pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Stánek na veletrhu v Letňanech
© Zdroj: Arcibiskupství pražské



Církev na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla

PRAHA: Ve dnech 13.-16. 2. 2020 se v Praze 9 - Letňanech koná 8. ročník veletrhu Památky-Muzea-Řemesla s mottem „Dejme minulosti budoucnost!“, kterého se opět účastní i katolická církev.

od 13.02.2020 do 16.02.2020
Autor článku: 
Stanislav Zeman

Na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla (opět propojený s veletrhem Holiday World v areálu PVA EXPO PRAHA, ulice Beranových) organizuje informační stan i Česká biskupská konference - s nápisem Katolická církev bude v hale 5, číslo stanu 5-A23.

Jednotlivé diecéze a další organizace (Via Sacra, Karmelitánské nakladatelství, Katolický týdeník, Ultreia, Cyrilometodějská stezka, klášter Broumov a další) budou společně prezentovat nepřebernou nabídku materiálů a informací nejen o církevních památkách a produktech, ale také o církevní turistice. Kromě toho bude o víkendu ochutnávka augustiniánského piva od sv. Tomáše v Praze a estonských sušenek od sester františkánek z kavárny Õde v Olomouci. K vidění bude ikona Matky Boží v mozaikovém přenosném provedení z Dílny Všech svatých v Rajhradě a na ploše k poslechu mobilní zvonohra zvonařství Manoušek.

V pátek 14. 2 ve 14:00 představí biskup Zdenek Wasserbauer novou publikaci Kristiny Poláčkové a Víta Hájka „Poutní místa středních Čech.“ Následovat bude autogramiáda. Kniha dokumentuje historii vzniku známých i méně známých poutních míst a jejich duchovní význam. Autoři se na jednotlivých místech zaměřili i na představení uměleckých děl od věhlasných sochařů, architektů a malířů. Kromě zajímavého textu je proto kniha doplněna bohatým obrazovým materiálem od významných fotografů. Poutnické putování od Budče po Votice je nejenom faktografickou a umělecko-historickou zprávou, ale také snahou alespoň o částečné zprostředkování klidu, načerpání duchovní síly a snad i inspirací pro přímou návštěvu vybraného místa. V takovém případě pak může kniha posloužit jako stručný průvodce.

V rámci doprovodného programu proběhnou přednášky:

o zvonařství (Dr. František Skopec) - pátek 11:00-12:00, sobota 11:00-12:00

o liturgickém textilu (Mgr. Marie Kuldová, NPÚ) - pátek 13:00-14:00, sobota 13:00 - 14:00

o restaurování varhan (Štěpán Svoboda, organolog arcidiecéze pražské) - pátek 10:30-11:00

o putování po svatojakubských stezkách (Tomáš Jindřich, Ultreia z.s.) - sobota 15:30 - 16:30

Doporučujeme se zapojit i do „celoveletržní soutěže“, do které byly věnovány zajímavé ceny v podobě dárkových balíčků Biskupského pivovaru U sv. Štěpána z Litoměřic, z Českých Budějovic poukázky na ryby ze „Šumavského pstruha“, poukázky do olomoucké restaurace U Kristýna, výtisky na veletrhu představené knihy Poutní místa středních Čech, rodinné vstupy na věž plzeňské katedrály, do Arcibiskupského paláce v Olomouci a na Svatou Horu.

V případě zájmu o vstupenku zdarma (pouze do vyčerpání zásob) napište na karlova@cirkev.cz .

Návštěvní hodiny:

POUZE PRO ODBORNÍKY:

čtvrtek:  9.30 - 18.00

pátek:    9.30 - 14.00 (od 14.00 také pro veřejnost)

PRO VEŘEJNOST:

pátek:   14.00 - 18.00

sobota:   9.30 - 18.00

neděle:   9.30 - 15.00

 

Více informací najdete na https//pamatky-muzea-remesla.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020