pondělí
20. listopadu 2017
Svátek slaví: Nikola
Foto: autorka textuDo knihovny za divadlem

Autor článku: 
Magdalena Gladišová

HRANICE: V místní části Drahotuše měly děti možnost seznámit se s knížkami neobvyklou formou, a sice prostřednictvím Knihovnické pohádky v podání divadelníka Romana Prokeše a jeho kolegyně Lady Šubíkové.

“Pohádka je určena především pro poslední ročníky mateřských škol a 1. až 2. třídu škol základních, tedy pro děti, které se s knihami teprve seznamují” říká Roman Prokeš, který před děti předstupuje jako Knihovník.
Nejde však jen o klasickou loutkovou pohádku, děti jsou do děje intenzivně zapojeny, pomáhají Knihovníkovi, hrají některé z rolí, jsou zároveň diváky i účinkujícími.
“Důležité je, aby se pohádka odehrávala v knihovně, mezi regály s knížkami,” tvrdí Roman Prokeš a vysvětluje: “Toto prostředí navodí zcela samozřejmě správnou atmosféru, ve které je snadné uvěřit, že z každé knížky, kterou otevřete, vyskočí nějaká postava.”
Pro knihovny je to možnost, jak přiblížit svět knih dětem také jinou formou, nespoléhat jen na běžné besedy o knihách. Při divadle si děti užijí spoustu legrace, protože Roman Prokeš to s nimi rozhodně umí.
“Naši žáci chodí do knihovny u nás pravidelně,” říká ředitelka školy v Drahotuších na Přerovsku Dagmar Pospíšilová. “Prvňáčci tady viděli Knihovnickou pohádku, druháčci pak absolvovali divadelní dílničku, při které si namalovali kulisy a sehráli pod vedením Romana Prokeše sami divadlo.”

Na Knihovnickou pohádku Roman Prokeš také navazuje například dílničkou, při které děti vyrábějí ruční papír. I ta je v knihovnách oblíbená. Důležité totiž je dětem ukázat, že i papírové knihy mají své kouzlo a fantazie při čtení knížek je mnohem víc, než počítačové hry.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Brno uspělo v letošním ročníku zápisu do Sítě kreativních měst UNESCO. Zařadilo se tak po bok 180 měst z celého světa, z nichž se jen tři desítky zaměřují na stejnou uměleckou oblast jako Brno, tedy na hudbu. Z České republiky jde vedle Prahy teprve o druhé město přijaté do této sítě. Praha se ale profiluje jako město literatury.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika, Ostatní
Co se děje
20.11.2017

OPAVA: Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. listopadu konferenci Proměny dramaturgie. Akce, kterou podpořilo Ministerstvo kultury, proběhne v aule Fakulty veřejných politik. Téma letošního ročníku zní: pedagogická východiska dramaturgie. Do Opavy tak přijedou špičkoví aktivní dramaturgové, kteří zároveň působí jako pedagogové na FAMU, JAMU, FAMO i VŠMU v Bratislavě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
20.11.2017

PRAHA: Unikátní možnost projít si zatím neexistující část Smíchova nabídne od 21. listopadu pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) v areálu Emauzského kláštera. Budoucí podobu nové čtvrti Smíchov City si návštěvníci prohlédnou díky virtuální realitě. Součástí výstavy „Smíchov: Od nádraží k nové čtvrti“ je i podrobný model projektu v měřítku 1:500. Návštěvníci uvidí rozložení ulic, domů a parků a dozví se více o řešení dopravní situace.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
20.11.2017

ČESKÁ REPUBLIKA: Pokud přemýšlíte nad tím, jaká knížka by dětem mohla udělat radost pod stromečkem, tady je náš tip: Fotoobrázková publikace k dokreslování, která potěší nejen děti, ale i rodiče - MOJE. Její autorka a nakladatelka Iveta Kulhavá, absolventka ústecké Fakulty Umění a Designu, ji zdokonalovala 8 let. 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
20.11.2017