středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Bára Basiková jako Máří Magdalena - Jesus Christ Superstar 1994-1998
© Foto: Antonín MalýČtvrtstoletí muzikálu Jesus Christ Superstar u nás!

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Autor článku: 
TZ/ika

Dnes nikdo nepochybuje o tom, že právě tato inscenace společně s Les Miserábles v roce 1992 v Divadle Na Vinohradech a původním českým titulem Dracula v roce 1995 v dnešním pražském Kongresovém centru, nastavila výhybky modernímu muzikálu superlativů. Ježíš, jak se dnes tomuto titulu u nás obecně říká, se na Pražském výstavišti hrál nepřetržitě čtyři roky a v den své derniéry v červnu 1998 měl na svém kontě 1.288 repríz.

Legenda zvaná Ježíš

V pražském nastudování Ježíše se vystřídala celá řada rockových zpěváků. Někteří z nich muzikálu vděčí za svoji popularitu, jiní ji naopak dodali lesku jménem svým. Titulní roli alternovali Kamil Střihavka, Roman Dragoun, Martin Skala a Dan Bárta, který se proti původním plánům stal i premiérovým Jidášem. V této roli diváci spatřili i Josefa Štágra, Tomáše Trapla a zkraje i slovenského Petera Slivku. Roli Máří Magdaleny alternovaly Bára Basiková, Leona Machálková, Renáta Podlipská, Athina Langoská. V inscenaci diváci spatřili i další hvězdy, Aleše Brichtu, Viléma Čoka, Bohouše Josefa a další. Pro mnohé i další bylo hraní v JCS startem další kariéry na české muzikálové scéně.

S myšlenkou Ježíse uvést v Praze přišlo producentské trio: režisér Petr Novotný, Stanislav Aubrecht a Jozef Celder. Všichni tři se totiž setkali už na pražských Bídnících. Novotný je režíroval, Aubrecht mu asistoval a Celder byl z Londýna vyslán jako supervizor. Přebásněním, které je dnes často nazýváno nadčasovým a nepřekonatelným, byl pověřen Michael Prostějovský. Získal za ně Cenu tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu a jeho český text je spojen i s dalšími českými inscenacemi.

Stručný přehled superlativů

Muzikál shlédlo celkem 850 tisíc diváků.

Majitelka diváckého rekordu navštívila Divadlo Spirálu celkem 148-krát.

Nejvíce představení odehrál Jindřich Vobořil v roli Annáše. Celkem 1.224.

Kamil Střihavka coby Ježíš 750, Dan Bárta asi 550, Bára Basiková přes 630.

Absolutní rekord však drží maskérka Jarmila Kamínková, která byla přítomna úplně na všech představeních. A dokonce ve stejné pozici pracuje i na současné verzi Ježíše v Hudebním divadle Karlín.

Scénu Mihaila Tchernaeva tvořila řada pohyblivých segmentů, které byly ovládány osmnácti hydraulickými válci. Vážila sedm a půl tuny a v jejích žilách proudilo 280 litrů oleje. Na její stavbě se podílelo 130 pracovníků dodavatelských firem. Během představení ji však ovládal jen jeden člověk.

Kruhová scéna byla pokryta třemi krychlovými metry skutečného písku.

Celkem se ve Spirále vystřídalo 72 herců. 4 dirigenti, 80 hudebníků. 3 inspicienti, 37 technických spolupracovníků a 8 lékařů.

Nejzávažnějším problémem během uvádění, byl pád Kamila Střihavky z výšky tří metrů během árieV zahradě getsemanské, který si vyžádal důkladné vyšetření a ambulantní ošetření v nemocnici. Na jeho žádost se asi po tři čtvrtě hodině v představení pokračovalo. Přesněji řečeno, na jeho místo nastoupil Martin Skala, který v ten den hrál v company.

Získané ceny

Zvláštní ceny Gramy 1994. Platinová deska za prodej první, studiové, nahrávky za více než 50 tisíc zvukových nosičů. Zlatá deska za prodej živé nahrávky, tedy za více než 25 tisíc nosičů. Událost roku 1994. Nominace Dana Bárty na cenu Thálie v kategorii Hudební divadlo.

Všechno však má svůj konec, a tak po čtyřech letech uvádění padla i skutečně pomyslná opona prvnímu českému uvedení rockového muzikálu JSC. Ale tento titul dodnes své diváky neopustil. Během dalších let se uskutečnila řada koncertních představení ve sportovních halách, a to prakticky v původním obsazení. Jeden z nich zaznamenala a mnohokrát odvysílala i ČT.

V roce 2006 se uskutečnily dva koncerty JCS v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. A to za doprovodu symfonického orchestru, většiny původních sólistů a sboru. Za projektem stál dirigent František Preisler, který pražského Ježíše společně s Arnoštem Moulíkem a Otou Balážem dirigoval už ve svých devatenácti  letech.

Ježíše rok po otevření Hudební scény nastudovalo ve vlastním obsazení Městském divadle Brno v režii Stanislava Moši.

V roce 2010 měl premiéru i v Hudebním divadle Karlín. Z původního obsazení v novém nastudování účinkovala i řada původních představitelů. Především Kamil Střihavka a Bára Basiková. Ale například i Pavel Polák coby Pilát Pontský nebo Jindřich Vobořil coby Annáš. Vedle nich ale i řada zcela nových herců. Coby Máří Magdaléna Dasha. Václav Noid Bárta vytvořil v průběhu času hned tři role: Ježíše, Jidáše i Piláta Pontského. Tato verze se hraje téměř devět let dodnes a na jaře dosáhla 250 repríz.

Nejnovější verzí je tři roky staré nastudování v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. To se od všech předchozích liší především absencí historizujících prvků. Režisér Jiří Nekvasil Ježíše uvedl jako současné pašijové hry. Titulní roli alternují Peter Cmorik a Lukáš Vlček. Máři Magdalenu Hana Fialová, Martina Šnytová a Vendula Příhodová. Jidáše Lukáš Adam a Roman Tomeš.  Ten navíc dva roky po premiéře naskočil i do karlínské verze a střídá tak v jedné roli nejen kostým, ale i celou scénickou situaci.

Ostravská verze se pak v průběhu letošního června rovněž dvakrát prezentovala na letošním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl. Takže bez přehánění lze říci, že před 25 lety došlo k vytvoření stále žijící legendy jménem JCS.

Zdroj: JUDr. Jan Adam, PR

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020