pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
Z inscenace DNZ Děvčátka, na slovíčko
© Foto: KivaDěvčátka, na slovíčko - aktualizováno!

PRAHA: Sexuální výchova v českých zemích. I tak by mohl znít podtitul nové inscenace Divadla Na zábradlí DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO, kterou pro pražskou scénu připravil filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se měla uskutečnit v pátek 17. května 2019. Představení ale bylo z uměleckých důvodů zrušeno!

od 17.05.2019 do 18.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na svých komunikačních kanálech divadlo zveřejnilo vyjádření vedení divadla k nastálé situaci s omluvou. Na FB profilu divadla je zdůvodnění, že "téměř výsledný scénický tvar bohužel neodpovídal našim představám."

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.

V Divadle Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového (Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko, Mistři…) "Divadlo je přeci jenom jiná disciplína než film, a tak jsem si na začátku vzal čas na rozmyšlenou. A vtom přišel Pavel Klusák s námětem, který se nám všem zalíbil. Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy'', popisuje přípravu inscenace Marek Najbrt.

V rolích instruktorů, kteří provázejí dívky a chlapce touto částí jejich dospívání, se představí Jiří Vyorálek a Dita Kaplanová. Dívčí část jejich publika tvoří Jana Plodková, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová a Barbora Bočková. V rolích chlapců vystoupí Jakub Žáček, Petr Čtvrtníček a Vojtěch Vondráček.  Nedílnou součástí inscenace je i překvapivá scéna Marka Cpina, o kostýmy se postarala výtvarnice Andrea Králová.

Autorem textu je publicista Pavel Klusák, který při psaní vycházel z nejrůznějších publikací - Když dívka dospívá, Děvčátka, na slovíčko či Dospíváte v muže a mnohých dalších. Osvětová literatura pro dívky a chlapce spojovala, zvlášť do roku 1989, celé generace. Mladí Čechoslováci hledali v několika titulech poučení o sexu a partnerských vztazích. Mnohdy se jim dostávalo přístupu, který jen neochotně a zvolna bral na vědomí  moderní svět a emancipaci. Střet těchto “instruktáží pro život” a skutečných lidských osudů ústí na scéně Divadla Na zábradlí do komedie, v níž se prolínají crazy, něžné i hardcore polohy. Právě tak jako v sexu.

Pavel Klusák k tvorbě textu dodává: "S Markem Najbrtem jsme hledali, jak vedle sebe postavit osvětové pravdy a skutečný život. V nejrůznějších anketách a diskuzích řada žen psala o zážitcích při "přednáškách expertů”, ale i v rodině, třeba o rituálním předání výbavy, hrnců a utěrek “budoucí ženě". Viděl jsem, že téma, které zásadně přesahuje k ženské identitě a k roli žen a mužů ve společnosti, spousta lidí konkrétně žije. Ad knihy: ty z 50. let, často psané profesorem Josefem Hyniem, jsou vůči dnešním názorům ještě víc crazy, než jsem čekal."

Pavel Klusák

DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO

Režie                           Marek Najbrt

Dramaturgie                Pavel Klusák

Scéna                          Marek Cpin

Kostýmy                       Andra Králová

 

Osoby a obsazení

Instruktor                     Jiří Vyorálek

Instruktorka                 Dita Kaplanová

Marie                            Johana Matoušková

Věra                             Magdaléna Sidonová

Hana                            Jana Plodková

Evžen                          Jakub Žáček

Kristián                        Vojtěch Vondráček

Arnošt                          Petr Čtvrtníček

Dcera                           Barbora Bočková

 

Premiéra 17. a 18. května 2019 v 19 hodin v Divadle Na zábradlí

Reprízy 6., 7. a 18. června 2019  vždy v 19 hodin

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019