úterý
20. srpna 2019
Svátek slaví: Bernard
Z inscenace DNZ Děvčátka, na slovíčko
© Foto: KivaDěvčátka, na slovíčko - aktualizováno!

PRAHA: Sexuální výchova v českých zemích. I tak by mohl znít podtitul nové inscenace Divadla Na zábradlí DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO, kterou pro pražskou scénu připravil filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se měla uskutečnit v pátek 17. května 2019. Představení ale bylo z uměleckých důvodů zrušeno!

od 17.05.2019 do 18.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na svých komunikačních kanálech divadlo zveřejnilo vyjádření vedení divadla k nastálé situaci s omluvou. Na FB profilu divadla je zdůvodnění, že "téměř výsledný scénický tvar bohužel neodpovídal našim představám."

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.

V Divadle Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového (Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko, Mistři…) "Divadlo je přeci jenom jiná disciplína než film, a tak jsem si na začátku vzal čas na rozmyšlenou. A vtom přišel Pavel Klusák s námětem, který se nám všem zalíbil. Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy'', popisuje přípravu inscenace Marek Najbrt.

V rolích instruktorů, kteří provázejí dívky a chlapce touto částí jejich dospívání, se představí Jiří Vyorálek a Dita Kaplanová. Dívčí část jejich publika tvoří Jana Plodková, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová a Barbora Bočková. V rolích chlapců vystoupí Jakub Žáček, Petr Čtvrtníček a Vojtěch Vondráček.  Nedílnou součástí inscenace je i překvapivá scéna Marka Cpina, o kostýmy se postarala výtvarnice Andrea Králová.

Autorem textu je publicista Pavel Klusák, který při psaní vycházel z nejrůznějších publikací - Když dívka dospívá, Děvčátka, na slovíčko či Dospíváte v muže a mnohých dalších. Osvětová literatura pro dívky a chlapce spojovala, zvlášť do roku 1989, celé generace. Mladí Čechoslováci hledali v několika titulech poučení o sexu a partnerských vztazích. Mnohdy se jim dostávalo přístupu, který jen neochotně a zvolna bral na vědomí  moderní svět a emancipaci. Střet těchto “instruktáží pro život” a skutečných lidských osudů ústí na scéně Divadla Na zábradlí do komedie, v níž se prolínají crazy, něžné i hardcore polohy. Právě tak jako v sexu.

Pavel Klusák k tvorbě textu dodává: "S Markem Najbrtem jsme hledali, jak vedle sebe postavit osvětové pravdy a skutečný život. V nejrůznějších anketách a diskuzích řada žen psala o zážitcích při "přednáškách expertů”, ale i v rodině, třeba o rituálním předání výbavy, hrnců a utěrek “budoucí ženě". Viděl jsem, že téma, které zásadně přesahuje k ženské identitě a k roli žen a mužů ve společnosti, spousta lidí konkrétně žije. Ad knihy: ty z 50. let, často psané profesorem Josefem Hyniem, jsou vůči dnešním názorům ještě víc crazy, než jsem čekal."

Pavel Klusák

DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO

Režie                           Marek Najbrt

Dramaturgie                Pavel Klusák

Scéna                          Marek Cpin

Kostýmy                       Andra Králová

 

Osoby a obsazení

Instruktor                     Jiří Vyorálek

Instruktorka                 Dita Kaplanová

Marie                            Johana Matoušková

Věra                             Magdaléna Sidonová

Hana                            Jana Plodková

Evžen                          Jakub Žáček

Kristián                        Vojtěch Vondráček

Arnošt                          Petr Čtvrtníček

Dcera                           Barbora Bočková

 

Premiéra 17. a 18. května 2019 v 19 hodin v Divadle Na zábradlí

Reprízy 6., 7. a 18. června 2019  vždy v 19 hodin

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

LIBEREC: Liberecká synagoga byla postavena jako součást objektu spolu s vědeckou knihovnou v roce 2000. Společné akce proto také pořádají Židovská obec a knihovna. Uplynulou sobotu synagoga hostila orchestr strunných nástrojů z Löbau, ve kterém účinkují nejlepší muzikanti Bautzenu, Löbau a Hoyerswerdy. Nebyl to první koncert s nímž se hudební mládež představila prostřednictvím projektu DREIKLANG.

Liberecký kraj, zahraničí
Děti a mládež
Co se děje
19.08.2019

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Nepřehlédněte
16.08.2019