úterý
11. prosince 2018
Svátek slaví: Dana

Archiv textů

11.12.2018
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Živé umění
TZ/ika

PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy pořádá v domě U Zlatého prstenu výstavu The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře už 12. prosince. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni jako sochy v nadživotní velikosti a mají připomínat hrdiny, kterými i v určitém slova smyslu jsou.

11.12.2018
Celá ČR
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/ika

ČR: 3. ledna vstoupí do českých kin Beautiful Boy, nový snímek režiséra Felixe van Groeningena., v němž září v hlavních rolích Steve Carell a Timothée Chalamet. Film natočený podle skutečného příběhu Davida a Nica Sheffových, kteří své vzpomínky na boj s Nicovou závislostí zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih, měl světovou premiéru v září na MFF v Torontu. Okamžitě získal pozitivní ohlasy díky silným hereckým výkonům a autenticitě, se kterou vypodobňuje drogovou závislost.

11.12.2018
Celá ČR
Co se děje
Granty

ČR: Obecní dům, klubovna pro spolky, hasičská zbrojnice, knihovna či park. Tyto objekty mohou vzniknout na místech, kde nyní stojí chátrající budovy, které není možné v současném stavu využít. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu na podávání žádostí o podporu na odstranění budov v sociálně vyloučených lokalitách a na regeneraci tzv. brownfieldů pro nepodnikatelské využití

11.12.2018
Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Soutěže a festivaly
Marek Pilný

PRAHA: Film Off Path získal hlavní cenu ČEZ Grand Prix šestnáctého ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů skupiny ČEZ. Slavnostní večer proběhl v pátek 7. 12. ve večerních hodinách pražské Lucerně. Cenu za celoživotní dílo v oblasti outdooru obdržel jednadevadesátiletý aktivní atlet a  mistr světa v atletice veteránů Ing. Jiří Soukup. Organizátoři 7. prosince v Kině Lucerna rozdali celkem osmnáct cen.

11.12.2018
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
luk

ČR: Svaz českých knihkupců a nakladatelů již přijímá přihlášky knih, které budou kandidovat na Cenu Jiřího Ortena 2019. Cena Jiřího Ortena 2018 je udělována s podporou Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Magistrátu hl. města Prahy a partnerem se nově stalo také České literární centrum. 

11.12.2018
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
luk

ČR: Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví vyhlásily v listopadu 2018 54. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Nakladatelé, grafičtí designéři, kulturní instituce i studenti mohou své knihy do soutěže přihlašovat prostřednictvím online formuláře do 17. ledna 2019.

11.12.2018
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly

ČR: V již desátém ročníku soutěže o nejlepší fotografickou knihu ze střední a východní Evropy zvítězila odborná publikace Národního památkového ústavu Fotografové šlechtici v zemích Koruny české. Oceněna byla jako nejlepší kniha za rok 2017 – 2018 v kategorii Historická fotografická kniha.

10.12.2018
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Živé umění
PROTEXT/ika

ČR, PRAHA: Unikátní sběratelská kolekce "Muži 28. října", vytvořená na počest 100. výročí vzniku Československa, se poprvé dostane do soukromých rukou. Vydání se symbolickým pořadovým číslem 1918 bude vydraženo a výtěžek věnují autoři na charitu. Celkem vznikne 100 publikací s číslováním 1919 až 2018.

10.12.2018
Královéhradecký kraj, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Jitka Fialová


BRUSEL-BROUMOV: Je to právě 300 let, co se začalo se stavbou osmi unikátních kostelů na Broumovsku, které navrhl Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Právem jsou považovány za barokní perly regionu a usiluje se proto nejen o jejich obnovu, ale i o zápis na seznam evropského kulturního dědictví UNESCO. K významnému výročí byl vydán speciální charitativní kalendář, který byl slavnostně představen až v Bruselu.

10.12.2018
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Co se děje
Soutěže a festivaly
luk

ČR: V rámci fotografické výstavy Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty vyhlašujeme fotografickou soutěž, která v obrysech na tvorbu Andreje Pešty navazuje. Andrej Pešta byl jako fotograf činný především v období let 1950 – 1980. Hlavním tématem jeho tvorby se stala Peštova rodina a nejbližší přátelé.