Expozice "Napoleon - Austerlitz" otevřena denně o letních prázdninách

Autor: Mgr. Radek Žák
Návštěvník se doslova vžije do slavné bitvy u Slavkova
Návštěvník se doslova vžije do slavné bitvy u Slavkova

SLAVKOV: Bitva u Slavkova, neboli bitva tří císařů z roku 1805, je považována za největší vítězství Napoleona Bonaparte. Francouzský císař v ní ukázal svoji taktickou genialitu a dokázal porazit početnějšího soupeře ve výhodnějším postavení.

Expozice Napoleon – Austerlitz, nově otevřená ve Slavkově u Brna, se právě této věhlasné bitvě věnuje. Expozice se nachází v prostorách bývalých, nově renovovaných koníren na nádvoří slavkovského zámku. Konírny, tvořené dvěma propojenými budovami, skýtají pro rozsáhlou expozici ideální prostředí. Jedná se o architektonicky zajímavé a prostorově živé dílo, které umožňuje neotřelé a nápadité řešení samotné expozice.
V samotné expozici si návštěvníci mohou prohlédnout desítky originálních, zajímavě naaranžovaných exponátů (pušky, pistole, šavle, bubny, kyrysy, patrontašky a další), z nichž některé jsou unikáty, které doposud nebyly nikdy vystaveny. S vojenskou historií se návštěvník dále seznámí díky detailním replikám dobových uniforem řadových vojáků i důstojníků období napoleonských válek. Nejlákavější součástí expozice je rozsáhlé dioráma, tedy jakýsi model, který má imitovat reálnou situaci na bitevním poli, které je dokresleno působivou projekcí promítanou na pozadí. Díky němu se návštěvník vžije do role řadového vojáka přímo v bitvě u Slavkova, zúčastní se útoku jezdectva, nebo se stane svědkem chirurgického zákroku po bitvě. Další část expozice má interaktivní charakter – návštěvníci si mohou vyzkoušet nabíjení dobové křesadlové pušky a pistole s přesnou instruktáží, nebo si potěžkat šavle a palaše. Promítání v interaktivní části má za úkol seznámit návštěvníka s obtížným životem, který vedli vojáci počátku 19. století a poznat.

Expozice následuje moderní evropské trendy ve výstavnictví, návštěvníkům jsou proto k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk).

Multimediální a moderní expozice Napoleon – Austerlitz svojí existencí přispívá k upomínce na jednu z největších bitev napoleonských válek. Historické skutečnosti podává poutavě a populární formou, ale bez zbytečného patosu a odborně. Své si zde najdou děti i rodiče, odborná i laická veřejnost. Navštivte nás a poznejte svět napoleonských válek a bitvy u Slavkova!

O kvalitách expozice se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči a uši, neboť od 1. června 2013 expozice zahájila plný provoz. Můžete zhlédnout desítky originálních exponátů, vžít se do role vojáka díky působivé projekci, nebo si vyzkoušet věrné repliky dobových zbraní.

Otevírací doba expozice „Napoleon Austerlitz“ v roce 2013 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz, tedy:

Květen (od 15.5.) a září: úterý až neděle 9.00 – 17.00hod.
Červen, červenec a srpen: denně 9.00 – 17.00hod.
Říjen, listopad: úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.): úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.

Vstupné do expozice „Napoleon – Austerlitz“:
Dospělí 110Kč
Důchodci 70Kč
Děti, studenti, ZTP 50Kč
Rodinné (2 dospělí + 2 – 4 děti) 270Kč

Facebook
Článek vložil Zamek Slavkov -... dne: 11. Červenec 2013 - 8:39
Zařazeno v kategoriích:

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Zajímá nás Váš názor

Sdělte nám Vaše zážitky z návštěvy této expozice, nebo pokud se tam chystáte, co od toho očekáváte?

Budeme rádi za Vaše postřehy.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Co se děje
ČESKÝ KRUMLOV: Po několikaleté revitalizaci se v Českém Krumlově 28. listopadu 2015 pro návštěvníky prvně v historii otevřel rozsáhlý soubor klášterních budov.
30.11.2015
PRAHA: Souborná výstava studentů ateliéru Malování kreslení proběhne v krásných prostorách kavárny Velryba. Součástí slavnostní vernisáže bude benefiční aukce uměleckých děl pro Dřevčický park – domov seniorů, který poskytuje celodenní péči seniorům postiženým Alzhaimerovou chorobou.
30.11.2015
RUMBURK: V sobotu 28. listopadu 2015 proběhlo v Loretě Rumburk Zahájení adventu 2015. Do barokní sakrální památky si našlo cestu 297 návštěvníků. V ambitu Lorety byla k vidění nová výstava dětských betlémů a výstava Má vlast cestami proměn, v kostele sv. Vavřince pak klášterní betlém.
30.11.2015
TELČ: 12. listopadu 2015 zahájily kursy vzdělávacího programu Řemeslná obnova historických staveb, které potrvají jeden rok. Po úspěšném loňském zkušebním ročníku spustil Národní památkový ústav tento projekt na pracovišti v Telči i letos.
30.11.2015
ČR: Poprvé ve více než stoleté historii skautingu navštíví Česko nejvyšší skautský světový představitel- skautský náčelníka João Armando Gonçalvese.
27.11.2015
RUMBURK: V kostele sv. Vavřince v Rumburku je od začátku adventu k vidění klášterní betlém. Jeho příprava skončila postavením figurek. Jesličky vyřezané těmi nejlepšími řezbáři Šluknovska pochází z roku 1922.
27.11.2015
PLZEŇSKÝ KRAJ: Ve třech kategoriích ceny pro vítěze získaly kroniky obcí Koryta (Plzeň-sever), Žihle a kronika města Starý Plzenec. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 24. listopadu 2015 v Měšťanské besedě v Plzni.
27.11.2015
NYMBURK: V úterý 24. listopadu se na malé scéně Hálkova divadla v Nymburce uskutečnil literární večer prvního ročníku Ceny Františka Hrubína. Jeho pořadatelem byli Klub pražských spisovatelů, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a město Nymburk.
27.11.2015
PARDUBICE: Správní rada obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl se tento týden sešla na Pardubickém kraji. Její členové vyhodnotili plnění rozpočtu letošního roku. Ten byl zejména díky podstatnému zvýšení dotace Ministerstva kultury naplněn podle plánu.
27.11.2015

Editorial

Ne, že by festivalová sezona úplně skončila, ale největší vlna letních festivalů je pro letošek pryč. Po uplynulé sezoně se chci zmínit o tom, co mě během ní napadlo a sice, co pro město či obec může festival znamenat. Ve velkých městech nový festival jen rozšíří nabídku, jsou ale takové lokality, kde se žádná jiná kulturní akce nekoná a festival může obec zviditelnit.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden