Expozice "Napoleon - Austerlitz" otevřena denně o letních prázdninách

Autor: Mgr. Radek Žák
Návštěvník se doslova vžije do slavné bitvy u Slavkova
Návštěvník se doslova vžije do slavné bitvy u Slavkova

SLAVKOV: Bitva u Slavkova, neboli bitva tří císařů z roku 1805, je považována za největší vítězství Napoleona Bonaparte. Francouzský císař v ní ukázal svoji taktickou genialitu a dokázal porazit početnějšího soupeře ve výhodnějším postavení.

Expozice Napoleon – Austerlitz, nově otevřená ve Slavkově u Brna, se právě této věhlasné bitvě věnuje. Expozice se nachází v prostorách bývalých, nově renovovaných koníren na nádvoří slavkovského zámku. Konírny, tvořené dvěma propojenými budovami, skýtají pro rozsáhlou expozici ideální prostředí. Jedná se o architektonicky zajímavé a prostorově živé dílo, které umožňuje neotřelé a nápadité řešení samotné expozice.
V samotné expozici si návštěvníci mohou prohlédnout desítky originálních, zajímavě naaranžovaných exponátů (pušky, pistole, šavle, bubny, kyrysy, patrontašky a další), z nichž některé jsou unikáty, které doposud nebyly nikdy vystaveny. S vojenskou historií se návštěvník dále seznámí díky detailním replikám dobových uniforem řadových vojáků i důstojníků období napoleonských válek. Nejlákavější součástí expozice je rozsáhlé dioráma, tedy jakýsi model, který má imitovat reálnou situaci na bitevním poli, které je dokresleno působivou projekcí promítanou na pozadí. Díky němu se návštěvník vžije do role řadového vojáka přímo v bitvě u Slavkova, zúčastní se útoku jezdectva, nebo se stane svědkem chirurgického zákroku po bitvě. Další část expozice má interaktivní charakter – návštěvníci si mohou vyzkoušet nabíjení dobové křesadlové pušky a pistole s přesnou instruktáží, nebo si potěžkat šavle a palaše. Promítání v interaktivní části má za úkol seznámit návštěvníka s obtížným životem, který vedli vojáci počátku 19. století a poznat.

Expozice následuje moderní evropské trendy ve výstavnictví, návštěvníkům jsou proto k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk).

Multimediální a moderní expozice Napoleon – Austerlitz svojí existencí přispívá k upomínce na jednu z největších bitev napoleonských válek. Historické skutečnosti podává poutavě a populární formou, ale bez zbytečného patosu a odborně. Své si zde najdou děti i rodiče, odborná i laická veřejnost. Navštivte nás a poznejte svět napoleonských válek a bitvy u Slavkova!

O kvalitách expozice se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči a uši, neboť od 1. června 2013 expozice zahájila plný provoz. Můžete zhlédnout desítky originálních exponátů, vžít se do role vojáka díky působivé projekci, nebo si vyzkoušet věrné repliky dobových zbraní.

Otevírací doba expozice „Napoleon Austerlitz“ v roce 2013 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz, tedy:

Květen (od 15.5.) a září: úterý až neděle 9.00 – 17.00hod.
Červen, červenec a srpen: denně 9.00 – 17.00hod.
Říjen, listopad: úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.): úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.

Vstupné do expozice „Napoleon – Austerlitz“:
Dospělí 110Kč
Důchodci 70Kč
Děti, studenti, ZTP 50Kč
Rodinné (2 dospělí + 2 – 4 děti) 270Kč

Článek vložil Zamek Slavkov -... dne: 11. Červenec 2013 - 8:39
Zařazeno v kategoriích:

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Zajímá nás Váš názor

Sdělte nám Vaše zážitky z návštěvy této expozice, nebo pokud se tam chystáte, co od toho očekáváte?

Budeme rádi za Vaše postřehy.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Co se děje
PRAHA: Seminář, který pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu), útvar KaM, je určen pracovníkům příspěvkových organizací zřizovaných státem, ÚSC a pracovníkům obecních, městských a krajských úřadů, zástupcům NNO a dalším zájemcům.
28.1.2015
CHYŇAVA: Nejen milovníkům cestování bude v pátek 6. února patřit Dělnický dům v Chyňavě na Berounsku. Od 18 hodin zde budou besedovat cestovatelé Yvonna Fričová a Pavel Frič, jehož dědeček byl slavný botanik, cestovatel a etnograf A. V. Frič.
28.1.2015
BLAŽEJOVICE: Omnium z.s. ve spolupráci s Ústavem památkové péče FA ČVUT zve na seminář Proměny historické architektury venkova – Perspektivy regenerace a konverze využití historických hospodářských a obytných objektů venkova.
28.1.2015
LIBEREC: Úchvatná replika historické lodi z druhé poloviny 18. století s poetickým názvem La Grace již čtyři roky brázdí vody moří a oceánů celého světa pod vedením kapitána Pepy Dvorského. Tato kráska dlouhá více než 32 metrů za dobu své existence zažila mnohé.
28.1.2015
NYMBURK: Ve čtvrtek 12. února se v Obecním domě v Nymburce uskuteční pro veřejnost přednáška architekta Jana Šépky o jeho tvorbě. Spolu s architektem Osamu Okamurou představí novou knihu nazvanou Jak se dělá město. Zároveň zahájí výstava studentských prací Vize pro Nymburk.
28.1.2015
ČR: Do dalšího ročníku vstupuje svým úvodním číslem vlastivědný a národopisný časopis slováckého regionu Malovaný kraj. Dvouměsíčník se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.
28.1.2015
PRAHA: Ve Výstavní síni Senátu je do 22. února 2015 k vidění výstava Magie skla, která přibližuje veřejnosti tvorbu sklárny Beránek ve Škrdlovicích. Východočeské muzeum v Pardubicích využilo vzácnou příležitost představit bohatství svých sbírek v Senátu ČR pod záštitou místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horské.
28.1.2015
BOHUMÍN: „Paní měla platit 27 korun, ale podávala mi v drobných 26 Kč a knoflík, že korunu už žádnou další nemá, tak jestli ji to tak přijmu nebo ne, že knoflík je pro štěstí, a to je vzácnější než peníze,“ popisovala pondělní příhodu knihovnice Andrea Buglová s tím, že platbu přijala a knoflík vyměnila za svou korunu.
28.1.2015
ČR: Vláda dnes bude rozhodovat o možnosti nově ohodnotit osoby za podporu české kultury a rozvoj kulturních, etických a duchovních hodnot ve společnosti. Pokud návrh schválí, první ocenění by se mohla předávat už 27. února 2015 v rámci mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel.
28.1.2015

Editorial

Způsobů, jak opatřit peníze na ziskový i neziskový projekt, je více. Ovšem řekněme si, že Ti, kteří to dokázali, se museli obrnit trpělivostí a potřebovali disponovat časem; obcházet radnice, sponzory a ucházet se o nejrůznější dotace, vydá na jeden pracovní úvazek. Pořadatelé (nositelé projektu) často musí počítat s tím, že náklady zaplatí ze svého.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden