pondělí
24. října 2016
Svátek slaví: Nina
© Logo Středočeského krajeEvropské fondy by měly podpořit kulturní projekty v Hradeníně, Kouřimi a Lánech

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní se v pondělí 8. února podrobněji zabývali projekty v oblasti kultury, které by měly být uskutečněny s využitím zdrojů Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Autor článku: 
Ing. Nicole Mertinová

„V současné době probíhají přípravné práce na depozitáři pro Středočeskou vědeckou knihovnu a depozitáři pro Muzeum Českého krasu v Berouně.  Dnes jsme probrali další tři projekty, kterými se chceme zabývat. A to rekonstrukcí tvrze v Hradeníně, kde by měly vzniknout expozice i depozitář, druhou etapou dostavby skanzenu v Kouřimi a novou expozicí T. G. Masaryka, která by měla být připravena při 100. výročí vzniku Československa,“ shrnul projekty radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Rekonstrukce tvrze v Hradeníně řeší celkovou obnovu areálu, který se skládá z vlastní tvrze, obytného domu z 19. století a stodoly. Ve tvrzi a obytném domě budou vybudovány expozice o životním stylu drobné šlechty na venkově ve středověku a raném novověku, a o životě statkářských rodin na Kolínsku v 19. století. Bývalá stodola bude upravena na centrální depozitář Regionálního muzea v Kolíně s restaurátorskou dílnou. „Odhad ceny stavebních prací, zřízení centrálního depozitáře a vybudování expozic v areálu tvrze v Hradeníně dosahuje částky 59 milionů korun bez DPH,“ sdělil středočeský hejtman Miloš Petera.

Dostavba muzea lidových staveb v Kouřimi II. etapa je zaměřena na významné rozšíření expozice památek venkovské architektury, která přispěje ke koncepční transformaci muzea na „Muzeum české vesnice“, včetně zvýšení a zdokonalení nabídky služeb pro návštěvníky. „V rámci této etapy by mělo být postaveno třináct památek tradiční venkovské architektury, které představuje areál kostela se zvonicí a márnicí, dům vrchnostenské správy, větrný mlýn, čtyři obytné domy zemědělských usedlostí, dvě hospodářské budovy, domek s vesnickým obchodem a výklenková kaplička,“ přiblížil radní Štefek. Celek doplní vstupní budova do areálu muzea, která poskytne nezbytné zázemí provozu expozice a rozšíří nabídku služeb pro návštěvníky. Všechny památkové objekty budou vybaveny interiérovými expozicemi.  Odhad ceny stavebních prací a vybudování expozic v druhé etapě dostavby Muzea lidových staveb v Kouřimi dosahuje částky 99,5 milionu bez DPH.

Expozice s názvem „Odkaz T. G. Masaryka – 100 let Československa“ nově prezentuje osobnost T. G. Masaryka v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech a obohacuje stávající expozice o interaktivní a multimediální prvky včetně audioprůvodce. Rámcový rozpočet činí 4 miliony korun bez DPH. „Projekty by mohly být realizovány v rámci Integrovaného operačního programu a žádosti do výzvy by měly být podány do konce července 2016. Spolufinancování kraje je ve výši 10 %, 5 % jde ze státního rozpočtu a 85 % z EU,“ doplnil hejtman Petera.

 

Mohlo by vás také zajímat...

RAJHRAD: Každoroční slavnostní odpoledne, pořádané na počest vzniku Československa, se v Památníku písemnictví na Moravě uskuteční v úterý 25. října 2016 od 15 h. Jak se již stalo tradicí, zástupce Jihomoravského kraje při této příležitosti otevře nový ročník literární soutěže Skrytá paměť Moravy. Radní Jiří Němec představí téma XI. ročníku, které mohou v letošním školním roce žáci a studenti od 12 do 19 let zpracovat a zapojit se do nejvýznamnějšího tuzemského měření dovednosti mladých literátů.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
24.10.2016

PRAHA: Malostranský hřbitov jako fascinující průsečík dějin umění, kultury, aristokracie i podnikání představí výstava Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památkyOtevřena bude od 24. října do 27. listopadu v pražské Galerii Portheimka.  Pozoruhodný příběh hřbitova doprovodí poprvé vystavené fotografie a také ukázky funerálních plastik významných sochařů, které toto místo zdobí.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Pozvánky na akce, Co se děje
24.10.2016

ČR: Festival nového divadla Malá inventura vypisuje otevřenou výzvu pro projekty do programové sekce Tažní ptáci – tedy projekty bez trvalého institucionálního zázemí (nejsou rezidenty domovské scény, nejsou zastupovány produkčním domem).  Výzva na podávání žádsotí se chýlí ke konci. UZÁVĚRKA JE 31. 10. 2016

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
24.10.2016

JIHLAVA: 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se koná ve dnech 25. - 30. 10. 2016. Jen o několik dnů později se otevřou americké volební místnosti. U příležitosti nejvyhrocenější prezidentské kampaně v historii USA připravil ji.hlavský festival speciální programovou sekci Slon, nebo osel zkoumající proměny amerického volebního cirkusu od 60. let do současnosti. 

Kraj Vysočina
Soutěže a festivaly
Co se děje
24.10.2016