středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Nový vizuální styl divadla
© zdroj: Divadlo Na zábradlí



Divadlo Na zábradlí začíná sezonu s novým vizuálním stylem

PRAHA: V Divadle Na zábradlí právě startuje nová divadelní sezona nabitá pěti premiérami i zahraničním hostováním v Paříži a v Londýně. V neposlední řadě překvapí novým vizuálním stylem z dílny Studia Najbrt. Herecký soubor se rozroste o mladé tváře Kateřiny Císařové a Vojtěcha Vondráčka.

18.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Premiéry

Stávající repertoár Divadla Na zábradlí obohatí nejdříve inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži tvůrčího tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, která zpracovává stejnojmennou povídkovou knihu amerického spisovatele D. F. Wallace. V literárních vodách pak zůstane i další titul. Konkrétně se jedná o novou dramatizaci románu Josepha Conrada Tajný agent, kterou bude režírovat David Jařab. Dále se diváci mohou těšit na novinku mladých tvůrců Petra Erbese a Borise Jedináka s nevšedním názvem Kyjem po kebuli, a dále na inscenaci Na břevno v režii, především filmového tvůrce, Jana Prušinovského. Celou sezonu zakončí nová premiéra Jana Mikuláška, kterou bude jevištní zpracování románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze.


Zahraniční hostování

Zábradlí letos čeká několik významných zahraničních hostování. Nejdříve se Požitkáři představí francouzskému publiku v Paříži, kde se zúčastní festivalu českého divadla Na skok do Prahy. Následovat bude festival Czech Velvet 1989-2019, v rámci kterého do Londýna zavítá Inscenace roku 2014 Velvet Havel.

 

Redesign značky a nový vizuální styl

V sezoně 2019/2020 divadlo představuje nový styl vizuální prezentace z dílny Studia Najbrt a redesignem loga se zároveň navrací ke značce Libora Fáry z 60. let. Cílem nového vizuálního stylu je adekvátně reflektovat sebevědomý a výrazný repertoár a styl Divadla Na zábradlí, který se přirozeně vyvinul do současné podoby. Pro Divadlo Na zábradlí je typické prostorově malé jeviště a velmi osobitý výtvarný styl scénografie a kostýmů spojený především s působením současného souboru. Tyto dva prvky jsou důležitou inspirací nového vizuálního stylu. Atributy a rekvizity kurátorsky vybrané z divadelních her budou tvořit obsah plakátů nových inscenací. Objekty z jednotlivých her Divadlo Na zábradlí jsou pak v detailech také používány pro další aplikace či tiskoviny, jako jsou měsíční programy, vizitky nebo exteriér divadla.

„Značku Divadla Na zábradlí jsme v rámci redesignu inverzně otočili do pozitivní varianty černého kompaktního symbolu. Odstraněním nápisu Divadlo Na, který byl původně součástí značky, jsme získali „pouze“ název Zábradlí, který je pro divadlo dnes již zažitý a pro funkci značky ideální. Tato změna mimo jiné umožňuje čitelně používat značku i v minimálních velikostech. Na tiskovinách reprezentujících divadlo funguje jako drobný podpis, vědomý odkaz k vlastní historii, který doplňuje nový vizuální styl založený na výrazné typografii a autorském výtvarném pojetí.“ – popisuje genezi vzniku staronového loga a vizuálního stylu DNz grafická designérka Andrea Vacovská ze Studia Najbrt.
Vizuální styl bude nejvýrazněji viditelný na plakátech nových představení. První inscenací, která bude v nové vizuální podobě prezentována, jsou Krátké rozhovory s odpornými muži, a poté všechny další premiéry uvedené v této sezoně.


DNz2

I letos přinese Divadlo Na zábradlí něco navíc v podobě doprovodného programu DNz2. Připraveny jsou workshopy k představením pod vedením absolventů Katedry výchovné dramatiky DAMU. Diváci tak zažijí netradiční úvod k představení, kdy je zkušení lektoři speciální formou seznámí s principy a poetikou dané inscenace a pomohou otevřít jejich mysl tak, aby si z představení odnesli ještě větší zážitek. Chybět nebudou ani tradiční dramaturgické úvody a diskuze s tvůrci jednotlivých inscenací.

 

O první premiéře sezony

David Foster Wallace
Krátké rozhovory s odpornými muži
Dramaturgie, režie Adam Svozil, Kristýna Jankovcová
Překlad Martin Pokorný
Scénografie Petr Vítek
Kostýmy Ján Tereba
premiéra 18. října 2019

Povídková kniha obdivovaného amerického prozaika Davida Fostera Wallace se hemží odpornými muži a ženami, lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. Adaptaci díla tohoto „cobainovského Jamese Joyce devadesátek“, patřícího k nejvýraznějším hlasům americké literatury posledních let, uvedeme v české premiéře. Režijní
tandem – Kristýna Jankovcová a Adam Svozil – odhalí netušené vnitřní světy účastníků skupinové terapie. A co je čeká na konci humorem dlážděné, byť strastiplné duchovní cesty? Snad tam stojí vyléčené vnitřní dítě a (tentokrát bez ironie vyslovené) slovo na L.

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024