středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Čtyřlístek se svým autorem Jaroslavem Němečkem
© zdroj: Botanická zahrada hl. m. PrahyČtyřlístek se stal součástí projektu Kořeny osobností

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Autor článku: 
TZ/ika

V expozici Stráň si dětští oblíbenci vysadili svůj strom mišpuli obecnou, který bude do budoucna návštěvníkům připomínat nejen vzácné přírodní bohatství, ale také to nejlepší, co dokázal člověk. Po Krtečkovi, Spejblovi a Hurvínkovi a Večerníčkovi se jedná v pořadí už o čtvrté zastavení Stezky osobností věnované dětským hrdinům.

Čtyřlístek je jedním z nejznámějších a nejdéle vycházejících českých komiksů. Světlo světa spatřil v roce 1969 ve stejnojmenném časopise. Jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček. Seriál má čtyři hlavní hrdiny, kteří vstoupili do srdcí několika generací: kocoura Myšpulína, prasátko Bobíka, fenku Fifinku a zajíce Pinďu. Všechny postavy se stejně jako komiks samotný staly už před několika desítkami let skutečným kulturním fenoménem. Například v 80. letech se náklad Čtyřlístku vyšplhal až na neuvěřitelných 220 tisíc výtisků na jedno číslo. Dnes vychází přibližně dvacetkrát ročně vždy v nákladu 40 tisíc výtisků. Koncem roku 2015 vzniklo jubilejní 600. číslo. Každoročně fanoušky potěší také tři až pět knižních titulů inspirovaných kreslenými příběhy slavné čtveřice. V letech 2010–2011 se Česká pošta rozhodla emitovat sérii známek s populárními hrdiny Čtyřlístku. V roce 2011 bylo v Doksech otevřeno unikátní Muzeum Čtyřlístku a v roce následujícím vznikla také naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Na motivy komiksu bylo natočeno několik krátkých animovaných filmů a dva celovečerní.

„Vysazování stromů je krásný a užitečný zvyk. První strom ve spojitosti se Čtyřlístkem byl vysazen při příležitosti otevření čtyřlístkovského muzea v Doksech-Třeskoprskách. Jsem moc rád, že strom se jménem našeho největšího vynálezce prof. Myšpulína bude vysazen i v pražské botanické zahradě,“ říká Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek.

Projekt Kořeny osobností je zaměřený nejen na dospělé, ale také na děti. Ty představují naši budoucnost, ke které se jeho prostřednictvím obracíme. Právě budoucím generacím má projekt připomínat nejen přírodní bohatství naší zahrady, ale také počiny slavných Čechů i zahraničních osobností, které jsou s Českou republikovou spojeny. Jsme proto rádi, že už počtvrté můžeme oslovit právě děti a mezi aktéry Kořenů osobností uvést čtyři slavné postavičky legendárního komiksu Čtyřlístek a jejich autora,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

A jakou jinou dřevinu by tito hrdinové v Botanické zahradě hl. m. Prahy měli vysadit než mišpuli obecnou? „Tato stará ovocná dřevina zažívá v posledních letech svoji renesanci. Patří do čeledi růžovitých, stejně jako jabloně, a podobně také kvete. Původně pochází z Malé Asie a oblasti staré Persie. Byla pěstována už před několika tisíci lety a postupně procházela různými epochami lidstva. Ve středověku se těšila velké oblibě a dostala se i do českých zemí,“ uvedl Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.  
Plody mišpule obecné obsahují mnoho prospěšných látek a blahodárně působí na celý organismus. Ve staré Persii se dokonce používaly i jiné části stromu, listy a kůra léčily různé neduhy. Mišpule je dřevina do teplejších oblastí, vyžaduje chráněnou a slunnou lokalitu. Na druhé straně není nijak zvlášť náročná na kvalitu půdy.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 96 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jeho autor Jaroslav Němeček. Fotografickou výstavu prezentující projekt Kořeny osobností si v současnosti mohou zájemci prohlédnout u obchodního centra Černý Most.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Zdroj: Darina Miklovičová, PR

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020