pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Den pro děti v MokrémDen pro děti začal netradičně na plachetnici

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

MOKRÉ: Koncem června se konal v Mokrém na Rychnovsku první dětský den s názvem Den pro děti. Program byl velmi bohatý, jen počasí v posledních dnech připomínalo spíš duben.

Ale to se k nám nakonec zachovalo velmi příznivě a po ranním lijáku už celé odpoledne svítilo sluníčko a bylo nádherně.

Na zahájení „Dne pro děti“ jsme navštívili námořního kapitána Petra Ondráčka v jeho suchém doku v Mokrém. Rozloučit se s ním před jeho cestou kolem světa a podívat se na plachetnici Singu přišlo 24 zájemců.
Obec Mokré se zcela nedávno stala mediálním partnerem projektu pokusu o překonání světového rekordu v sólové nonstop plavbě bez zastávky kolem světa námořního kapitána Petra Ondráčka.

Slova se ujala paní starostka Blanka Kučerová, která předala panu Ondráčkovi jménem obce listinu Čestný občan obce Mokré. Listinu společně stvrdili svým podpisem. Kronikářka obce Dagmar Honsnejmanová mu předala zapečetěnou láhev, do které je vložen v českém a anglickém jazyce vzkaz pro toho, kdo láhev vyloví z moře. Pan Ondráček se zavázal, že ji vhodí do vody u Nového Zélandu. Tak uvidíme, jestli budeme mít štěstí a někdo ji vyloví :-)

Pan Ondráček, i jeho manželka Jarmila, ochotně odpovídali na zvídané otázky dětí i dospělých. Že sladkou vodu vyrábí odsolovač, že chléb vydrží minimálně dva roky atd. Všichni, ale především děti si s nadšením prohlédli loď a zjistili, že ačkoliv je jen 8,5 m dlouhá, je velice prostorná.

Nakonec jsme kapitánu Ondráčkovi popřáli šťastnou cestu a šťastný návrat, klidnou plavbu a hlavně „Přízeň Neptuna“! Tato událost bude zapsána v kronice obce velkým písmem a všichni se už teď těšíme až „náš“ kapitán bude vyprávět nebo snad napíše další knihu s své cestě na moři.

Společně jsme se pak vydali na místní hřiště, kde si děti celé odpoledne hrály, tvořily a soutěžily. Byly pro ně nachystané výtvarné úkoly – barvení triček foukacími fixy, malování sádrových odlitků, malování omalovánek, skládání puzzle. Ukázku své výzbroje a výstroje předvedla Policie ČR. To se líbilo hlavně klukům, kteří si mohli vše vyzkoušet. Děti i dospělí si mohli zastřílet ze vzduchovky, projet se na motorce zvané rikša, na koních, ulovit si sušenku nebo pitíčko a soutěžit v dalších sportovních hrách.

Pro všechny děti byly připraveny odměny, které si za celé odpoledne poctivě vybojovaly. Největší radost však měly z vlastnoručně namalovaného trička. Ale ani dospělí nepřišli zkrátka, občerstvení bylo výborné a pivo prostě skvělé. Do přípravy tohoto dne se zapojilo mnoho občanů, kteří pomohli nejen s organizací, ale také věnovali spoustu cen pro děti. Všem patří velké poděkování!

Poznámka:
Petr Ondráček se k plachetnicím dostal přes závodění ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. Sjíždění divokých řek mu vydrželo zhruba 25 let (začínal již ve 12 letech). Jeho snem bylo řídit svoji loď. Pořídil si tedy malou plachetnici Pirát a začal se učit jachting na Slapech. Zde se seznámil s jachtaři, kteří tento sport provozují na moři a kteří ho pozvali mezi sebe. Poprvé se plavil v bývalé NDR v zátoce Greiswald. Tahle plavba ho natolik chytla za srdce tak, že plavbě na moři navždy propadl.

Nezůstalo však jen u plachtění. Časem se rozhodl postavit si úplně sám svoji vlastní loď. A tak přišla na svět námořní plachetnice typu Skipper „Singa“ (malajsky – lvice), dlouhá 8,5 m, vyrobená z laminátu. Stavba lodi trvala 10 let a dokončil ji v Mokrém v roce 1992. První plavbu uskutečnil s rodinou na Slapech, kde loď slavnostně pokřtili. Potom už následovaly další plavby po světových mořích na různých plachetnicích.

Hlavním cílem tohoto projektu je uskutečnit první českou osamělou nonstop plavbu kolem světa. Vlastnoručně postavená 8,5 m dlouhá loď bude nejmenší plachetnicí na světě v zemi bez moře, která takovou plavbu uskuteční, a tím se nesmazatelně zapíše do historie světového jachtingu.

Dalším cílem je překonání dosavadního světového rekordu, který se svými 313 dny a délkou lodě 9,7 m dosud drží Angličan Robin-Knox Johnston, přičemž jeho loď o délce 9,7 m je rychlejší než loď dlouhá 8,5 m.

Start rekordní plavby zahájí nejpozději do 15. září 2011, v závislosti na meteorologických podmínkách zajišťujících dosažení rekordu při respektování míry rizik z hlediska bezpečnosti plavby.

Veškeré informace o kapitánu Petru Ondráčkovi, lodi a celém projektu jsou na jeho webových stránkách www.sailboat-singa.cz.

Informace o projektu jsou také umístěny na stránkách kroniky obce Mokré www.obecmokre.cz/kronika, kde budou pravidelně zveřejňovány průběžné zprávy z cesty.

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020