středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
logo soutěže
© zdroj: Czech Film Commission



Do Zlínského kraje míří titul Film Friendly 2018

ZLÍNSKÝ KRAJ: Vstřícné filmové obce, filmařům naklonění zástupci města i kraje, granty na podporu audiovizuální produkce, filmové burzy, zapojení místních studentů do natáčení – to je jen částečný výčet počinů, které rozhodly o vítězi soutěže Film Friendly 2018. Tím se stává Zlín Film Office a potažmo celý Zlínský kraj. Ocenění si zástupci vítězné kanceláře převezmou v průběhu 54. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Autor článku: 
TZ/ika

V soutěži, kterou každoročně pořád Czech Film Commission (Státní fond kinematografie) a Česká lokační unie, získala ocenění pro region místní filmová kancelář Zlín Film Office. Zlínský kraj a jeho kancelář se tak staly za rok 2018 pro filmaře nejlépe spolupracujícím subjektem v ČR. Definitivně se tak splnil společný cíl – vrátit Zlínský kraj na mapu filmového průmyslu.

Zlínský kraj zahájil návrat na mapu filmařských destinací zhruba před třemi lety. 1. prosince 2016 začala fungovat tamní filmová kancelář. Zlín Film Office je dnes prvním kontaktním bodem pro filmaře přicházející do kraje a zároveň užitečným prostředníkem mezi produkcemi a regionem. Kancelář poskytuje štábům servis za podpory Zlínského kraje a řady měst a obcí.

„Na první pohled je patrné, jak jsou tady podpoře audiovizuální výroby všichni nakloněni, včetně těch nejdůležitějších – místních obyvatel. Je tomu tak i díky bezvadně propracované komunikační strategii zlínské filmové kanceláře.  A kdybychom měli jmenovat jediný projekt, který by mohl jít příkladem dalším krajům, jsou to tzv. Filmové obce. Jde o taková města a obce, které nabízejí filmařům zvýhodněné podmínky natáčení, například bezplatné zábory nebo pomoc se svozem odpadků. Na Zlínsku jich funguje již 19,“ říká Pavlína Žipková, vedoucí Czech Film Commission Státního fondu kinematografie. 

Soutěž Film Friendly upozorňuje na regiony a lokace, které aktivně spolupracují s filmaři a snaží se o co nejefektivnější využití natáčení pro dané místo. Cenu uděluje Czech Film Commission, letos společně s Českou lokační unií sdružující lokační manažery a skauty. „Díky značce Film Friendly producenti a lokační manažeři při plánování projektů vědí, kde mohou očekávat efektivní a rychlou spolupráci, a mohou se i proto rozhodnout natáčet právě tam,“ uvádí Luděk Herda z České lokační unie.

Výkonná ředitelka Zlín Film Office Magdaléna Hladká získání ceny komentuje: „Pro členy našeho týmu je Zlínský kraj srdeční záležitost. Co by nás tedy mohlo potěšit víc, než když pro něj získáme ve své oblasti nejvyšší možné ocenění? Titul Film Friendly vnímáme jako odměnu nejen pro nás, ale pro všechny osoby a instituce, které audiovizi v regionu podporují a pomáhají nám tak ze Zlínska vytvářet místo, kam se filmaři chtějí vracet.“ 

Zlín Film Office za necelé tři roky své existence již spolupracovala na řadě zajímavých projektů, např. s tvůrci celovečerních filmů TvMiniUni: Zloděj otázek, Hodinářův učeň, Zátopek, Poslední aristokratka, ale také seriálů Kriminálka 5.C nebo Strážmistr Topinka. „Byli jsme také u vzniku několika bakalářských a magisterských filmů nejen místních studentů, asistovali jsme při natáčení řady reklamních spotů, krátkých filmů a videoklipů,“ hodnotí Hladká, která při zahájení činnosti Zlín Film Office v roce 2016 mimo jiné uvedla, že dlouhodobým cílem filmové kanceláře je být do pěti let mezi třemi nejlépe hodnocenými filmovými regiony v Česku. „Hlásíme, že cíl je splněn. A dokonce s předstihem,“ dodává s úsměvem.

Více o soutěži Film Friendly: www.filmcommission.cz/cs/regions/film-friendly/

Zdroj: Magdaléna Hladká

www.zlinfilmoffice.cz

www.zlin-film.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024