pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila

Archiv textů

09.09.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Soutěže a festivaly
Jarmila Šlaisová

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Letošní Rychnovská osmička se uskuteční ve dnech 13. - 15. září v kinosále Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Mezinárodní výběrová soutěž neprofesionálních filmů patří s šedesátiletou tradicí k nejstarším přehlídkám na evropském kontinentu. Mezi tvůrci je řazena k nejrespektovanějším soutěžím v oboru.

02.09.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Světlana Pospíšilová

PRAHA: Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových se 8. září dožívá 100 let.

23.08.2019
Pardubický kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
TZ/ika

POLIČKA: Od úmrtí hudebního skladatele Bohuslava Martinů uplyne na konci srpna rovných 60 let. Současně uplyne 40 let od převozu jeho ostatků ze Švýcarska, kde byl původně pohřben, do rodinného hrobu v Poličce. Město Polička ve spolupráci s Centrem Bohuslava Martinů chce skladatelovo úmrtí uctít pietní vzpomínkovou akcí, která se bude konat přesně v den úmrtí 28. srpna.

19.08.2019
Ústecký kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
MIrek Koranda

CHOMUTOV:  To nejlepší z české slam poetry, performance z Holandska i Česka nebo výtvarná díla tvořená v ulicích – nabídne od 21. do 24. srpna chomutovský festival Obnaženi. Již 16. ročník podkrušnohorské tanečně-výtvarné akce tentokrát nese podtitul „Sami sebou“.

 

12.08.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/jal

PRAHA: Ve čtvrtek dne 8. srpna 2019 zemřela po těžké nemoci v kruhu svých blízkých ve věku 75 let PhDr. Vítězslava Šrámková, teatroložka, publicistka, editorka Cest českého amatérského divadla, Místopisu ad., vedoucí výzkumných úkolů Dějiny, Databáze českého amatérského divadla – Uchování a prezentace kulturního dědictví českého a světového divadla.

01.08.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Soutěže a festivaly
luk

HRONOV: Nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival v Evropě se koná již po 89. a přinese do Hronova celkem 101 představení. Nejtradičnější divadelní festival v Česku startuje v pátek 2. srpna a jako každý rok v rámci prvního srpnového týdne představí v rámci hlavního programu 24 inscenací v 63 představeních. 

29.07.2019
Středočeský kraj
Zpráva týdne
Soutěže a festivaly
Lucie Nemešová

MILOVICE: Největší drum and bassová akce roku, na kterou se sjíždí desetitisíce fanoušků z Čech a zahraničí, vypukne již na začátku srpna. Organizátoři dokončují přípravy a řadu bezpečnostních opatření. Ta mají zajistit nejen maximální komfort, ale především bezpečnost návštěvníků.

22.07.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
TZ/ika

PRAHA: Výstava 100 let prvního zákona o veřejných knihovnách bude pro návštěvníky otevřena v prostorách Klementina přesně v den schválení tohoto zákona 22. července. Představuje knihovní zákon z roku 1919, který je (spolu s navazujícím prováděcím Nařízením vlády Republiky československé ze dne 5. listopadu 1919) jedním z nejdůležitějších historických milníků československého knihovnictví.

15.07.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Knihy, literatura, média
ČTK

PRAHA: Zájem o nový dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman o režiséru Miloši Formanovi vzrůstá. Snímek, který je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman, vidělo již zahraniční publikum na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes i návštěvníci 54. ročníku karlovarského festivalu.

08.07.2019
Celá ČR, zahraničí
Zpráva týdne
Památky
luk

ČR: Hornické památky v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku, který zasedal 6. 7. 2017. Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak rozrostl na třináct.