sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar

Archiv textů

13.11.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
TZ/ika

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

08.11.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Marcela Hančilová

PRAHA: Nová publikace Staří mistři představuje 100 mistrovských děl od renesance po baroko ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Výběr prací sleduje v návaznosti na novou inovativní expozici následující kritéria: uměleckou kvalitu, časové zařazení díla, ikonografický a tematický kontext a formální vlivy. Zahrnuje práce Rubense, Dürera či Cranacha společně s Brandlem nebo Škrétou.

01.11.2019
Celá ČR
Zpráva týdne
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
TZ/klapka

PLZEŇ: Unikátní zpracování tradiční loutkářské lidové hry Johanes doktor Faust představilo plzeňské Divadlo ALFA v neděli na mezinárodní konferenci „Postava Fausta v dějinách umění“ na půdě The University of the Arts v japonském Tokiu. Sympozia se účastní přední odborníci a akademici z celého světa, oblast evropského loutkového divadla zde představila právě ALFA, společně s šéfredaktorkou časopisu Loutkář Kateřinou Leškovou Dolenskou.

29.10.2019
Celá ČR, zahraničí
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Soutěže a festivaly
luk

ČR/ŘÍM: České nebe září je unikátní hudební projekt, který se letos stane součástí národní pouti do Říma a Vatikánu. Pouť se uskuteční v listopadu v rámci oslav 30. výročí kanonizace sv. Anežky České a k výročí Sametové revoluce.

22.10.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Živé umění
Lucie Šplíchalová

PRAHA: Pamětník Eduard Marek, skaut, účastník Pražského povstání, člen třetího odboje a politický vězeň, letos oslavil 102. narozeniny. Den české státnosti 28. října a 30 let od sametové revoluce přijde oslavit do Fora Karlín spolu se stovkou hudebníků. Nejmladším z nich, Thomu Artwayovi i Žofii Dařbujánové, je jen něco přes 20 let.

14.10.2019
zahraničí
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

FRANKFURT NAD MOHANEM: Česká literatura se na letošním mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem (16. – 20. října) prezentuje aktuálními knižními novinkami v německém překladu, výstavou věnovanou Václavu Havlovi a pódiovými diskuzemi k 30. výročí Sametové revoluce, mj. se spisovatelkou Radkou Denemarkovou.

 

14.10.2019
Celá ČR, zahraničí
Zpráva týdne
Knihy, literatura, média
luk

FRANKFURT NAD MOHANEM: Česká literatura se na letošním mezinárodním Frankfurtském knižním veletrhu (16. – 20. října) bude prezentovat aktuálními knižními novinkami v německém překladu, výstavou věnovanou Václavu Havlovi a pódiovými diskuzemi k 30. výročí Sametové revoluce mj. se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. 

09.10.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
TZ/klapka

PLZEŇ: „A máte to polepený!“ je název happeningu, který se uskuteční 16. října 2019 od 16.00 hodin na Americké třídě 42 v Plzni. V rámci happeningu dojde k polepení budovy bývalého domu KV KSČ na Americké 42 kopiemi dobových plakátů a letáků tak, jak to před třiceti lety v listopadových dnech provedli studenti plzeňských vysokých škol.

04.10.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PLZEŇ: Druhý ročník Mezinárodního Road Movie Festivalu (International Road Movie Festival, IRMF) se opět uskuteční v Plzni, ve dnech 11. - 13. října 2019. Přiláká nejen filmové fanoušky, ale i milovníky netradičních cestovatelských zážitků. Představí se snímky z USA, Mexika, Venezuely, Švédska, Číny a dalších destinací.

30.09.2019
Hl. m. Praha
Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Josef Dušek

PRAHA: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) pořádá mezinárodní konferenci Kultura spojuje! s podtitulem Sociální začleňování: kreativní partnerství kultury s dalšími sektory, která se uskuteční ve dnech 2. - 3. října 2019 v Praze (Ministerstvo kultury. Maltézské nám. 1, Praha 1). Konference se odehraje pod záštitou ministra kultury České republiky a Ministerstva práce a sociálních věcí.