštěvník vžije do role řadového vojáka přímo v bitvě u Slavkova, zúčastní se útoku jezdectva, nebo se stane svědkem chirurgického zákroku po bitvě. Další část expozice má interaktivní charakter – návštěvníci si mohou vyzkoušet nabíjení dobové křesadlové pušky a pistole s přesnou instruktáží, nebo si potěžkat šavle a palaše. Promítání v interaktivní části má za úkol seznámit návštěvníka s obtížným životem, který vedli vojáci počátku 19. století a poznat.

Expozice následuje moderní evropské trendy ve výstavnictví, návštěvníkům jsou proto k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk).

Multimediální a moderní expozice Napoleon – Austerlitz svojí existencí přispívá k upomínce na jednu z největších bitev napoleonských válek. Historické skutečnosti podává poutavě a populární formou, ale bez zbytečného patosu a odborně. Své si zde najdou děti i rodiče, odborná i laická veřejnost. Navštivte nás a poznejte svět napoleonských válek a bitvy u Slavkova!

O kvalitách expozice se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči a uši, neboť od 1. června 2013 expozice zahájila plný provoz. Můžete zhlédnout desítky originálních exponátů, vžít se do role vojáka díky působivé projekci, nebo si vyzkoušet věrné repliky dobových zbraní.

Otevírací doba expozice „Napoleon Austerlitz“ v roce 2013 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz, tedy:

Květen (od 15.5.) a září: úterý až neděle 9.00 – 17.00hod.
Červen, červenec a srpen: denně 9.00 – 17.00hod.
Říjen, listopad: úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.): úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.

Vstupné do expozice „Napoleon – Austerlitz“:
Dospělí 110Kč
Důchodci 70Kč
Děti, studenti, ZTP 50Kč
Rodinné (2 dospělí + 2 – 4 děti) 270Kč

Mohlo by vás také zajímat...

MOKRÉ: Dne 3. 11. 2016 od 15 h proběhne vyhodnocení Soutěže zpravodajů Rychnovska 2015. Akci, která se koná v Mokrém, ve Společenském klubu (čp 88), moderuje herec a recitátor Jaroslav Brendl.  Podrobnosti najdete v přiložených souborech. 

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.10.2016

SEDLČANY: Koncertní sál sedlčanského Kulturního domu Josefa Suka patří v těchto dnech obrazům malíře z Podblanicka, Josefa Burkharda. „Podle mých záznamů vystavuji v Sedlčanech již počtvrté, naposledy to bylo v roce 2013. Na Sedlčany vždy vzpomínám jen v dobrém. Kdybych si měl dát všechny výstavy do nějakého žebříčku, tak ty v Kulturním domě Josefa Suka by určitě byly na předním místě,“ uvádí malíř.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
26.10.2016

JABOLNEC NAD NISOU: Přehlídka Tanec, tanec… 2016 se v Jablonci  uskuteční ve dnech 27. – 30. října 2016. V Městském divadle a v Eurocentru přivítají organizátoři vybrané tanečníky z Čech i hvězdné hosty ze zahraničí. Jablonec nad Nisou se v letošním roce proměňuje v Město tance počtrnácté. Počtvrté bude udělováno prestižní ocenění Magistrátu města Jablonce nad Nisou Cena Města tance, spojená s rezidenčním pobytem oceněné skupiny.

 

Celá ČR, Liberecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.10.2016

PRAHA: Slavnostním předáním osvědčení čerstvým absolventům z rukou generální ředitelky NPÚ Nadi Goryzckové skončil další ročník kursů památkové obnovy pro řemeslníky. Cílem kursu je navrátit tradiční řemeslné techniky a postupy při obnově památek a proškolit zkušené pracovníky z praxe v jejich používání. Čtyřicítka řemeslníků především z kraje Vysočina si na slavnostním shromáždění v historických prostorách Zahrad pod Pražským hradem převzala osvědčení o absolvováníspecializovaného kursu památkové obnovy, který organizuje již třetím rokem územní odborné pracoviště NPÚ v Telči.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Kraj Vysočina
Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.10.2016