pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána



Dokumenty k soudům OSTRAVSKÝCH ŽIDŮ ON-LINE

Autor článku: 
luk

<p>PRAHA: Židovské muzeum v Praze zveřejňuje k 70. výročí židovských transportů z Ostravy do Terezína on-line sbírku osobních a rodinných dokumentů, které přibližují každodenní život ostravských Židů před druhou světovou válkou, jejich osudy během holocaustu i příběhy těch, kteří jej přežili.</p> <p>Zhruba dva tisíce dopisů, fotografií a úředních dokumentů budou veřejnosti zpřístupněny v novém virtuálním katalogu sbírek Židovského muzea na adrese http://collections.jewishmuseum.cz/.</p> <p>Součástí katalogu sbírek bude také on-line výstava založená na unikátní korespondenci rodiny Goldbergů, která byla holocaustem rozdělena: zatímco třem bratrům – Oskarovi, Mosesovi a Norbertovi – se v roce 1939 podařilo uprchnout do Velké Británie, zůstali jejich rodiče a sestry s dětmi v okupované Evropě, kde zahynuli. Jejich dopisy, plné smutku z odloučení a touhy po opětovném setkání celé rodiny, působivě ilustrují, jak obtížná byla pro židovské obyvatele protektorátu snaha uniknout přes bariéru víz, povolení a zavřených hranic do svobodného světa.</p> <p>Sbírka dokumentů je výsledkem několikaleté činnosti dobrovolníků při Kingstonské synagoze v jihozápadním Londýně, která dostala do užívání svitek tóry pocházející z předválečné Ostravy. Rozsáhlý soubor těchto svitků, v době okupace zabavených a svezených do pražského židovského muzea, byl v 60. letech 20. století komunistickým státem muzeu odejmut a prodán do Velké Británie, odkud jej nadace The Czech Memorial Scrolls Trust zapůjčuje synagogálním sborům po celém světě.</p> <p>Ostravská skupina v Kingstonu začala pod vedením pana Davida Lawsona pracovat v roce 2006. Kromě dokumentace osudů ostravských Židů si za cíl vytkla i oživit památku na ně. Postupně tak kolem sebe vytvořila virtuální, po celém světě rozptýlenou komunitu bývalých židovských Ostraváků, kterým pomáhá znovu najít vztah k rodnému městu jich samotných, jejich rodičů či prarodičů.</p> <p>Židovské muzeum v Praze se před dvěma lety do aktivit ostravské skupiny v Kingstonu zapojilo a v rámci společného projektu zajistilo katalogizaci, digitalizaci a publikaci této ojedinělé sbírky.</p> <p>Projekt bude představen v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea (Maiselova 15, 3. patro) 10. září v 18 hod. Svou účast v diskusi za moderace Petra Broda přislíbili pánové Norbert Goldberg a David Lawson, paní Libuše Salomonovičová, která dokumentuje osudy ostravských židovských rodin, a za Židovské muzeum v Praze Michal Frankl.</p> <p>Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu<br />
Maiselova 15, Praha 1</p> <p>Více informací:<br />
Jana Havlíková<br />
Tel. 222 749 281; 603 867 285<br />
E-mail: jana.havlikova@jewishmuseum.cz<br />
www.jewishmuseum.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024