středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Ilustrační foto
© KC Zahrada



Dialog kultur – VIETNAM

PRAHA: Kulturní centrum Zahrada na Chodově připravuje nový cyklus: Dialog kultur. Sobotní setkání pro nejširší veřejnost, jejichž cílem je představit kulturu, jazyk, zvyky či gastronomii cizinců, kteří žijí v naší městské části. Pilotní díl projektu poodhalí život druhé nejpočetnější komunity na Jižním Městě, tedy té vietnamské. První ze série setkání s menšinami, které žijí na Jižním Městě se uskuteční 4. března a poodhalí život druhé nejpočetnější komunity na Jižním Městě, tedy vietnamské.

04.03.2017

Cyklus Dialog kultur připravilo kulturní centrum Zahrada na Chodově. Jejich cílem je představit kulturu, jazyk, zvyky či gastronomii cizinců, kteří žijí v této městské části.

„Program jsme sestavili tak, aby bavil děti, přinesl dostatek zajímavých informací dospělým a obohatil i seniorskou veřejnost.“ Říká dramaturgyně Iva Jirovská a dodává: „Zájemci budou mít možnost naučit se vyslovovat základní vietnamské fráze, dozvědět se o tom, co skrývá svátek Tet nebo jak se slaví ve Vietnamu Nový rok
a vyzkoušejí si i výrobu tradičních jarních závitků.“
 

Program:

14.00  Workshop pro děti: výroba figurek z rýžové mouky

         Workshop pro děti i dospělé: výroba jarních závitků

15.00 Povídání o oslavách nového roku, svátcích Tet,

lekce vietnamštiny, závěrečný kvíz pro děti

16.00  Představení vietnamské kuchyně

17.00  Promítání filmu Mat Goc, beseda s režisérem snímku Dužanem Duongem

Součástí programu je výstava fotografií ze života národnostních menšin Vietnamu autorů Evy Laurinové a Miroslava Pecha a prezentace odborných publikací s danou tematikou.

První díl celoročního projektu „Podej mi ruku“, jehož zásadním posláním je bezpečná a vstřícná integrace dětí, rodin a jedinců z cizích zemí, kteří nyní žijí, či se již usadili na Jižním Městě, představuje Vietnam, druhou nejpočetnější komunitu. Další setkání plánované na přelom dubna a května představí komunitu ukrajinskou.

 

V rámci projektu budou kromě výše zmíněných setkání, představeny i další aktivity: vznikne dětský divadelní soubor „Divadlo integrace“, složený z českých dětí a dětí – cizinců. Poslední srpnový týden se můžeme těšit na příměstský tábor, jehož posláním bude propojení českých dětí s dětmi cizinců na základě společných zážitků. Jeho hlavní náplní budou příběhy dětí z různých koutů světa v konfrontaci s pohádkami z celého světa. Připravujeme rovněž projektové dílny pro školy, ve kterých se žáci budou seznamovat s architektonickými zajímavostmi Jižního města. Aktivity budou poukazovat na typické rysy naší architektury v konfrontaci s architekturou cizí. O tom, jak se vítá a seznamuje jinde, vznikne formát dílny pro děti a náctileté „Podej mi ruku“. Celoroční „výzkum“ - sbírka pozdravů a zvyků – bude shrnut ve formě velkoplošných fotografiích, v krátkém dokumentu a ve výtvarných pracích dětí.

 

Projekt byl podpořen dotací Ministerstva vnitra v rámci programu „Integrace cizinců 2017“.

 

Adresa konání akce: KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 4 – Chodov

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/319361768459374/

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde: https://we.tl/ZC6XwLSMVc

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024