čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ilustrační snímek k filmu Kdo je kdo v mykologii
© Foto: archiv ČT



Dva herci a plíseň. Oscarový snímek v premiéře na ČT art.

ČR-LOS ANGELES: Režisérka Marie Dvořáková převezme ve čtvrtek 12. října v Los Angeles Cenu Americké filmové akademie. V kategorii hraných studentských filmů si nejvyšší ocenění odnese její animovaný snímek Kdo je kdo v mykologii. Diváci ČT art jej uvidí v premiéře již dnes ve 21:40 h na ČT art.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Po vyhlášení nominací se o film začaly zajímat i festivaly, naposledy se promítal na prestižním Telluride v Coloradu a teď ho uvidí publikum ve Španělsku či Litvě,“  říká režisérka Marie Dvořáková. Koprodukční snímek České televize Kdo je kdo v mykologii se automaticky dostal i do širšího výběru na Oskara v kategorii krátkometrážních filmů.

Kdo je kdo v mykologii vypráví o mladém hudebníkovi, kterému se na chvíli obrátí život vzhůru nohama, když se po koncertě na tanečním večírku ocitne v podivném pokoji mladé dívky, kde se hroutí stará knihovna a plesnivé skvrny na zdech proměňují své tvary a lákají ho blíže poznat krásu ženského těla a svět erotiky. „Chtěla jsem odvyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit. Chtěla jsem, aby se publikum ponořilo vizuálně i intelektuálně do světa, který se dá zažít pouze prostřednictvím klasického filmového triku a iluze,“  vysvětluje Marie Dvořáková.

S obsazením patnáctiminutového snímku pomáhali i vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Role trombonisty se ujal americký herec Joel Brady, který hrál například ve třetím pokračování filmu Muži v černém, dívku v nesnázích ztvárnila Johanka Schmidtmajerová a třetí roli a čestné uvedení v titulcích získal Penicillium vulpinum, plíseň rozrůstající se po stěnách pokoje plného záhad, kde se děj odehrává.

Studentské Oskary se udělují od roku 1972 a v minulosti cenu získalo několik slavných režisérů, například Robert Zemeckis nebo Spike Lee. Z českých tvůrců si cenu odnesl Jan Svěrák za film Ropáci.

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024