sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Divadlo ALFA v Japonsku
© archiv Divadlo ALFADivadlo ALFA představilo svého Fausta na konferenci v Japonsku

PLZEŇ: Unikátní zpracování tradiční loutkářské lidové hry Johanes doktor Faust představilo plzeňské Divadlo ALFA v neděli na mezinárodní konferenci „Postava Fausta v dějinách umění“ na půdě The University of the Arts v japonském Tokiu. Sympozia se účastní přední odborníci a akademici z celého světa, oblast evropského loutkového divadla zde představila právě ALFA, společně s šéfredaktorkou časopisu Loutkář Kateřinou Leškovou Dolenskou.

Autor článku: 
TZ/klapka

ALFA zahrála svého Fausta také třikrát v tokijském divadle PUK, kde uvedla i další hru lidových loutkářů Don Šajn, režisérem obou inscenací je umělecký šéf ALFY Tomáš Dvořák. Všechna uvedení se setkala s velkým ohlasem. „Na tokijskou univerzitu dorazili také zástupci Národního divadla Bunraku. Velmi nás chválili a nabídli nám hostování na půdě této nejslavnější japonské loutkové scény," řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Ihned po návratu z Japonska nastupují plzeňští loutkáři do zkoušení náročné čistě loutkové inscenace Pozor, Zorro! Jde o loutkové zpracování slavné legendy o Zorrovi, rovněž v režii Tomáše Dvořáka. Právě představení Pozor, Zorro! by mělo v létě 2020 vyrazit na dvouměsíční turné po Japonsku a Koreji.

 

Nominace Cen Divadelních novin

Divadlo ALFA se objevuje v nominacích Cen Divadelních novin za tvůrčí počiny v sezóně 2018/19. V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo byl nominován Jakub Vašíček za režii inscenace Kde domov můj?, která měla v Divadle ALFA premiéru 10. prosince 2018.

„Udělalo nám radost, že ve stejné kategorii je nominován také náš umělecký šéf Tomáš Dvořák, i když za inscenaci, kterou režíroval pro liberecké Naivní divadlo. Jmenuje se O hodině navíc aneb Potlach v hustníku,“ uvedl Jakub Hora.

 

Alfa se zapojuje také do Noci divadel

Pod pokličku loutkářské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci Noci divadel. V sobotu 16. listopadu se nejprve odehraje odpolední představení Cirkus zlodějů, plné loutkářských cirkusových kouzel. Po jeho skončení se v prostorách divadla naplno rozběhne bojová hra na téma Sametová revoluce. Návštěvníci zažijí bytové divadlo, budou se podílet na šíření samizdatu a vrátí se s dětmi ve vzpomínkách o 30 let zpět. Na ty, kteří nasbírají do občanky všechna razítka, bude čekat malý dárek.  

Výročí Sametové revoluce připomene i večerní představení hry Kde domov můj? v pondělí 18. listopadu.

http://www.divadloalfa.cz

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019