středa
17. ledna 2018
Svátek slaví: Drahoslav
Foto: autorka textuDo knihovny za divadlem

Autor článku: 
Magdalena Gladišová

HRANICE: V místní části Drahotuše měly děti možnost seznámit se s knížkami neobvyklou formou, a sice prostřednictvím Knihovnické pohádky v podání divadelníka Romana Prokeše a jeho kolegyně Lady Šubíkové.

“Pohádka je určena především pro poslední ročníky mateřských škol a 1. až 2. třídu škol základních, tedy pro děti, které se s knihami teprve seznamují” říká Roman Prokeš, který před děti předstupuje jako Knihovník.
Nejde však jen o klasickou loutkovou pohádku, děti jsou do děje intenzivně zapojeny, pomáhají Knihovníkovi, hrají některé z rolí, jsou zároveň diváky i účinkujícími.
“Důležité je, aby se pohádka odehrávala v knihovně, mezi regály s knížkami,” tvrdí Roman Prokeš a vysvětluje: “Toto prostředí navodí zcela samozřejmě správnou atmosféru, ve které je snadné uvěřit, že z každé knížky, kterou otevřete, vyskočí nějaká postava.”
Pro knihovny je to možnost, jak přiblížit svět knih dětem také jinou formou, nespoléhat jen na běžné besedy o knihách. Při divadle si děti užijí spoustu legrace, protože Roman Prokeš to s nimi rozhodně umí.
“Naši žáci chodí do knihovny u nás pravidelně,” říká ředitelka školy v Drahotuších na Přerovsku Dagmar Pospíšilová. “Prvňáčci tady viděli Knihovnickou pohádku, druháčci pak absolvovali divadelní dílničku, při které si namalovali kulisy a sehráli pod vedením Romana Prokeše sami divadlo.”

Na Knihovnickou pohádku Roman Prokeš také navazuje například dílničkou, při které děti vyrábějí ruční papír. I ta je v knihovnách oblíbená. Důležité totiž je dětem ukázat, že i papírové knihy mají své kouzlo a fantazie při čtení knížek je mnohem víc, než počítačové hry.

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Český filmový a televizní svaz FITES odměnil nejzdařilejší počiny filmové a televizní tvorby za uplynulý rok a předal křišťálové trofeje. První letošní audiovizuální ceny TRILOBIT 2018 jsou uděleny.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.01.2018

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Ve středu dne 3. ledna 2018 se v prostorách Krajského úřadu v Českých Budějovicích, U Zimního stadionu 1952/2, uskutečnila vernisáž výstavy "Ochotník - herec z ochoty". Výstavu podpořil Krajský úřad Jihočeského kraje, a je přístupná veřejnosti v měsíci lednu 2018 v otevíracích hodinách úřadu. 

Jihočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
16.01.2018

PRAHA: Fenomenální americký skladatel, dirigent, klavírista, pedagog, filantrop, filozof, pacifista, televizní star, osobnost renesančních rozměrů s nekonvenčními názory a neuvěřitelným charismatem – to byl Leonard Bernstein (1918 – 1990), který otevřel novou cestu k vnímání hudby, trvaje na tom, že hudební umění nejen může, ale přímo musí hrát zásadní roli v životě všech lidí.

Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
16.01.2018

VLAŠIM: Města a obce slaví výročí svého vzniku většinou dle první dohledané písemné zmínky. A první písemný podklad o existenci Vlašimi pochází z roku 1318. Rok 2018 se tedy ponese v duchu oslav tohoto úctyhodného jubilea. Byl proto založen Spolek pro stavbu sochy Jana Očka z Vlašimi, z. s., s cílem postavit sochu možná nejvýznamnějšího rodáka města Jana Očka z Vlašimi, prvního českého kardinála, pražského arcibiskupa, rádce a důvěrníka Karla IV.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.01.2018