sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Den pro děti v MokrémDen pro děti začal netradičně na plachetnici

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

MOKRÉ: Koncem června se konal v Mokrém na Rychnovsku první dětský den s názvem Den pro děti. Program byl velmi bohatý, jen počasí v posledních dnech připomínalo spíš duben.

Ale to se k nám nakonec zachovalo velmi příznivě a po ranním lijáku už celé odpoledne svítilo sluníčko a bylo nádherně.

Na zahájení „Dne pro děti“ jsme navštívili námořního kapitána Petra Ondráčka v jeho suchém doku v Mokrém. Rozloučit se s ním před jeho cestou kolem světa a podívat se na plachetnici Singu přišlo 24 zájemců.
Obec Mokré se zcela nedávno stala mediálním partnerem projektu pokusu o překonání světového rekordu v sólové nonstop plavbě bez zastávky kolem světa námořního kapitána Petra Ondráčka.

Slova se ujala paní starostka Blanka Kučerová, která předala panu Ondráčkovi jménem obce listinu Čestný občan obce Mokré. Listinu společně stvrdili svým podpisem. Kronikářka obce Dagmar Honsnejmanová mu předala zapečetěnou láhev, do které je vložen v českém a anglickém jazyce vzkaz pro toho, kdo láhev vyloví z moře. Pan Ondráček se zavázal, že ji vhodí do vody u Nového Zélandu. Tak uvidíme, jestli budeme mít štěstí a někdo ji vyloví :-)

Pan Ondráček, i jeho manželka Jarmila, ochotně odpovídali na zvídané otázky dětí i dospělých. Že sladkou vodu vyrábí odsolovač, že chléb vydrží minimálně dva roky atd. Všichni, ale především děti si s nadšením prohlédli loď a zjistili, že ačkoliv je jen 8,5 m dlouhá, je velice prostorná.

Nakonec jsme kapitánu Ondráčkovi popřáli šťastnou cestu a šťastný návrat, klidnou plavbu a hlavně „Přízeň Neptuna“! Tato událost bude zapsána v kronice obce velkým písmem a všichni se už teď těšíme až „náš“ kapitán bude vyprávět nebo snad napíše další knihu s své cestě na moři.

Společně jsme se pak vydali na místní hřiště, kde si děti celé odpoledne hrály, tvořily a soutěžily. Byly pro ně nachystané výtvarné úkoly – barvení triček foukacími fixy, malování sádrových odlitků, malování omalovánek, skládání puzzle. Ukázku své výzbroje a výstroje předvedla Policie ČR. To se líbilo hlavně klukům, kteří si mohli vše vyzkoušet. Děti i dospělí si mohli zastřílet ze vzduchovky, projet se na motorce zvané rikša, na koních, ulovit si sušenku nebo pitíčko a soutěžit v dalších sportovních hrách.

Pro všechny děti byly připraveny odměny, které si za celé odpoledne poctivě vybojovaly. Největší radost však měly z vlastnoručně namalovaného trička. Ale ani dospělí nepřišli zkrátka, občerstvení bylo výborné a pivo prostě skvělé. Do přípravy tohoto dne se zapojilo mnoho občanů, kteří pomohli nejen s organizací, ale také věnovali spoustu cen pro děti. Všem patří velké poděkování!

Poznámka:
Petr Ondráček se k plachetnicím dostal přes závodění ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. Sjíždění divokých řek mu vydrželo zhruba 25 let (začínal již ve 12 letech). Jeho snem bylo řídit svoji loď. Pořídil si tedy malou plachetnici Pirát a začal se učit jachting na Slapech. Zde se seznámil s jachtaři, kteří tento sport provozují na moři a kteří ho pozvali mezi sebe. Poprvé se plavil v bývalé NDR v zátoce Greiswald. Tahle plavba ho natolik chytla za srdce tak, že plavbě na moři navždy propadl.

Nezůstalo však jen u plachtění. Časem se rozhodl postavit si úplně sám svoji vlastní loď. A tak přišla na svět námořní plachetnice typu Skipper „Singa“ (malajsky – lvice), dlouhá 8,5 m, vyrobená z laminátu. Stavba lodi trvala 10 let a dokončil ji v Mokrém v roce 1992. První plavbu uskutečnil s rodinou na Slapech, kde loď slavnostně pokřtili. Potom už následovaly další plavby po světových mořích na různých plachetnicích.

Hlavním cílem tohoto projektu je uskutečnit první českou osamělou nonstop plavbu kolem světa. Vlastnoručně postavená 8,5 m dlouhá loď bude nejmenší plachetnicí na světě v zemi bez moře, která takovou plavbu uskuteční, a tím se nesmazatelně zapíše do historie světového jachtingu.

Dalším cílem je překonání dosavadního světového rekordu, který se svými 313 dny a délkou lodě 9,7 m dosud drží Angličan Robin-Knox Johnston, přičemž jeho loď o délce 9,7 m je rychlejší než loď dlouhá 8,5 m.

Start rekordní plavby zahájí nejpozději do 15. září 2011, v závislosti na meteorologických podmínkách zajišťujících dosažení rekordu při respektování míry rizik z hlediska bezpečnosti plavby.

Veškeré informace o kapitánu Petru Ondráčkovi, lodi a celém projektu jsou na jeho webových stránkách www.sailboat-singa.cz.

Informace o projektu jsou také umístěny na stránkách kroniky obce Mokré www.obecmokre.cz/kronika, kde budou pravidelně zveřejňovány průběžné zprávy z cesty.

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019