úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Lidový loutkář Jiří Polehňa z Hradce Králové
© Foto: Ondřej Kocourek



Do Hradce Králové přijedou loutkáři z celé ČR. Zhodnotí mimo jiné význam zápisu loutkářství do seznamu UNESCO

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Při příležitosti Roku Východočeského loutkářství a na počest zapsání českého a slovenského loutkářství do seznamu UNESCO pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem pro podporu tradic loutkářství konferenci nazvanou Fenomén Východočeské loutkářství. Uskuteční se v pátek 10. března od 9,30 hod. v rámci veletrhu Infotour a cykloturistika v kongresovém centru Aldis (Eliščin sál). Účast na setkání přijali zástupci nejširší loutkářské obce, včetně členů amatérských i profesionálních souborů, teatrologů, sběratelů loutek, a mimo jiné také odborníků z „unescového týmu“, který se na přípravě nadnárodní nominace podílel.

Autor článku: 
jal

O tom, jak dramatické byly okamžiky v etiopské Addis Abebě během posuzování rekordního množství prvků z celého světa, pohovoří hned úvodem Dita Límová, vedoucí oddělení UNESCO Ministerstva kultury ČR.

Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, přiblíží náročnou přípravu nadnárodního nominačního protokolu za Českou republiku.

Pro východočeské patrioty je jistě potěšující fakt, že vůbec prvním impulsem k úvahám o cestě do UNESCO byl úspěšný zápis Východočeského loutkářství na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR v prosinci roku 2012, k němuž dali podnět amatérští a profesionální loutkáři spolu s  Královéhradeckým a Pardubickým krajem,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a dodal: „Jsme oprávněně hrdi na to, že (východo)české loutkářství se tak ocitlo v seznamu nejvýznamnějších jevů světové kultury, hned vedle tradičního japonského loutkového divadla, sicilských marionet či indonéských javajek.“

Konference, která je otevřena i veřejnosti, představí bohatství historických marionet z tzv. rodinného stříbra, které ve svých sbírkách opatruje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Vzácné loutkářské artefakty jsou k vidění také v regionálních expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce, na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji i v Kvasinách.

O živé kontinuitě loutkářství, jemuž se dodnes ve východních Čechách věnují desítky amatérských loutkářských souborů, vypráví dokumentární snímek Malé velké divadlo, oceněný v roce 2014 na festivalu Arts Film v Telči cenou Prix Jury. Na konferenci jej osobně uvede jeho autor Miloslav Kučera.

Světové renomé v novodobé historii získalo východočeské loutkářství především zásluhou profesionálního Divadla Drak z Hradce Králové. Jakou roli tento špičkový soubor hraje v propagaci českého loutkářství v zahraničí i v současnosti, přiblíží Nina Malíková, předsedkyně českého centra UNIMA.

Leitmotivem konference, k němuž se jistě budou vztahovat četné diskusní příspěvky – např. představitele loutkářské katedry pražské DAMU Miloslava Klímy či zástupce CzechTourismu Miroslava Klusáka – bude vlastní význam a zhodnocení prestižní značky UNESCO, a to nejen z hlediska loutkářů, ale také cestovního ruchu ve východních Čechách.

O tom, že značka UNESCO otevírá dveře, jsme se přesvědčili hned začátkem letošního roku v rámci cestovních veletrhů v Brně, v Bratislavě a nedávno v Praze na Holiday World, kde východočeská expozice na téma loutkářství zaznamenala ohromný zájem veřejnosti a v konkurenci dalších krajů získala 1. místo za nejpůsobivější expozici. Tentokrát, ve dnech 10. - 11. března, bude k vidění také na hradeckém veletrhu Infotour a cykloturistika a doufáme, že se i tady bude líbit,“ uvedl radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko, odpovědný za oblast cestovního ruchu, a doplnil: „Rádi bychom ještě letos vydali publikaci Cesty loutek, informující návštěvníky o tom, kde je možné spatřit východočeské loutky.“

 

Doprovodné události konference

Čtvrtek 9. března od 17,00 hod – Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Slavnostní zahájení výstavy České loutkové divadlo 3x jinak, zapůjčené pražským Institutem umění-Divadelním ústavem (kurátorky Nina Malíková, Martina Pecková). Putovní expozice od roku 2014 představuje ve světě tradici i rozmanitost českého loutkového divadla. V Hradci Králové se zcela vzácně zastaví až do 2. dubna 2017.

Ve třech magických boxech návštěvníci nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury. Čeká je také interaktivní část, v níž si mohou vyzkoušet různé druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek.

Výstavu uvede její kurátorka Nina Malíková.

 

Pátek 10. března od 14, 30 hod. – ALDIS, Malý sál

Divadlo Drak na závěr konference zahraje loutkové představení Do třetice všeho dobrého, viz: http://draktheatre.cz/show/a-do-tretice-vseho/

Představení je volně přístupné veřejnosti.

 

Program konference naleznete na tomto odkazu:

http://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/v-breznu-se-v-hradci-uskutecni-konference-fenomen-vychodoceske-loutkarstvi--prohlednete-si-program-98362/

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024