pátek
26. dubna 2019
Svátek slaví: Oto
pozvánka
© zdroj: https://www.divadlokamen.cz/Divadlo Kámen se rozhodlo „otevřít světu“ a zve na futuristickou jízdu

PRAHA: Divadlo Kámen uvede ve středu 23. ledna premiéru inscenace Přesně 42 zubů. Hra vychází z románu Svatá kniha vlkodlaka současného ruského spisovatele Viktora Pelevina a je důsledně převedená do českých reálií. Umělecký šéf Petr Odo Macháček říká: „Dosud jsme byli poněkud okrajoví. Chodili k nám především estéti a fajnšmekři. Od minulého roku se poprvé cíleně snažíme nedělat umění pro umění, být přístupnější."

23.01.2019
19:30
Autor článku: 
TZ/ika

Režisér Petr Odo Macháček a scénáristka Monika Piecuch Roženková vystavěli vizuální stránku inscenace nad abstraktním obrazem Jindřicha Lercha Krajina Duše, který chvílemi prostupuje celým prostorem. Šest herců, mezi nimi Zdeňka Brychtová a Vladimir Benderski, zkoumá prostřednictvím podivných rituálů zázračné vlastnosti automobilového motoru, proměňuje se v liškodlaky/vlkodlaky i zaměstnance automobilky, prožívá kouzlo extrémně rychlé jízdy i nevyslovitelnou únavu „po rozpohybování motorů 17.713 nových automobilů“.

„Motor automobilu je zázrak. Prostě zázrak. Je přece naprosto nepředstavitelný a nesmyslný, aby se všechna ta složitě strukturovaná hmota, která v motoru je, otáčela stokrát za vteřinu. Je přece nesmysl, aby něco tak hmotnýho jako součástky motoru stokrát za vteřinu provádělo všechny ty úkony, který jsou pro jeho votáčení nutný – různý to vstřikování, expanze, komprese...“

Divadlo Kámen se v poslední době rozhodlo „otevřít světu“ – zprostředkovat zážitky ze svých inscenací i lidem, kteří nemají hlubší zkušenosti s umělecky vyhraněnějším pojetím moderní činohry. Umělecký šéf Petr Odo Macháček říká: „Dosud jsme byli poněkud okrajoví. Chodili k nám především estéti a fajnšmekři. Od minulého roku se poprvé cíleně snažíme nedělat umění pro umění, být přístupnější. Přitom ovšem nechceme dělat nějaké kompromisy, raději přidáváme něco navíc. Využíváme různé metody pro provádění diváka představením, podobně jako je návštěvník při exkurzi prováděn jednotlivými pracovišti automobilky.“

Charismatický performer a tanečník Vladimir Benderski, jehož úkolem při představení je mimo jiné „proměna ve vlkodlaka“ a rituální „rozpohybování motorů“, říká: „Pro mě je zásadním momentem vytí – vytí na Měsíc, vytí na mrtvé inertní auto, vytí na diváka… Vlkodlak je pro mě archetyp zvířete žijícího v člověku. Je to fáze, kterou procházíme ještě v zárodku, jako ryby, plazi, ptáci, naše pravěká genetická spojka s živou Přírodou.“

Více o inscenaci:

https://divadlokamen.cz/presne_42_zubu_std

Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo a zřejmě jediné české divadlo zaměřené na minimalismus a formalismus v činohře. Kromě divadelních projektů pořádá také semináře, debaty a vzdělávací programy o soudobém umění v širších souvislostech. Své poznatky a názory zveřejňuje například v Divadelních novinách (na webu Postřehy o Divadle Kámen, Management přítomnosti) a na svých stránkách.

Zdroj: Blanka Křemenová, https://divadlokamen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Pražské Divadlo Kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na výstavní projekty pro období 2019–2020.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.04.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla o.p.s. v Hradci Králové čeká výměna na ředitelském postu. Eliška Finková, která v čele této legendární divadelní scény stojí od 1. ledna 2010, totiž funkci ředitelky opustí na konci letošního roku. Správní rada Divadla DRAK a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s. proto na obsazení místa ředitele/ředitelky vypsala výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek je 4. června a uchazeči, kteří splní požadované podmínky, budou moci svou vizi představit výběrové komisi na neveřejném slyšení 12. června.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
25.04.2019

PRAHA: Divadlo Spejbla a Hurvínka připravilo na jarní měsíce pro své diváky nejen oblíbená tradiční představení, ale také sobotní program pro seniory. Vedle toho se  představí zbrusu nový divácký Klub Hurvajz.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
24.04.2019

ČR: Úspěšná osvětová kampaň dětského televizního kanálu Cartoon Network spojuje své síly v České republice s Linkou bezpečí a youtuberem Kovym. Upozorňuje na rozšířený syndrom přihlížející většiny, ale také na šikanu v online prostoru. Kampaň s názvem Be a Buddy, not a Bully, v češtině Buď kámoš, postav se šikaně, má za cíl ukázat dětem, že „být jiný“ není na překážku, ale právě naopak.  

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.04.2019