úterý
19. února 2019
Svátek slaví: Patrik
pozvánka
© zdroj: https://www.divadlokamen.cz/Divadlo Kámen se rozhodlo „otevřít světu“ a zve na futuristickou jízdu

PRAHA: Divadlo Kámen uvede ve středu 23. ledna premiéru inscenace Přesně 42 zubů. Hra vychází z románu Svatá kniha vlkodlaka současného ruského spisovatele Viktora Pelevina a je důsledně převedená do českých reálií. Umělecký šéf Petr Odo Macháček říká: „Dosud jsme byli poněkud okrajoví. Chodili k nám především estéti a fajnšmekři. Od minulého roku se poprvé cíleně snažíme nedělat umění pro umění, být přístupnější."

23.01.2019
19:30
Autor článku: 
TZ/ika

Režisér Petr Odo Macháček a scénáristka Monika Piecuch Roženková vystavěli vizuální stránku inscenace nad abstraktním obrazem Jindřicha Lercha Krajina Duše, který chvílemi prostupuje celým prostorem. Šest herců, mezi nimi Zdeňka Brychtová a Vladimir Benderski, zkoumá prostřednictvím podivných rituálů zázračné vlastnosti automobilového motoru, proměňuje se v liškodlaky/vlkodlaky i zaměstnance automobilky, prožívá kouzlo extrémně rychlé jízdy i nevyslovitelnou únavu „po rozpohybování motorů 17.713 nových automobilů“.

„Motor automobilu je zázrak. Prostě zázrak. Je přece naprosto nepředstavitelný a nesmyslný, aby se všechna ta složitě strukturovaná hmota, která v motoru je, otáčela stokrát za vteřinu. Je přece nesmysl, aby něco tak hmotnýho jako součástky motoru stokrát za vteřinu provádělo všechny ty úkony, který jsou pro jeho votáčení nutný – různý to vstřikování, expanze, komprese...“

Divadlo Kámen se v poslední době rozhodlo „otevřít světu“ – zprostředkovat zážitky ze svých inscenací i lidem, kteří nemají hlubší zkušenosti s umělecky vyhraněnějším pojetím moderní činohry. Umělecký šéf Petr Odo Macháček říká: „Dosud jsme byli poněkud okrajoví. Chodili k nám především estéti a fajnšmekři. Od minulého roku se poprvé cíleně snažíme nedělat umění pro umění, být přístupnější. Přitom ovšem nechceme dělat nějaké kompromisy, raději přidáváme něco navíc. Využíváme různé metody pro provádění diváka představením, podobně jako je návštěvník při exkurzi prováděn jednotlivými pracovišti automobilky.“

Charismatický performer a tanečník Vladimir Benderski, jehož úkolem při představení je mimo jiné „proměna ve vlkodlaka“ a rituální „rozpohybování motorů“, říká: „Pro mě je zásadním momentem vytí – vytí na Měsíc, vytí na mrtvé inertní auto, vytí na diváka… Vlkodlak je pro mě archetyp zvířete žijícího v člověku. Je to fáze, kterou procházíme ještě v zárodku, jako ryby, plazi, ptáci, naše pravěká genetická spojka s živou Přírodou.“

Více o inscenaci:

https://divadlokamen.cz/presne_42_zubu_std

Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo a zřejmě jediné české divadlo zaměřené na minimalismus a formalismus v činohře. Kromě divadelních projektů pořádá také semináře, debaty a vzdělávací programy o soudobém umění v širších souvislostech. Své poznatky a názory zveřejňuje například v Divadelních novinách (na webu Postřehy o Divadle Kámen, Management přítomnosti) a na svých stránkách.

Zdroj: Blanka Křemenová, https://divadlokamen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019

ČR: Ceny CZECH GRAND DESIGN jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR. Ocenění získávají osonosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nominace ve třináctém ročníku jsou odtajněny. 

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.02.2019

KROMĚŘÍŽ: Výjimečnou příležitost nabízí mladým talentům druhý ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž založené známým dirigentem a místním rodákem Tomášem Netopilem. Od 18. do 24. srpna 2019 se do města sjedou špičkoví interpreti, kteří zde budou působit jako lektoři zpěvu, hry na lesní roh, housle, cembalo a trombon či radit s hudebními projekty. Zájemci o účast v akademii se mohou hlásit od 18. února do 5. května.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
19.02.2019