sobota
17. března 2018
Svátek slaví: Vlastimil
Foto: autorka textuDo knihovny za divadlem

Autor článku: 
Magdalena Gladišová

HRANICE: V místní části Drahotuše měly děti možnost seznámit se s knížkami neobvyklou formou, a sice prostřednictvím Knihovnické pohádky v podání divadelníka Romana Prokeše a jeho kolegyně Lady Šubíkové.

“Pohádka je určena především pro poslední ročníky mateřských škol a 1. až 2. třídu škol základních, tedy pro děti, které se s knihami teprve seznamují” říká Roman Prokeš, který před děti předstupuje jako Knihovník.
Nejde však jen o klasickou loutkovou pohádku, děti jsou do děje intenzivně zapojeny, pomáhají Knihovníkovi, hrají některé z rolí, jsou zároveň diváky i účinkujícími.
“Důležité je, aby se pohádka odehrávala v knihovně, mezi regály s knížkami,” tvrdí Roman Prokeš a vysvětluje: “Toto prostředí navodí zcela samozřejmě správnou atmosféru, ve které je snadné uvěřit, že z každé knížky, kterou otevřete, vyskočí nějaká postava.”
Pro knihovny je to možnost, jak přiblížit svět knih dětem také jinou formou, nespoléhat jen na běžné besedy o knihách. Při divadle si děti užijí spoustu legrace, protože Roman Prokeš to s nimi rozhodně umí.
“Naši žáci chodí do knihovny u nás pravidelně,” říká ředitelka školy v Drahotuších na Přerovsku Dagmar Pospíšilová. “Prvňáčci tady viděli Knihovnickou pohádku, druháčci pak absolvovali divadelní dílničku, při které si namalovali kulisy a sehráli pod vedením Romana Prokeše sami divadlo.”

Na Knihovnickou pohádku Roman Prokeš také navazuje například dílničkou, při které děti vyrábějí ruční papír. I ta je v knihovnách oblíbená. Důležité totiž je dětem ukázat, že i papírové knihy mají své kouzlo a fantazie při čtení knížek je mnohem víc, než počítačové hry.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA, ČR: Dosud nikdy nebylo zpracováno veškeré kreslířské dílo slavného umělce Václava Hollara v takové úplnosti. Až nyní, kdy v Národní galerii v Praze vychází monografie Aleny Volrábové Václav Hollar (1607–1677): Kresby. Hollar se proslavil zejména jako grafik, ale jeho krásné kresby nebyly příliš známé. Autorce se podařilo shromáždit více než 450 umělcových kreseb a ty nyní představuje v unikátní publikaci s jedinečným počtem uvedených reprodukcí.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
16.03.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Memorandum o spolupráci na záchraně Braunova Betléma podepíší 23. března zástupci místních samospráv, ředitelka Národního památkového ústavu, ředitel o. p. s. Revitalizace Kuks a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán na nedávno opraveném mostě, který spojuje obě části barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.03.2018

BRNO: V březnu 1968 začala v Procházkově síni Domu umění města Brna uvádět svá první veřejná představení „amatérská skupina profesionálních divadelníků“ Husa na provázku. U příležitosti 50. výročí této události pořádá 15. března současné Divadlo Husa na provázku (DHNP) Den Husy.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.03.2018

ČR: 18. ročník mezinárodní pohádkové Noci s Andersenem pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR, tradičně se připojují kromě veřejných knihoven i knihovny školní, základní i střední školy, družiny, dětské domovy, domy dětí, nemocnice, zoo, junáci i pionýři, České školy bez hranic a mnohé další subjekty. 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.03.2018