sobota
20. října 2018
Svátek slaví: Vendelín
Foto: autorka textuDo knihovny za divadlem

Autor článku: 
Magdalena Gladišová

HRANICE: V místní části Drahotuše měly děti možnost seznámit se s knížkami neobvyklou formou, a sice prostřednictvím Knihovnické pohádky v podání divadelníka Romana Prokeše a jeho kolegyně Lady Šubíkové.

“Pohádka je určena především pro poslední ročníky mateřských škol a 1. až 2. třídu škol základních, tedy pro děti, které se s knihami teprve seznamují” říká Roman Prokeš, který před děti předstupuje jako Knihovník.
Nejde však jen o klasickou loutkovou pohádku, děti jsou do děje intenzivně zapojeny, pomáhají Knihovníkovi, hrají některé z rolí, jsou zároveň diváky i účinkujícími.
“Důležité je, aby se pohádka odehrávala v knihovně, mezi regály s knížkami,” tvrdí Roman Prokeš a vysvětluje: “Toto prostředí navodí zcela samozřejmě správnou atmosféru, ve které je snadné uvěřit, že z každé knížky, kterou otevřete, vyskočí nějaká postava.”
Pro knihovny je to možnost, jak přiblížit svět knih dětem také jinou formou, nespoléhat jen na běžné besedy o knihách. Při divadle si děti užijí spoustu legrace, protože Roman Prokeš to s nimi rozhodně umí.
“Naši žáci chodí do knihovny u nás pravidelně,” říká ředitelka školy v Drahotuších na Přerovsku Dagmar Pospíšilová. “Prvňáčci tady viděli Knihovnickou pohádku, druháčci pak absolvovali divadelní dílničku, při které si namalovali kulisy a sehráli pod vedením Romana Prokeše sami divadlo.”

Na Knihovnickou pohádku Roman Prokeš také navazuje například dílničkou, při které děti vyrábějí ruční papír. I ta je v knihovnách oblíbená. Důležité totiž je dětem ukázat, že i papírové knihy mají své kouzlo a fantazie při čtení knížek je mnohem víc, než počítačové hry.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V České republice doposud neexistovalo filmové muzeum. To se ale zanedlouho změní – filmové muzeum NaFilM v prosinci přivítá své první návštěvníky. Sídlit bude v centru Prahy, v historické budově Mozarteum. Vstupenky jsou již teď k zakoupení na Hithitu.

 

 

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.10.2018

PRAHA: Na sklonku roku 1918 se v pražském kině Světozor uskutečnila první filmová projekce. Sto let poté, konkrétně 11. října, se návštěvníci pražského kina Světozor vedle stávajících dvou dočkali také nového třetího sálu. Díky němu bude moci kino sídlící ve Vodičkově ulici uvádět přes čtyři stovky filmových projekcí měsíčně, rozšíří svou dramaturgii a také zprovozní samoobslužný bar založený na vzájemné důvěře.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.10.2018

ČR: Cílem Nadačního fondu Magdaleny Kožené je podpořit a zviditelnit význam uměleckého vzdělávání v naší společnosti. Také za tím účelem vznikl stipendijní program MenART, který míří do základních uměleckých škol s cílem podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů, a inspirovat pedagogy, kteří se jejich výuce věnují.

 
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2018

VYSOKÝ CHLUMEC: Rozšíření Skanzenu ve Vysokém Chlumci o hospodářský patrový objekt z Mokřan čp. 13 a obytné stavení z Řikova čp. 12 umožní realizaci nových interiérových expozic, popřípadě poskytnou prostor pro specializované výstavy určené nejširší veřejnosti, pro zpřístupnění dosud nevystavovaných sbírkových předmětů muzea či seznámení se s vývojem a technologiemi tradičního stavitelství 18. a 19. století.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.10.2018